plasma-workspace - en to sv translation catalogue (187 entries)

en: Unable to create a temporary file.
sv: Kan inte skapa en tillfällig fil.

en: Unable to download the color scheme: %1
sv: Kan inte ladda ner färgschemat: %1

en: This file is not a color scheme file.
sv: Filen är inte en färgschemafil

en: Failed to create 'color-scheme' data folder.
sv: Misslyckades skapa datakatalogen 'color-scheme'.

en: Failed to copy color scheme into 'color-scheme' data folder.
sv: Misslyckades kopiera färgschema till datakatalogen 'color-scheme'.

en: Color scheme installed successfully.
sv: Färgschema installerat med lyckat resultat.

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
sv: Namn på färgschema

note: i18n: ectx: label, entry (accentColor), group (General)
en: Accent color
sv: Accentfärg

note: i18n: ectx: label, entry (lastUsedCustomAccentColor), group (General)
en: The last used custom accent color before user switched to wallpaper generated color or default color
sv: Den senast använda egna accentfärgen innan användaren bytte till färg genererad av skrivbordsunderlägg eller standardfärg

note: i18n: ectx: label, entry (accentColorFromWallpaper), group (General)
en: Whether accent color from wallpaper should be applied
sv: Om accentfärg från skrivbordsunderlägg ska användas

en: KColorSchemeEditor
sv: Färgschemaeditor

en: Utility to edit and create color schemes
sv: Verktyg för att redigera och skapa färgscheman

en: Utility creation
sv: Verktyg skapat

en: KCM code (reused in here)
sv: IM-kod (återanvänd här)

en: Scheme to edit or to use as a base.
sv: Schema att redigera eller använda som grund.

en: Show 'Apply' button that saves changes without asking (unlike 'Save As' button)
sv: Visa knappen 'Verkställ' som sparar ändringar utan att fråga (i motsats till knappen 'Spara som')

en: Makes the dialog transient for another application window specified by handle
sv: Gör dialogrutan tillfällig för ett annat programfönster angivet med grepp

en: Scheme not found, falling back to current one.
sv: Schemat hittades inte, återgår till nuvarande.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
sv: Fönstertext på fönsterbakgrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
sv: Fönstertext

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
sv: Knapptext på knappbakgrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
sv: Tryckknapp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
sv: Markerad normal text mot markerad normal bakgrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
sv: Markerad text

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
sv: Markerad länktext mot markerad normal bakgrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView3)
en: link
sv: länk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
sv: Markerad besökt text mot markerad normal bakgrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
sv: besökt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
sv: Markerad aktiv text mot markerad normal bakgrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView2)
en: a
sv: A

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
sv: Markerad inaktiv text mot markerad normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
sv: Markerad negativ text mot markerad normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
sv: Markerad neutral text mot markerad normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
sv: Markerad positiv text mot markerad normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
sv: Visa normal text mot visa normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
sv: Visa länktext mot visa normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
sv: Visa besökt text mot visa normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
sv: Visa aktiv text mot visa normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
sv: Visa inaktiv text mot visa normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
sv: Visa negativ text mot visa normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
sv: Visa neutral text mot visa normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
sv: Visa positiv text mot visa normal bakgrund

en: Varies
sv: Varierar

en: Normal Background
sv: Normal bakgrund

en: Alternate Background
sv: Alternativ bakgrund

en: Normal Text
sv: Normal text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
sv: Inaktiv text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
sv: Aktiv text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
sv: Länktext

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
sv: Besökt text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
sv: Negativ text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
sv: Neutral text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
sv: Positiv text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
sv: Fokusdekoration

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
sv: Överdekoration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
sv: Färguppsättning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
sv: Färguppsättning att visa eller ändra

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
sv: Vanliga färger

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
sv: Vy

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
sv: Fönster

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
sv: Knapp

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
sv: Markering

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
sv: Verktygstips

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
sv: Komplementär

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Header
sv: Rubrik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
sv: Ny rad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
sv: Vybakgrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
sv: Vytext

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
sv: Fönsterbakgrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
sv: Fönstertext

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
sv: Knappbakgrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
sv: Knapptext

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
sv: Markerad bakgrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
sv: Markerad text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
sv: Markerad inaktiv text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
sv: Verktygstips bakgrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
sv: Verktygstips text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
sv: Aktiv namnlist

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
sv: Aktiv namnlist text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
sv: Aktiv namnlist sekundär text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
sv: Inaktiv namnlist

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
sv: Inaktiv namnlist text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
sv: Inaktiv namnlist sekundär text

en: Options
sv: Alternativ

en: Colors
sv: Färger

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
sv: Du har osparade ändringar. Vill du verkligen avsluta?

en: Unsaved changes
sv: Osparade ändringar

en: Save Color Scheme
sv: Spara färgschema

en: &Enter a name for the color scheme:
sv: Ange &ett namn på färgschemat:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: Ett färgschema med samma namn finns redan.
    Vill du skriva över det?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
sv: Du har inte rättigheter att skriva över färgschemat

en: Error
sv: Fel

en: Inactive
sv: Inaktiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
sv: Färg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
sv: Styrka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
sv: Effekttyp för inaktiv färg

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
sv: Ingen

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
sv: Minska mättnad

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
sv: Tona

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
sv: Färga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
sv: Effekttyp för inaktiverad färgstyrka

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
sv: Ingen

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
sv: Skugga

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
sv: Gör mörkare

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
sv: Gör ljusare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
sv: Kontrast:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
sv: Effektmängd för inaktiv färg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
sv: Effektmängd för inaktiv färgstyrka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
sv: Inaktiv färg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
sv: Inaktiv kontrasttyp

