plasma_engine_weather - en to sr@latin translation catalogue (766 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
sr@latin: vedro

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
sr@latin: vedri intervali

[ctx: weather condition]
en: clear sky
sr@latin: vedro nebo

[ctx: weather condition]
en: cloudy
sr@latin: oblačno

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
sr@latin: oblačno sa gradom

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
sr@latin: oblačno sa jakim snegom

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
sr@latin: oblačno sa slabim snegom

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
sr@latin: oblačno sa susnežicom

[ctx: weather condition]
en: drizzle
sr@latin: rominjanje

[ctx: weather condition]
en: fog
sr@latin: magla

[ctx: weather condition]
en: foggy
sr@latin: maglovito

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
sr@latin: sivi oblak

[ctx: weather condition]
en: hail
sr@latin: grad

[ctx: weather condition]
en: hail shower
sr@latin: gradni pljusak

[ctx: weather condition]
en: hail showers
sr@latin: gradni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: hazy
sr@latin: izmaglično

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
sr@latin: jaka kiša

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
sr@latin: jaki kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
sr@latin: jak pljusak

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
sr@latin: jaki pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
sr@latin: jak sneg

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
sr@latin: jak snežni pljusak

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
sr@latin: jaki snežni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light cloud
sr@latin: laki oblak

[ctx: weather condition]
en: light rain
sr@latin: slaba kiša

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
sr@latin: slabi kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light shower
sr@latin: slab pljusak

[ctx: weather condition]
en: light showers
sr@latin: laki pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light snow
sr@latin: slab sneg

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
sr@latin: slab snežni pljusak

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
sr@latin: slabi snežni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: mist
sr@latin: izmaglica

[ctx: weather condition]
en: misty
sr@latin: izmaglično

[ctx: weather condition]
en: N/A
sr@latin: nd.

[ctx: weather condition]
en: na
sr@latin: nd.

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
sr@latin: delimično oblačno

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
sr@latin: peščana oluja

[ctx: weather condition]
en: sleet
sr@latin: susnežica

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
sr@latin: pljusak susnežice

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
sr@latin: pljuskovi susnežice

[ctx: weather condition]
en: sunny
sr@latin: sunčano

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
sr@latin: sunčani intervali

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
sr@latin: gusti oblak

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
sr@latin: grmljavina

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
sr@latin: pljusak sa grmljavinom

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
sr@latin: tropska oluja

[ctx: weather condition]
en: white cloud
sr@latin: beli oblak

[ctx: weather forecast]
en: clear
sr@latin: vedro

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
sr@latin: vedri intervali

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
sr@latin: vedro nebo

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
sr@latin: oblačno

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
sr@latin: oblačno sa gradom

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
sr@latin: oblačno sa jakim snegom

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
sr@latin: oblačno sa slabim snegom

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
sr@latin: oblačno sa susnežicom

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
sr@latin: rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: fog
sr@latin: magla

[ctx: weather forecast]
en: foggy
sr@latin: maglovito

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
sr@latin: sivi oblak

[ctx: weather forecast]
en: hail
sr@latin: grad

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
sr@latin: gradni pljusak

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
sr@latin: gradni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: hazy
sr@latin: izmaglično

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
sr@latin: jaka kiša

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
sr@latin: jak kišni pljusak

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
sr@latin: jak pljusak

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
sr@latin: jaki pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
sr@latin: jak sneg

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
sr@latin: jak snežni pljusak

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
sr@latin: jaki snežni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
sr@latin: laki oblak

[ctx: weather forecast]
en: light rain
sr@latin: slaba kiša

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
sr@latin: slab kišni pljusak

[ctx: weather forecast]
en: light shower
sr@latin: slab pljusak

[ctx: weather forecast]
en: light showers
sr@latin: slabi pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: light snow
sr@latin: slab sneg

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
sr@latin: slab snežni pljusak

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
sr@latin: slabi snežni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: mist
sr@latin: izmaglica

[ctx: weather forecast]
en: misty
sr@latin: izmaglično

[ctx: weather forecast]
en: na
sr@latin: nd.

