klipper - en to sr@latin translation catalogue (111 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReplayActionInHistory)
en: Replay actions on an item selected from history
sr@latin: Ponovi radnje nad stavkom izabranom iz istorijata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StripWhiteSpace)
en: Remove whitespace when executing actions
sr@latin: Ukloni praznine pri izvršavanju radnji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableMagicMimeActions) i18n: ectx: label, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: Enable MIME-based actions
sr@latin: Radnje po MIME tipu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Action list:
sr@latin: Spisak radnji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (ActionsTreeWidget, kcfg_ActionList)
en: Regular Expression
sr@latin: regularni izraz

note: i18n: ectx: property (text), widget (ActionsTreeWidget, kcfg_ActionList)
en: Description
sr@latin: opis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddAction)
en: Add Action...
sr@latin: Dodaj radnju...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEditAction)
en: Edit Action...
sr@latin: Uredi radnju...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelAction)
en: Delete Action
sr@latin: Obriši radnju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdvanced)
en: Advanced...
sr@latin: Napredno...

en:  second |  seconds
sr@latin[0]:  sekunda
sr@latin[1]:  sekunde
sr@latin[2]:  sekundi
sr@latin[3]:  sekunda

en:  entry |  entries
sr@latin[0]:  stavka
sr@latin[1]:  stavke
sr@latin[2]:  stavki
sr@latin[3]:  stavka

en: Advanced Settings
sr@latin: Napredne postavke

[ctx: General Config]
en: General
sr@latin: Opšte

en: General Configuration
sr@latin: Podešavanje opšteg

[ctx: Actions Config]
en: Actions
sr@latin: Radnje

en: Actions Configuration
sr@latin: Podešavanje radnji

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
sr@latin: Prečice

en: Shortcuts Configuration
sr@latin: Podešavanje prečica

en: D&isable Actions for Windows of Type WM_CLASS
sr@latin: &Isključi radnje za prozore tipa WM_CLASS

en: <qt>This lets you specify windows in which Klipper should not invoke "actions". Use<br /><br /><center><b>xprop | grep WM_CLASS</b></center><br />in a terminal to find out the WM_CLASS of a window. Next, click on the window you want to examine. The first string it outputs after the equal sign is the one you need to enter here.</qt>
sr@latin: <qt>Ovim možete zadati prozore za nad kojima se radnje neće pozivati. Izvršite<br/><br/><tt>xprop | grep WM_CLASS</tt><br/><br/>u terminalu da biste saznali vrednost <tt>WM_CLASS</tt> prozora. Posle toga, kliknite na prozor koji želite da ispitate. Prvu nisku koju <tt>xprop</tt> ispiše posle znaka jednakosti treba ovde da upišete.</qt>

en: Ignore
sr@latin: ignoriše se

en: Replace Clipboard
sr@latin: smenjuje klipbord

en: Add to Clipboard
sr@latin: dodaje u klipbord

en: Command
sr@latin: naredba

en: Output Handling
sr@latin: rukovanje izlazom

en: Action Properties
sr@latin: Svojstva radnje

en: new command
sr@latin: nova naredba

en: Command Description
sr@latin: Opis naredbe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Action properties:
sr@latin: Svojstva radnje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Regular expression:
sr@latin: Regularni izraz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description:
sr@latin: Opis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Automatic:
sr@latin: Automatska:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: List of commands for this action:
sr@latin: Spisak naredbi za ovu radnju:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddCommand)
en: Add Command
sr@latin: Dodaj naredbu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemoveCommand)
en: Remove Command
sr@latin: Ukloni naredbu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableView, twCommandList)
en: Double-click an item to edit
sr@latin: Dvokliknite na stavku da je uredite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepClipboardContents)
en: Save clipboard contents on exit
sr@latin: Sačuvaj sadržaj klipborda pri izlasku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PreventEmptyClipboard) i18n: ectx: label, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Prevent empty clipboard
sr@latin: Spreči prazan klipbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreImages) i18n: ectx: label, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Ignore images
sr@latin: Ignoriši slike

