kcmcolors - en to sr@ijekavian translation catalogue (35 entries)

en: Colors
sr@ijekavian: Боје|/|$[својства дат 'Бојама']

en: KColorSchemeEditor
sr@ijekavian: К‑уређивач‑шеме‑боја

en: Utility to edit and create color schemes
sr@ijekavian: Алатка за уређивање и прављење шема боја

en: Olivier Churlaud
sr@ijekavian: Оливје Ширло

en: Utility creation
sr@ijekavian: Стварање алатке

en: Jeremy Whiting
sr@ijekavian: Џереми Вајтинг

en: KCM code (reused in here)
sr@ijekavian: Ко̂д КЦМ‑а (поново употребљен овде)

en: Matthew Woehlke
sr@ijekavian: Метју Велке

en: Scheme to edit or to use as a base.
sr@ijekavian: Шема за уређивање или која ће бити основа.

en: Scheme not found, falling back to current one.
sr@ijekavian: Шема није нађена, спадам назад на текућу.

en: Varies
sr@ijekavian: промјенљиво

en: Normal Background
sr@ijekavian: обична позадина

en: Alternate Background
sr@ijekavian: алтернативна позадина

en: Normal Text
sr@ijekavian: обичан текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
sr@ijekavian: неактиван текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
sr@ijekavian: активан текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
sr@ijekavian: текст везе

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
sr@ijekavian: текст посјећеног

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
sr@ijekavian: негативан текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
sr@ijekavian: неутралан текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
sr@ijekavian: позитиван текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
sr@ijekavian: декорација фокуса

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
sr@ijekavian: декорација лебдјења

en: Options
sr@ijekavian: Опције

en: Disabled
sr@ijekavian: Искључено

en: This colour scheme was not saved. Continue?
sr@ijekavian: Ова шема боја није сачувана. Наставити?

en: Do you really want to upload?
sr@ijekavian: Желите ли заиста да отпремите?

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
sr@ijekavian: Има несачуваних измена. Желите ли заиста да напустите?

en: Unsaved changes
sr@ijekavian: Несачуване измене

en: Save Color Scheme
sr@ijekavian: Уписивање шеме боја

en: &Enter a name for the color scheme:
sr@ijekavian: &Унесите име за шему боја:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
sr@ijekavian: Истоимена шема боја већ постоји.
    Желите ли да је пребришете?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
sr@ijekavian: Немате дозволу да пребришете ову шему

en: Error
sr@ijekavian: Грешка

en: Inactive
sr@ijekavian: Неактивно