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
sr@latin: delimično oblačno

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
sr@latin: peščana oluja

[ctx: weather forecast]
en: sleet
sr@latin: susnežica

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
sr@latin: pljusak susnežice

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
sr@latin: pljuskovi susnežice

[ctx: weather forecast]
en: sunny
sr@latin: sunčano

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
sr@latin: sunčani intervali

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
sr@latin: gusti oblak

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
sr@latin: grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
sr@latin: pljusak sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
sr@latin: tropska oluja

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
sr@latin: beli oblak

[ctx: visibility]
en: Excellent
sr@latin: izvrsna

[ctx: visibility]
en: Very Good
sr@latin: vrlo dobra

[ctx: visibility]
en: Good
sr@latin: dobra

[ctx: visibility]
en: Moderate
sr@latin: umerena

[ctx: visibility]
en: Poor
sr@latin: slaba

[ctx: visibility]
en: Very Poor
sr@latin: vrlo slaba

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
sr@latin: uskovitlani sneg

[ctx: weather condition]
en: Clear
sr@latin: vedro

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
sr@latin: oblačno

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
sr@latin: oblačnost u opadanju

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
sr@latin: udaljene padavine

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
sr@latin: raznošeni sneg

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
sr@latin: rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Dust
sr@latin: prašina

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
sr@latin: prašinski đavoli

[ctx: weather condition]
en: Fog
sr@latin: magla

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
sr@latin: zaliha magle u blizini

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
sr@latin: ledena magla

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
sr@latin: džepovi magle

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
sr@latin: ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
sr@latin: ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
sr@latin: levkasti oblak

[ctx: weather condition]
en: Hail
sr@latin: grad

[ctx: weather condition]
en: Haze
sr@latin: izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
sr@latin: jak uskovitlani sneg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
sr@latin: jak raznošeni sneg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
sr@latin: jako rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
sr@latin: jak grad

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
sr@latin: pomešana jaka kiša i rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
sr@latin: pomešana jaka kiša i snežni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
sr@latin: jaka kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
sr@latin: jaka kiša i sneg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
sr@latin: jak kišni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
sr@latin: jak sneg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
sr@latin: jake snežne krupe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
sr@latin: jak snežni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
sr@latin: grmljavina

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
sr@latin: jaka grmljavina sa gradom

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
sr@latin: jaka grmljavina sa kišom

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
sr@latin: ledeni kristali

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
sr@latin: ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
sr@latin: oblačnost u porastu

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
sr@latin: slabo rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
sr@latin: slabo ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
sr@latin: slaba ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
sr@latin: slaba kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
sr@latin: slab kišni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
sr@latin: slab sneg

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
sr@latin: slabe snežne krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
sr@latin: slab snežni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
sr@latin: povremena munja

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
sr@latin: uglavnom vedro

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
sr@latin: uglavnom sunčano

[ctx: weather condition]
en: Mist
sr@latin: izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
sr@latin: mešana kiša i rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
sr@latin: mešana kiša i snežni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
sr@latin: uglavnom oblačno

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
sr@latin: nema izveštaja

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
sr@latin: delimično oblačno

[ctx: weather condition]
en: Rain
sr@latin: kiša

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
sr@latin: kiša i sneg

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
sr@latin: kišni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
sr@latin: nedavno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
sr@latin: nedavna prašinska ili peščana oluja

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
sr@latin: nedavna magla

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
sr@latin: nedavne ledene padavine

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
sr@latin: nedavni grad

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
sr@latin: nedavna kiša

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
sr@latin: nedavna kiša i sneg

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
sr@latin: nedavni kišni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
sr@latin: nedavni sneg

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
sr@latin: nedavni snežni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
sr@latin: nedavna grmljavina

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
sr@latin: nedavna grmljavina sa gradom

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
sr@latin: nedavna grmljavina sa jakim gradom

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
sr@latin: nedavna grmljavina sa jakom kišom

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
sr@latin: nedavna grmljavina sa kišom

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
sr@latin: peščana ili prašinska oluja

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
sr@latin: jaka peščana ili prašinska oluja

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
sr@latin: plitka magla

[ctx: weather condition]
en: Smoke
sr@latin: dim

[ctx: weather condition]
en: Snow
sr@latin: sneg

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
sr@latin: snežni kristali

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
sr@latin: sneg u zrnu

[ctx: weather condition]
en: Squalls
sr@latin: bura

[ctx: weather condition]
en: Sunny
sr@latin: sunčano

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
sr@latin: grmljavina sa gradom

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
sr@latin: grmljavina sa kišom

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
sr@latin: grmljavina sa peščanom ili prašinskom olujom

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
sr@latin: grmljavina bez padavina

[ctx: weather condition]
en: Tornado
sr@latin: tornado

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
sr@latin: retki oblaci

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
sr@latin: retko sneženje

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
sr@latin: retko sneženje sa ledenim kristalima