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selection_group)
en: Selection and Clipboard
sr@latin: Izbor i klipbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreSelection)
en: Ignore selection
sr@latin: Ignoriši izbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SelectionTextOnly)
en: Text selection only
sr@latin: Samo izabrani tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SyncClipboards)
en: Synchronize contents of the clipboard and the selection
sr@latin: Sinhronizuj sadržaj klipborda i izbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeout_label)
en: Timeout for action popups:
sr@latin: Prekovreme iskakanja radnje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, history_size_label)
en: Clipboard history size:
sr@latin: Veličina istorijata klipborda:

en: Enable Clipboard Actions
sr@latin: Uključi radnje klipborda

en: C&lear Clipboard History
sr@latin: &Očisti istorijat klipborda

en: &Configure Klipper...
sr@latin: &Podesi Klipper...

[ctx: @item:inmenu Quit Klipper]
en: &Quit
sr@latin: &Napusti

en: Manually Invoke Action on Current Clipboard
sr@latin: Ručno izvrši radnju nad trenutnim klipbordom

en: &Edit Contents...
sr@latin: &Uredi sadržaj...

en: &Show Barcode...
sr@latin: &Prikaži bar‑kod...

en: Next History Item
sr@latin: Sledeća stavka istorijata

en: Previous History Item
sr@latin: Prethodna stavka istorijata

en: Open Klipper at Mouse Position
sr@latin: Otvori Klipper na položaju miša

en: You can enable URL actions later by left-clicking on the Klipper icon and selecting 'Enable Clipboard Actions'
sr@latin: Radnje nad URL‑ovima možete kasnije uključiti levim klikom na ikonicu Klippera i izborom „Uključi radnje klipborda“.

en: Should Klipper start automatically when you login?
sr@latin: Da li automatski pokrenuti Klipper pošto se prijavite?

en: Automatically Start Klipper?
sr@latin: Automatski pokretati Klipper?

en: Start
sr@latin: Pokreći

en: Do Not Start
sr@latin: Ne pokreći

en: Edit Contents
sr@latin: Uređivanje sadržaja

en: Mobile Barcode
sr@latin: Mobilni bar‑kod

en: Really delete entire clipboard history?
sr@latin: Zaista obrisati čitav istorijat klipborda?

en: Delete clipboard history?
sr@latin: Obrisati istorijat klipborda?

en: Clipboard history
sr@latin: Istorijat klipborda

en: up
sr@latin: gore

en: current
sr@latin: tekuće

en: down
sr@latin: dole

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Klipper version
sr@latin: Verzija Klippera

note: i18n: ectx: label, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Keep clipboard contents
sr@latin: Zadrži sadržaj klipborda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Selecting this option has the effect, that the clipboard can never be emptied. E.g. when an application exits, the clipboard would usually be emptied.
sr@latin: Izborom ove opcije klipbord nikada neće biti potpuno ispražnjen. Na primer, kada se program napusti, klipbord se obično prazni.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Ignore Selection
sr@latin: Ignoriši izbor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: When an area of the screen is selected with mouse or keyboard, this is called "the selection".<br/>If this option is set, the selection is not entered into the clipboard history, though it is still available for pasting using the middle mouse button.
sr@latin: <html>Kada se oblast na ekranu označi mišem ili tastaturom, to se naziva „izborom“.<br/>Ako je ova opcija uključena, izbor se ne unosi u istorijat klipborda, mada se može nalepiti srednjim dugmetom miša.</html>

note: i18n: ectx: label, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Synchronize clipboard and selection
sr@latin: Sinhronizuj klipbord i izbor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SyncClipboards), group (General)
en: When an area of the screen is selected with mouse or keyboard, this is called "the selection".<br/>If this option is selected, the selection and the clipboard is kept the same, so that anything in the selection is immediately available for pasting elsewhere using any method, including the traditional middle mouse button. Otherwise, the selection is recorded in the clipboard history, but the selection can only be pasted using the middle mouse button. Also see the 'Ignore Selection' option.
sr@latin: Kada se oblast na ekranu označi mišem ili tastaturom, to se naziva „izborom“.<br/>Ako je ova opcija uključena, izbor i klipbord su uvek jednaki, tako da je svaki izbor odmah dostupan za nalepljivanje bilo kojim metodom, uključujući i tradicionalnim srednjim dugmetom miša. U suprotnom, izbor se beleži u istorijat klipborda, ali se može nalepiti samo srednjim dugmetom miša. Pogledajte i opciju <i>Ignoriši izbor</i>.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Selection text only
sr@latin: Samo izabrani tekst

