kcmcolors - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (35 entries)

en: Colors
sr@ijekavianlatin: Boje|/|$[svojstva dat 'Bojama']

en: KColorSchemeEditor
sr@ijekavianlatin: K‑uređivač‑šeme‑boja

en: Utility to edit and create color schemes
sr@ijekavianlatin: Alatka za uređivanje i pravljenje šema boja

en: Olivier Churlaud
sr@ijekavianlatin: Olivje Širlo

en: Utility creation
sr@ijekavianlatin: Stvaranje alatke

en: Jeremy Whiting
sr@ijekavianlatin: Džeremi Vajting

en: KCM code (reused in here)
sr@ijekavianlatin: Kô̂d KCM‑a (ponovo upotrebljen ovde)

en: Matthew Woehlke
sr@ijekavianlatin: Metju Velke

en: Scheme to edit or to use as a base.
sr@ijekavianlatin: Šema za uređivanje ili koja će biti osnova.

en: Scheme not found, falling back to current one.
sr@ijekavianlatin: Šema nije nađena, spadam nazad na tekuću.

en: Varies
sr@ijekavianlatin: promjenljivo

en: Normal Background
sr@ijekavianlatin: obična pozadina

en: Alternate Background
sr@ijekavianlatin: alternativna pozadina

en: Normal Text
sr@ijekavianlatin: običan tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
sr@ijekavianlatin: neaktivan tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
sr@ijekavianlatin: aktivan tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
sr@ijekavianlatin: tekst veze

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
sr@ijekavianlatin: tekst posjećenog

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
sr@ijekavianlatin: negativan tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
sr@ijekavianlatin: neutralan tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
sr@ijekavianlatin: pozitivan tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
sr@ijekavianlatin: dekoracija fokusa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
sr@ijekavianlatin: dekoracija lebdjenja

en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

en: Disabled
sr@ijekavianlatin: Isključeno

en: This colour scheme was not saved. Continue?
sr@ijekavianlatin: Ova šema boja nije sačuvana. Nastaviti?

en: Do you really want to upload?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da otpremite?

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
sr@ijekavianlatin: Ima nesačuvanih izmena. Želite li zaista da napustite?

en: Unsaved changes
sr@ijekavianlatin: Nesačuvane izmene

en: Save Color Scheme
sr@ijekavianlatin: Upisivanje šeme boja

en: &Enter a name for the color scheme:
sr@ijekavianlatin: &Unesite ime za šemu boja:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
sr@ijekavianlatin: Istoimena šema boja već postoji.
    Želite li da je prebrišete?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
sr@ijekavianlatin: Nemate dozvolu da prebrišete ovu šemu

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Inactive
sr@ijekavianlatin: Neaktivno