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
sr@latin: retko sneženje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
sr@latin: retko sneženje ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
sr@latin: retki kišni pljuskovi ili sneženje

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
sr@latin: retki kišni pljuskovi ili mokro sneženje

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
sr@latin: retki pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
sr@latin: retki pljuskovi ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
sr@latin: retki pljuskovi ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
sr@latin: retki pljuskovi ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
sr@latin: retki pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
sr@latin: retka grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
sr@latin: retko mokro sneženje

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
sr@latin: retko mokro sneženje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
sr@latin: mešavina sunca i oblačnosti

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
sr@latin: mećava

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
sr@latin: moguće rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
sr@latin: moguće rominjanje mešano sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
sr@latin: moguće rominjanje mešano sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
sr@latin: moguće rominjanje ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
sr@latin: moguće sneženje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
sr@latin: moguće sneženje, ponekad jako

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
sr@latin: moguće sneženje pomešano sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
sr@latin: moguće sneženje ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
sr@latin: moguće sneženje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
sr@latin: moguće sneženje ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
sr@latin: moguće ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
sr@latin: moguća ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
sr@latin: moguća ledena kiša pomešana sa snegom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
sr@latin: moguća ledena ili obična kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
sr@latin: moguća ledena kiša ili sneg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
sr@latin: moguć slab sneg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
sr@latin: moguć slab sneg i uskovitlani sneg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
sr@latin: moguć slab sneg pomešan sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
sr@latin: moguć slab sneg pomešan sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
sr@latin: moguć slab sneg pomešan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
sr@latin: moguć slab sneg ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
sr@latin: moguć slab sneg ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
sr@latin: moguć slab sneg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
sr@latin: moguć slab mokri sneg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
sr@latin: moguća kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
sr@latin: moguća kiša, ponekad jaka

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
sr@latin: moguća kiša pomešana sa snegom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
sr@latin: moguća kiša ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
sr@latin: moguća obična ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
sr@latin: moguća kiša ili sneg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
sr@latin: mogući kišni pljuskovi ili sneženje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
sr@latin: kišni pljuskovi ili mokro sneženje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
sr@latin: moguća jaka grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
sr@latin: mogući pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
sr@latin: mogući pljuskovi, ponekad jaki

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
sr@latin: mogući pljuskovi, ponekad jaki, ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
sr@latin: mogući pljuskovi, ponekad jaki, ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
sr@latin: mogući pljuskovi ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
sr@latin: mogući pljuskovi, možda sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
sr@latin: mogući pljuskovi ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
sr@latin: moguć sneg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
sr@latin: moguć sneg i mećava

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
sr@latin: moguć sneg pomešan sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
sr@latin: moguć sneg pomešan sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
sr@latin: moguć sneg pomešan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
sr@latin: moguć sneg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
sr@latin: moguće snežne bure

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
sr@latin: mogući pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
sr@latin: moguća grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
sr@latin: moguća grmljavina, možda sa gradom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
sr@latin: moguće mokro sneženje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
sr@latin: moguće mokro sneženje, ponekad jako

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
sr@latin: moguće mokro sneženje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
sr@latin: moguć mokar sneg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
sr@latin: moguć mokri sneg pomešan s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
sr@latin: moguć mokri sneg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Clear
sr@latin: vedro

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
sr@latin: razvedravanje

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
sr@latin: oblačno

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
sr@latin: periodi oblačnosti

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
sr@latin: oblačno sa sunčanim periodima

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
sr@latin: rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
sr@latin: pomešano obično i ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
sr@latin: rominjanje pomešano sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
sr@latin: obično ili ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
sr@latin: rominjanje ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
sr@latin: sneženje

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
sr@latin: sneženje, ponekad jako

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
sr@latin: sneženje, ponekad jako, ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
sr@latin: sneženje pomešano sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
sr@latin: sneženje ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
sr@latin: sneženje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
sr@latin: sneženje ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Fog
sr@latin: magla

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
sr@latin: magla u povoju

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
sr@latin: magla u osipanju

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
sr@latin: džepovi magle

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
sr@latin: ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
sr@latin: ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
sr@latin: ledena kiša pomešana sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
sr@latin: ledena kiša pomešana sa običnom

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
sr@latin: ledena kiša pomešana sa snegom

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
sr@latin: ledena kiša ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
sr@latin: ledena ili obična kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
sr@latin: ledena kiša ili sneg