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: When an area of the screen is selected with mouse or keyboard, this is called "the selection".<br/>If this option is selected, only text selections are stored in the history, while images and other selections are not.
sr@latin: <html>Kada se oblast na ekranu označi mišem ili tastaturom, to se naziva „izborom“.<br/>Ako je ova opcija uključena, u istorijat se skladište samo tekstualni izbori, ne i slike i drugi izbori.</html>

note: i18n: ectx: label, entry (UseGUIRegExpEditor), group (General)
en: Use graphical regexp editor
sr@latin: Grafički uređivač regiza

note: i18n: ectx: label, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: URL grabber enabled
sr@latin: Uključen hvatač URL‑ova

note: i18n: ectx: label, entry (NoActionsForWM_CLASS), group (General)
en: No actions for WM_CLASS
sr@latin: Bez radnji za WM_CLASS

note: i18n: ectx: label, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Timeout for action popups (seconds)
sr@latin: Prekovreme iskakanja radnje (sekundi)

note: i18n: ectx: tooltip, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: A value of 0 disables the timeout
sr@latin: Vrednost 0 isključuje prekovreme

note: i18n: ectx: label, entry (MaxClipItems), group (General)
en: Clipboard history size
sr@latin: Veličina istorijata klipborda

note: i18n: ectx: label, entry (ActionList), group (General)
en: Dummy entry for indicating changes in an action's tree widget
sr@latin: Lažni unos za ukazivanje na izmene u vidžetu stabla radnji

note: i18n: ectx: label, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Strip whitespace when executing an action
sr@latin: Ukloni praznine pri izvršavanju radnje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Sometimes, the selected text has some whitespace at the end, which, if loaded as URL in a browser would cause an error. Enabling this option removes any whitespace at the beginning or end of the selected string (the original clipboard contents will not be modified).
sr@latin: Ponekad izabrani tekst ima nešto praznina na kraju, koje ako se učitaju kao URL u pregledaču, mogu izazvati greške. Uključivanjem ove opcije uklanjaju se sve praznine na početku ili kraju izabrane niske (sam sadržaj klipborda neće biti izmenjen).

note: i18n: ectx: label, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: Replay action in history
sr@latin: Ponovi radnju iz istorijata

en: <empty clipboard>
sr@latin: <prazan klipbord>

en: <no matches>
sr@latin: <nema poklapanja>

en: Klipper - Clipboard Tool
sr@latin: Klipper — alatka klipborda

en: Search...
sr@latin: Traži...

en: KDE cut & paste history utility
sr@latin: KDE‑ova alatka za kopiranje/nalepljivanje

en: (c) 1998, Andrew Stanley-Jones
    1998-2002, Carsten Pfeiffer
    2001, Patrick Dubroy
sr@latin: © 1998, Endru Stenli-Džouns
    © 1998-2002, Karsten Pfajfer
    © 2001, Patrik Dabroj

en: Carsten Pfeiffer
sr@latin: Karsten Pfajfer

en: Author
sr@latin: autor

en: Andrew Stanley-Jones
sr@latin: Endru Stenli-Džouns

en: Original Author
sr@latin: prvobitni autor

en: Patrick Dubroy
sr@latin: Patrik Dabroj

en: Contributor
sr@latin: doprinosilac

en: Luboš Luňák
sr@latin: Luboš Lunjak

en: Bugfixes and optimizations
sr@latin: ispravke grešaka i optimizacija

en: Previous Maintainer
sr@latin: prethodni održavalac

en: Martin Gräßlin
sr@latin: Martin Greslin

en: Maintainer
sr@latin: održavalac

en: &More
sr@latin: &Više

en: Clipboard Contents
sr@latin: Sadržaj klipborda

en: Clipboard is empty
sr@latin: Klipbord je prazan

en: %1 - Actions For: %2
sr@latin: %1 — radnje za: %2

en: Disable This Popup
sr@latin: Isključi ovo iskakanje

en: &Cancel
sr@latin: &Odustani
