plasma-workspace - en to sv translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (cursorTheme), group (Mouse)
en: Name of the current cursor theme
sv: Namn på aktuellt markörtema

note: i18n: ectx: label, entry (cursorSize), group (Mouse)
en: Current cursor size
sv: Aktuell markörstorlek

en: You have to restart the Plasma session for these changes to take effect.
sv: Plasma-sessionen måste startas om för att ändringarna ska verkställas.

en: Unable to create a temporary file.
sv: Kan inte skapa en tillfällig fil.

en: Unable to download the icon theme archive: %1
sv: Kan inte ladda ner arkivet för ikontemat: %1

en: The file is not a valid icon theme archive.
sv: Filen är inte ett giltigt arkiv för ikonteman.

en: Failed to create 'icons' folder.
sv: Misslyckades skapa katalogen 'icons'.

en: A theme named %1 already exists in your icon theme folder. Do you want replace it with this one?
sv: Ett tema med namn %1 finns redan i din katalog för ikonteman. Vill du ersätta det med det här temat?

en: Overwrite Theme?
sv: Skriv över tema?

en: Theme installed successfully.
sv: Tema installerat med lyckat resultat.

note: i18n: ectx: label, entry (cursorTimeout), group (BusyCursorSettings) i18n: ectx: label, entry (taskbarTimeout), group (TaskbarButtonSettings)
en: Timeout in seconds
sv: Tidsgräns i sekunder

en: Remove Theme
sv: Ta bort tema

en: Restore Cursor Theme
sv: Återställ pekartema

[ctx: @title]
en: Launch Feedback
sv: Gensvar vid programstart

[ctx: @info:usagetip]
en: Configure the animations played while an application is launching.
sv: Anpassa animeringar som visas medan ett program startar.

[ctx: @label]
en: Cursor feedback:
sv: Gensvar från pekare:

[ctx: @option:radio No cursor feedback when launching apps]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @option:radio]
en: Static
sv: Statisk

[ctx: @option:radio]
en: Blinking
sv: Blinkande

[ctx: @option:radio]
en: Bouncing
sv: Studsande

[ctx: @label]
en: Task Manager feedback:
sv: Gensvar från aktivitetshanterare:

[ctx: @option:check]
en: Enable animation
sv: Aktivera animering

[ctx: @label]
en: Stop animations after:
sv: Stoppa animering efter:

en: %1 second | %1 seconds
sv[0]: %1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

en: This module lets you choose the mouse cursor theme.
sv: Den här modulen låter dig välja muspekartema.

en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: @action:button]
en: &Configure Launch Feedback…
sv: &Anpassa gensvar vid programstart…

en: &Install from File…
sv: &Installera från fil…

en: &Get New Cursors…
sv: &Hämta nya pekare…

en: Open Theme
sv: Öppna tema

en: Cursor Theme Files (*.tar.gz *.tar.bz2)
sv: Muspekartema-filer (*.tar.gz *.tar.bz2)

en: The requested size '%1' is not available, using %2 instead.
sv: Den begärda storleken '%1' är inte tillgänglig, använder %2 istället.

en: This tool allows you to set the mouse cursor theme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
sv: Verktyget låder dig ställa in muspekartemat för den aktuella Plasma-sessionen, utan att av misstag ställa in det till ett som antingen inte är tillgängligt eller som redan används.

en: The name of the cursor theme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
sv: Namnet på pekartemat som du vill använda för den aktuella Plasma-sessionen (om en fullständig sökväg anges används bara den senare delen av sökvägen)

en: Show all the themes available on the system (and which is the current theme)
sv: Visa alla tillgängliga teman på system (och vilket som är det aktuella temat)

en: Use a specific size, rather than the theme default size
sv: Använd en specifik storlek istället för temats standardstorlek

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
sv: Begärt tema "%1" är redan använt som tema för den aktuella Plasma-sessionen.

en: Successfully applied the mouse cursor theme %1 to your current Plasma session
sv: Införde muspekartemat %1 med lyckat resultat för den aktuella Plasma-sessionen

en: You have to restart the Plasma session for your newly applied mouse cursor theme to display correctly.
sv: Du måste starta om Plasma-sessionen för att det nytillagda muspekartemat ska visas korrekt.

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
sv: Kunde inte hitta temat "%1". Temat ska vara ett av följande alternativ: %2

en: You have the following mouse cursor themes on your system:
sv: Du har följande muspekarteman på systemet:

en: (Current theme for this Plasma session)
sv: (Aktuellt tema för Plasma-sessionen)

[ctx: @info The argument is the list of available sizes (in pixel). Example: 'Available sizes: 24' or 'Available sizes: 24, 36, 48']
en: (Available sizes: %1)
sv: (Tillgängliga storlekar: %1)