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
sr@latin: ledena magla

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
sr@latin: ledena magla u povoju

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
sr@latin: ledena magla u osipanju

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
sr@latin: oblačnost u porastu

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
sr@latin: oblaci u porastu

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
sr@latin: slab sneg

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
sr@latin: slab sneg i mećava

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
sr@latin: slab sneg i mećava i uskovitlani sneg

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
sr@latin: slab i uskovitlani sneg

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
sr@latin: slab sneg pomešan sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
sr@latin: slab sneg pomešan sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
sr@latin: slab sneg pomešan sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
sr@latin: slab sneg pomešan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
sr@latin: slab sneg ili ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
sr@latin: slab sneg ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
sr@latin: slab sneg ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
sr@latin: slab sneg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
sr@latin: slab mokar sneg

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
sr@latin: slab mokar sneg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
sr@latin: lokalne snežne bure

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
sr@latin: mećava u blizini

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
sr@latin: tmurno

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
sr@latin: periodi rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
sr@latin: periodi rominjanja pomešanog sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
sr@latin: periodi rominjanja pomešanog sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
sr@latin: periodi običnog ili ledenog rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
sr@latin: periodi rominjanja ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
sr@latin: periodi ledenog rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
sr@latin: periodi ledenog ili običnog rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
sr@latin: periodi ledenog rominjanja ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
sr@latin: periodi ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
sr@latin: periodi ledene kiše pomešane sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
sr@latin: periodi ledene kiše pomešane sa običnom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
sr@latin: periodi ledene kiše pomešane sa snegom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
sr@latin: periodi ledene kiše ili ledenih krupa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
sr@latin: periodi ledene ili obične kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
sr@latin: periodi ledene kiše ili snega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
sr@latin: periodi slabog snega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
sr@latin: periodi slabog snega i mećave

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
sr@latin: periodi slabog snega i mećave i uskovitlanog snega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
sr@latin: periodi slabog i uskovitlanog snega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
sr@latin: periodi slabog snega pomešanog sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
sr@latin: periodi slabog snega pomešani sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
sr@latin: periodi slabog snega pomešani sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
sr@latin: periodi slabog snega pomešani sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
sr@latin: periodi slabog snega ili ledenog rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
sr@latin: periodi slabog snega ili ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
sr@latin: periodi slabog snega ili ledenih krupa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
sr@latin: periodi slabog snega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
sr@latin: periodi slabog mokrog snega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
sr@latin: periodi slabog mokrog snega pomešanog s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
sr@latin: periodi slabog mokrog snega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
sr@latin: periodi kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
sr@latin: periodi pomešane obične i ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
sr@latin: periodi kiše pomešane sa snegom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
sr@latin: periodi kiše ili rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
sr@latin: periodi obične ili ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
sr@latin: periodi kiše ili snega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
sr@latin: periodi kiše ili pljuskova sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
sr@latin: periodi kiše ili grmljavine

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
sr@latin: periodi snega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
sr@latin: periodi snega i mećave

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
sr@latin: periodi snega i mećave i uskovitlanog snega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
sr@latin: periodi snega i uskovitlanog snega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
sr@latin: periodi snega pomešanog sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
sr@latin: periodi snega pomešani sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
sr@latin: periodi snega pomešani sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
sr@latin: periodi snega pomešani sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
sr@latin: periodi snega ili ledenog rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
sr@latin: periodi snega ili ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
sr@latin: periodi snega ili ledenih krupa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
sr@latin: periodi snega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
sr@latin: periodi mokrog snega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
sr@latin: periodi mokrog snega pomešanog sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
sr@latin: periodi mokrog snega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Rain
sr@latin: kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
sr@latin: kiša, ponekad jaka

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
sr@latin: kiša, ponekad jaka, pomešana sa ledenom

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
sr@latin: kiša, ponekad jaka, pomešana sa snegom

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
sr@latin: kiša, ponekad jaka, ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
sr@latin: kiša, ponekad jaka, ili ledena

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
sr@latin: kiša, ponekad jaka, ili sneg

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
sr@latin: kiša, ponekad jaka, ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
sr@latin: kiša, ponekad jaka, ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
sr@latin: kiša pomešana sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
sr@latin: kiša pomešana sa snegom

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
sr@latin: kiša ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
sr@latin: kiša ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
sr@latin: kiša ili sneg

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
sr@latin: kiša ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
sr@latin: kiša ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
sr@latin: kišni pljuskovi ili sneženje