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
sv: Ingen

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
sv: Tona

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
sv: Färga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
sv: Inaktiv kontrastmängd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useInactiveEffects)
en: Apply &effects to inactive windows
sv: Verkställ &effekter för inaktiva fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inactiveSelectionEffect)
en: Use different colors for in&active selections
sv: Använd andra färger för in&aktiva markeringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
sv: Skugga sorterad kolumn &i listor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tintColors)
en: Tint all colors with accent color
sv: Färga alla färger med accentfärg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accentTitlebar)
en: Make window titlebars a&ccent-colored
sv: Gör fönstrens namnlister a&ccentfärglagda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tint strength:
sv: Färgningsstyrka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
sv: Skuggning av ramar och ljuseffekter (tredimensionella)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
sv: Rulla upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
sv: Kontrast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
sv: Normal text på normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
sv: Länktext på normal bakgrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
sv: länk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
sv: Besökt text på normal bakgrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
sv: besökt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
sv: Aktiv text på normal bakgrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
sv: aktiv

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
sv: Inaktiv text på normal bakgrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
sv: inaktiv

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
sv: Negativ text på normal bakgrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
sv: negativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
sv: Neutral text på normal bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
sv: Positiv text på normal bakgrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
sv: positiv

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
sv: Mus över normal bakgrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
sv: mus över

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
sv: Länktext på länkbakgrund
    (Observera: Länkbakgrund härleds från länktext, och kan inte ställas in separat för närvarande)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
sv: Besökt text på besökt bakgrund
    (Observera: Besökt bakgrund härleds från besökt text, och kan inte ställas in separat för närvarande)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
sv: Aktiv text på aktiv bakgrund
    (Observera: Aktiv bakgrund härleds från aktiv text, och kan inte ställas in separat för närvarande)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
sv: Inaktiv text på alternativ bakgrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
sv: alternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
sv: Negativ text på negativ bakgrund
    (Observera: Negativ bakgrund härleds från negativ text, och kan inte ställas in separat för närvarande)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
sv: Neutral text på neutral bakgrund
    (Observera: Neutral bakgrund härleds från neutral text, och kan inte ställas in separat för närvarande)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
sv: Positiv text på positiv bakgrund
    (Observera: Positiv bakgrund härleds från positiv text, och kan inte ställas in separat för närvarande)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
sv: Fokus på normal bakgrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
sv: fokus

en: This module lets you choose the color scheme.
sv: Den här modulen låter dig välja färgschemat.

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
sv: Färgschemat '%1' är inte installerat. Väljer standardschemat istället.

en: All Schemes
sv: Alla scheman

en: Light Schemes
sv: Ljusa schema

en: Dark Schemes
sv: Mörka schema

en: Use accent color:
sv: Använd accentfärg:

en: From current color scheme
sv: Från aktuellt färgschema

[ctx: @option:radio wallpaper accent color option]
en: From current wallpaper
sv: Från aktuellt skrivbordsunderlägg

en: Custom:
sv: Eget:

en: Choose custom accent color
sv: Välj en egen accentfärg

en: Window Title
sv: Fönsternamn

en: Window text
sv: Fönstertext

en: Button
sv: Knapp

[ctx: Hyperlink]
en: link
sv: länk

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
sv: besökt

en: Highlighted text
sv: Markerad text

en: Disabled text
sv: Inaktiverad text

en: Edit Color Scheme…
sv: Redigera färgschema…

en: Remove Color Scheme
sv: Ta bort färgschema

en: Restore Color Scheme
sv: Återställ färgschema

en: Install from File…
sv: Installera från fil…

en: Get New Color Schemes…
sv: Hämta nya färgscheman…

en: Open Color Scheme
sv: Öppna färgschema

en: Color Scheme Files (*.colors)
sv: Färgschemafiler (*.colors)

en: This tool allows you to set the color scheme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
sv: Verktyget låder dig ställa in färgschemat för den aktuella Plasma-sessionen, utan att av misstag ställa in det till ett som antingen inte är tillgängligt eller som redan används.

en: The name of the color scheme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
sv: Namnet på färgschemat som du vill använda för den aktuella Plasma-sessionen (om en fullständig sökväg anges används bara den senare delen av sökvägen)

en: Show all the color schemes available on the system (and which is the current theme)
sv: Visa alla tillgängliga färgscheman på system (och vilket som är det aktuella temat)

en: The name of the accent color you want to set. SVG color names (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) and hex color codes are supported. Quote the hex code if there is possibility of shell expansion
sv: Namnet på accentfärgen du vill använda. SVG-färgnamn (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) och hexadecimala färgkoder stöds. Citera den hexadecimala koden om det finns en möjlighet att den expanderas av skalet.

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
sv: Begärt tema "%1" är redan använt som tema för den aktuella Plasma-sessionen.

en: Successfully applied the color scheme %1 to your current Plasma session
sv: Införde färgschemat %1 med lyckat resultat för den aktuella Plasma-sessionen

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
sv: Kunde inte hitta temat "%1". Temat ska vara ett av följande alternativ: %2

en: You have managed to pass an empty color scheme name, which isn't supported behavior.
sv: Du har lyckats ange ett tomt färgschemanamn, vilket beteende inte stöds.

en: The file you attempted to set as your scheme, %1, could not be identified as a color scheme.
sv: Filen du försökte ange som schema, %1, kunde inte identifieras som ett färgschema.

en: Successfully applied the accent color %1
sv: Införde accentfärgen %1 med lyckat resultat

en: Invalid accent color
sv: Ogiltig accentfärg

en: You have the following color schemes on your system:
sv: Du har följande färgscheman på systemet:

en:  * %1 (current color scheme)
sv:  * %1 (aktuellt färgschema)
