kcm_autostart - en to sl translation catalogue (37 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
sl: "%1" ni absolutni spletni naslov.

en: "%1" does not exist.
sl: "%1" ne obstaja.

en: "%1" is not a file.
sl: "%1" ni datoteka.

en: "%1" is not readable.
sl: "%1" ni berljiva.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
sl: Ustavi

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
sl: Zaženi

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
sl: Ime:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
sl: Stanje:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
sl: Zadnjič aktivirano ob:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
sl: Ni mogoče naložiti dnevnikov. Poskusite osvežiti.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
sl: Osveži

en: Make Executable
sl: Naredi izvedljivega

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
sl: Datoteka '%1' mora biti izvedljiva za zagon ob odjavi.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
sl: Datoteka '%1' mora biti izvedljiva za zagon ob prijavi.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
sl: Dodaj novo

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
sl: Aplikacijo…

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
sl: Prijavni skript…

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
sl: Odjavni skript…

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
sl: %1 še ni bil samodejno zagnan. Podrobnosti bodo na voljo po ponovnem zagonu.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
sl: Še ni samodejno zagnano

[ctx: @action:button]
en: See properties
sl: Glej lastnosti

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
sl: Odstrani vnos

en: Applications
sl: Aplikacije

en: Login Scripts
sl: Prijavni skripti

en: Pre-startup Scripts
sl: Skripti pred zagonom

en: Logout Scripts
sl: Odjavni skripti

en: No user-specified autostart items
sl: Nobenih uporabniško določenih postavk za samodejni zagon

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
sl: Kliknite na gumb <interface>Dodaj novo</interface>, da jih nekaj dodate

en: Choose Login Script
sl: Izberite prijavni skript

en: Choose Logout Script
sl: Izberi odjavni skript

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
sl: V teku

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
sl: Ne teče

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
sl: Zaganjanje

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
sl: Ustavljanje

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
sl: Neuspelo

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
sl: Napaka je nastala ob sprejemanju odziva na klic GetAll %1

en: Failed to open journal
sl: Neuspelo odpiranje dnevnika