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
sr@latin: kišni pljuskovi ili mokro sneženje

[ctx: weather forecast]
en: Showers
sr@latin: pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
sr@latin: pljuskovi, ponekad jaki

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
sr@latin: pljuskovi, ponekad jaki, ili sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
sr@latin: pljuskovi, ponekad jaki, ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
sr@latin: pljuskovi ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
sr@latin: pljuskovi, možda sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
sr@latin: pljuskovi ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
sr@latin: dim

[ctx: weather forecast]
en: Snow
sr@latin: sneg

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
sr@latin: sneg i mećava

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
sr@latin: sneg i mećava i uskovitlani sneg

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
sr@latin: sneg i uskovitlani sneg

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
sr@latin: sneg, ponekad jak

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
sr@latin: sneg, ponekad jak, i mećava

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
sr@latin: sneg, ponekad jak, i uskovitlani sneg

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
sr@latin: sneg, ponekad jak, pomešan sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
sr@latin: sneg, ponekad jak, pomešan sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
sr@latin: sneg, ponekad jak, pomešan sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
sr@latin: sneg, ponekad jak, pomešan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
sr@latin: sneg, ponekad jak, ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
sr@latin: sneg, ponekad jak, ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
sr@latin: sneg, ponekad jak, ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
sr@latin: sneg pomešan sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
sr@latin: sneg pomešan sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
sr@latin: sneg pomešan sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
sr@latin: sneg pomešan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
sr@latin: sneg ili ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
sr@latin: sneg ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
sr@latin: sneg ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
sr@latin: sneg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
sr@latin: snežne bure

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
sr@latin: sunčano

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
sr@latin: sunčano sa periodima oblačnosti

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
sr@latin: Grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
sr@latin: Grmljavina i moguće grad

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
sr@latin: mokro sneženje

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
sr@latin: mokro sneženje, ponekad jako

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
sr@latin: mokro sneženje, ponekad jako, ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
sr@latin: mokro sneženje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
sr@latin: mokar sneg

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
sr@latin: mokar sneg, ponekad jak

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
sr@latin: mokar sneg, ponekad jak, pomešan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
sr@latin: mokar sneg pomešan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
sr@latin: mokar sneg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Windy
sr@latin: vetrovito

en: USA
sr@latin: SAD

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
sr@latin: sub

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
sr@latin: ned

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
sr@latin: pon

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
sr@latin: uto

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
sr@latin: sre

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
sr@latin: čet

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
sr@latin: pet

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
sr@latin: Podaci sa BBC‑ovog vremena

en: N/A
sr@latin: nd.

en: day
sr@latin: dan

[ctx: Short for tonight]
en: nite
sr@latin: veče

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
sr@latin: veče

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
sr@latin: u tragovima

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
sr@latin: Podaci sa Nacionalne vremenske službe NOAA

[ctx: weather condition]
en: few clouds
sr@latin: retki oblaci

[ctx: weather condition]
en: overcast
sr@latin: tmurno

[ctx: weather condition]
en: haze
sr@latin: izmaglica

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
sr@latin: magla sa poledicom

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
sr@latin: slabo rominjanje

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
sr@latin: jako rominjanje

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
sr@latin: ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
sr@latin: jako ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: rain
sr@latin: kiša

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
sr@latin: umerena kiša

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
sr@latin: slaba ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
sr@latin: ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
sr@latin: slaba kiša, sneg

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
sr@latin: jaka kiša, sneg

[ctx: weather condition]
en: snow
sr@latin: sneg

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
sr@latin: umeren sneg

[ctx: weather condition]
en: showers
sr@latin: pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
sr@latin: slab sneg, kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
sr@latin: jak sneg, kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: snow showers
sr@latin: snežni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
sr@latin: slaba grmljavina

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
sr@latin: jaka grmljavina

[ctx: weather condition]
en: n/a
sr@latin: nd.

en: Day
sr@latin: dan

en: Night
sr@latin: noć

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
sr@latin: retki oblaci

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
sr@latin: retki oblaci i povetarac

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
sr@latin: retki oblaci i vetrovito

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
sr@latin: retki oblaci sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
sr@latin: uskovitlana prašina

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
sr@latin: uskovitlani pesak

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
sr@latin: uskovitlani sneg u blizini

[ctx: weather condition]
en: Breezy
sr@latin: povetarac

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
sr@latin: vedro, povetarac

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
sr@latin: vedro sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
sr@latin: rominjanje, magla

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
sr@latin: rominjanje, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
sr@latin: rominjanje, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
sr@latin: rominjanje, sneg

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
sr@latin: prašinski/peščani kovitlaci

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
sr@latin: prašinski/peščani kovitlaci u blizini

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
sr@latin: prašinska oluja

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
sr@latin: prašinska oluja u blizini

[ctx: weather condition]
en: Fair
sr@latin: lepo

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
sr@latin: lepo i povetarac

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
sr@latin: lepo i vetrovito

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
sr@latin: lepo sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
sr@latin: magla u blizini

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
sr@latin: magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
sr@latin: ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
sr@latin: ledeno rominjanje u blizini

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
sr@latin: ledeno rominjanje, kiša

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
sr@latin: ledeno rominjanje, sneg

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
sr@latin: ledena magla

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
sr@latin: ledena magla u blizini

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
sr@latin: ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
sr@latin: ledena kiša u blizini

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
sr@latin: ledena kiša, kiša

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
sr@latin: ledena kiša, sneg

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
sr@latin: levkasti oblak u blizini

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
sr@latin: gradni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
sr@latin: jako rominjanje, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
sr@latin: jako rominjanje, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
sr@latin: jako rominjanje, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
sr@latin: jako rominjanje, sneg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
sr@latin: jaka prašinska oluja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
sr@latin: jako ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
sr@latin: jako ledeno rominjanje, kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
sr@latin: jako ledeno rominjanje, sneg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
sr@latin: jaka ledena magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
sr@latin: jaka ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
sr@latin: jaka ledena kiša, kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
sr@latin: jaka ledena kiša, sneg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
sr@latin: jake ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
sr@latin: jake ledene krupe, rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
sr@latin: jake ledene krupe, kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
sr@latin: jaka kiša, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
sr@latin: jaka kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
sr@latin: jaka kiša, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
sr@latin: jaka kiša, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
sr@latin: jaka kiša, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
sr@latin: jaki kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
sr@latin: jaki kišni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
sr@latin: jaka kiša, sneg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
sr@latin: jaka peščana oluja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
sr@latin: jaki pljuskovi, kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
sr@latin: jaki pljuskovi, kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
sr@latin: jaki pljuskovi, sneg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
sr@latin: jaki pljuskovi, sneg, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
sr@latin: jaki pljuskovi, sneg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
sr@latin: jak mali grad/snežne krupe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
sr@latin: jak sneg, uskovitlani sneg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
sr@latin: jak sneg, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
sr@latin: jak sneg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
sr@latin: jak sneg, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
sr@latin: jak sneg, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
sr@latin: jak sneg u zrnu

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
sr@latin: jak sneg, nisko raznošeni sneg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
sr@latin: jak sneg, kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
sr@latin: jaki snežni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
sr@latin: jaki snežni pljuskovi, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
sr@latin: jaki snežni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
sr@latin: jaka grmljavina sa kišom

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
sr@latin: jaka grmljavina sa kišom, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
sr@latin: jaka grmljavina sa kišom, magla, vetrovito

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
sr@latin: jaka grmljavina sa kišom, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
sr@latin: jaka grmljavina sa kišom, grad

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
sr@latin: jaka grmljavina sa kišom, grad, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
sr@latin: jaka grmljavina sa kišom, grad, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
sr@latin: jaka grmljavina sa kišom, magla, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
sr@latin: jaka grmljavina sa kišom, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
sr@latin: jaka grmljavina sa kišom, mali grad/snežne krupe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
sr@latin: jaka grmljavina sa snegom

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
sr@latin: ledene krupe, rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
sr@latin: ledene krupe u blizini

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
sr@latin: ledene krupe, kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
sr@latin: slabo rominjanje, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
sr@latin: slabo rominjanje, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
sr@latin: slabo rominjanje, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
sr@latin: slabo rominjanje, sneg

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
sr@latin: slabo ledeno rominjanje, kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
sr@latin: slabo ledeno rominjanje, sneg

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
sr@latin: slaba ledena magla

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
sr@latin: slaba ledena kiša, kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
sr@latin: slaba ledena kiša, sneg

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
sr@latin: slabe ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
sr@latin: slabe ledene krupe, rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
sr@latin: slabe ledene krupe, kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
sr@latin: slaba kiša i povetarac

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
sr@latin: slaba kiša, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
sr@latin: slaba kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
sr@latin: slaba kiša, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
sr@latin: slaba kiša, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
sr@latin: slaba kiša, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
sr@latin: slabi kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
sr@latin: slabi kišni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
sr@latin: slaba kiša, sneg

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
sr@latin: slabi pljuskovi, kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
sr@latin: slabi pljuskovi, kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
sr@latin: slabi pljuskovi, sneg

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
sr@latin: slabi pljuskovi, sneg, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
sr@latin: slabi pljuskovi, sneg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
sr@latin: slab mali grad/ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
sr@latin: slab sneg, uskovitlani sneg

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
sr@latin: slab sneg, uskovitlani sneg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
sr@latin: slab sneg, rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
sr@latin: slab sneg, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
sr@latin: slab sneg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
sr@latin: slab sneg, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
sr@latin: slab sneg, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
sr@latin: slab sneg u zrnu

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
sr@latin: slab sneg, nisko raznošeni sneg

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
sr@latin: slaba sneg, kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
sr@latin: slabi snežni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
sr@latin: slabi snežni pljuskovi, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
sr@latin: slabi snežni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
sr@latin: slaba grmljavina sa kišom

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
sr@latin: slaba grmljavina sa kišom, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
sr@latin: slaba grmljavina sa kišom, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
sr@latin: slaba grmljavina sa kišom, grad

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
sr@latin: slaba grmljavina sa kišom, grad, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
sr@latin: slaba grmljavina sa kišom, grad, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
sr@latin: slaba grmljavina sa kišom, grad, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
sr@latin: slaba grmljavina sa kišom, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
sr@latin: slaba grmljavina sa kišom, mali grad/snežne krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
sr@latin: slaba grmljavina sa snegom

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
sr@latin: nisko raznošena prašina

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
sr@latin: nisko raznošeni pesak

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
sr@latin: nisko raznošeni sneg

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
sr@latin: uglavnom oblačno i povetarac

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
sr@latin: uglavnom oblačno i vetrovito

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
sr@latin: uglavnom oblačno sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Overcast
sr@latin: tmurno

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
sr@latin: tmurno i povetarac

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
sr@latin: tmurno i vetrovito

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
sr@latin: tmurno sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
sr@latin: delimična magla

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
sr@latin: delimična magla u blizini

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
sr@latin: delimično oblačno i povetarac

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
sr@latin: delimično oblačno i vetrovito

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
sr@latin: delimično oblačno sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
sr@latin: džepovi magle

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
sr@latin: džepovi magle u blizini

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
sr@latin: kiša, magla

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
sr@latin: kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
sr@latin: kiša, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
sr@latin: kiša, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
sr@latin: kiša, snežne krupe

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
sr@latin: kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
sr@latin: kišni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
sr@latin: kišni pljuskovi u blizini

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
sr@latin: kišni pljuskovi u blizini, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
sr@latin: kiša, sneg

[ctx: weather condition]
en: Sand
sr@latin: pesak

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
sr@latin: peščana oluja

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
sr@latin: peščana oluja u blizini

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
sr@latin: plitka magla u blizini

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
sr@latin: pljuskovi, grad

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
sr@latin: pljuskovi, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
sr@latin: pljuskovi u blizini, magla

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
sr@latin: pljuskovi u blizini, sneg

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
sr@latin: pljuskovi, kiša

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
sr@latin: pljuskovi, kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
sr@latin: pljuskovi, kiša u blizini

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
sr@latin: pljuskovi, kiša u blizini, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
sr@latin: pljuskovi, sneg

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
sr@latin: pljuskovi, sneg, magla

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
sr@latin: pljuskovi, sneg, magla izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
sr@latin: mali grad/snežne krupe

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
sr@latin: sneg, uskovitlani sneg

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
sr@latin: sneg, rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
sr@latin: sneg, magla

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
sr@latin: sneg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
sr@latin: sneg, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
sr@latin: sneg, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
sr@latin: sneg, nisko raznošeni sneg

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
sr@latin: sneg, kiša

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
sr@latin: snežni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
sr@latin: snežni pljuskovi, magla

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
sr@latin: snežni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
sr@latin: snežni pljuskovi u blizini

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
sr@latin: snežni pljuskovi u blizini, magla

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
sr@latin: snežni pljuskovi u blizini, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
sr@latin: grmljavina, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
sr@latin: grmljavina, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
sr@latin: grmljavina, grad, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
sr@latin: grmljavina, izmaglica u blizini

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
sr@latin: grmljavina, izmaglica u blizini, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
sr@latin: grmljavina, jaka kiša

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
sr@latin: grmljavina, jaka kiša, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
sr@latin: grmljavina, jaka kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
sr@latin: grmljavina, jaka kiša, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
sr@latin: grmljavina, jaka kiša, grad, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
sr@latin: grmljavina, jaka kiša, grad, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
sr@latin: grmljavina, jaka kiša, grad, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
sr@latin: grmljavina, jaka kiša, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
sr@latin: grmljavina, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
sr@latin: grmljavina u blizini

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
sr@latin: grmljavina u blizini, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
sr@latin: grmljavina u blizini, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
sr@latin: grmljavina u blizini, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
sr@latin: grmljavina u blizini, grad, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
sr@latin: grmljavina u blizini, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
sr@latin: grmljavina, slaba kiša

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
sr@latin: grmljavina, slaba kiša, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
sr@latin: grmljavina, slaba kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
sr@latin: grmljavina, slaba kiša, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
sr@latin: grmljavina, slaba kiša, grad, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
sr@latin: grmljavina, slaba kiša, grad, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
sr@latin: grmljavina, slaba kiša, grad, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
sr@latin: grmljavina, slaba kiša, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
sr@latin: grmljavina, kiša

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
sr@latin: grmljavina, kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
sr@latin: grmljavina, kiša, grad, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
sr@latin: grmljavina, kiša, mali grad/snežne krupe

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
sr@latin: grmljavina, pljuskovi u blizini

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
sr@latin: grmljavina, pljuskovi u blizini, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
sr@latin: grmljavina, mali grad/snežne krupe

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
sr@latin: grmljavina, sneg

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
sr@latin: tornado/vodeni mlaz

[ctx: weather condition]
en: Windy
sr@latin: vetrovito

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
sr@latin: ledeni kristali

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
sr@latin: vulkanski pepeo

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
sr@latin: vodeni mlaz

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
sr@latin: ledeno prskanje

[ctx: weather forecast]
en: Frost
sr@latin: mraz

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
sr@latin: mali izgledi za grmljavinu

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
sr@latin: moguća grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
sr@latin: verovatna grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
sr@latin: ozbiljni uslovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
sr@latin: moguć sneg/susnežica

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
sr@latin: verovatan sneg/susnežica

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
sr@latin: sneg/susnežica

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
sr@latin: moguća kiša/susnežica

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
sr@latin: verovatna kiša/susnežica

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
sr@latin: kiša/susnežica

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
sr@latin: moguća kiša/ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
sr@latin: verovatna kiša/ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
sr@latin: kiša/ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
sr@latin: zimska mešavina

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
sr@latin: moguće ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
sr@latin: verovatno ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
sr@latin: ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
sr@latin: moguća ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
sr@latin: verovatna ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
sr@latin: ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
sr@latin: moguć sneg/kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
sr@latin: verovatan sneg/kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
sr@latin: sneg/kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
sr@latin: moguć sneg

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
sr@latin: verovatan sneg

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
sr@latin: jak sneg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
sr@latin: moguće sneženje

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
sr@latin: verovatno sneženje

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
sr@latin: mogući snežni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
sr@latin: verovatni snežni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
sr@latin: snežni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
sr@latin: moguće rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
sr@latin: verovatno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
sr@latin: moguća kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
sr@latin: verovatna kiša

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
sr@latin: jaka kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
sr@latin: mogući snežni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
sr@latin: verovatni snežni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
sr@latin: snežni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
sr@latin: susnežica

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
sr@latin: ledena magla

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
sr@latin: ledena magla

[ctx: weather forecast]
en: Haze
sr@latin: izmaglica

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
sr@latin: uskovitlani pesak

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
sr@latin: uskovitlana prašina

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
sr@latin: uskovitlani sneg

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
sr@latin: gusta magla

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
sr@latin: naleti vetra

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
sr@latin: povetarac

[ctx: weather forecast]
en: Cold
sr@latin: hladno

[ctx: weather forecast]
en: Hot
sr@latin: vruće

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
sr@latin: uglavnom oblačno

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
sr@latin: delimično oblačno

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
sr@latin: uglavnom sunčano

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
sr@latin: oblačnost u porastu

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
sr@latin: naoblačuje se

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
sr@latin: postepeno razvedravanje

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
sr@latin: kasno razvedravanje

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
sr@latin: oblačnost u opadanju

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
sr@latin: razvedrava se

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
sr@latin: uglavnom vedro
