plasma-workspace - en to sv translation catalogue (419 entries)

en: Do you wish to install the font(s) for personal use (only available to you), or system-wide (available to all users)?
sv: Vill du installera teckensnitt för personlig användning (bara tillgängligt för dig), eller för hela systemet (tillgängligt för alla användare)?

en: Where to Install
sv: Var installation ska ske

en: Font Installer
sv: Installation av teckensnitt

en: Simple font installer
sv: Enkel teckensnittsinstallerare

en: (C) Craig Drummond, 2007
sv: © Craig Drummond, 2007

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
sv: Gör dialogrutan tillfällig för ett X-program som anges av fönster-id

en: URL to install
sv: Webbadress att installera

en: Print
sv: Skriv ut

en: Canceling…
sv: Avbryter…

en: Font Printer
sv: Teckensnittsutskrift

en: Simple font printer
sv: Enkel teckensnittsutskrift

en: Size index to print fonts
sv: Storleksindex för utskrift av teckensnitt

en: Font to print, specified as "Family,Style" where Style is a 24-bit decimal number composed as: <weight><width><slant>
sv: Teckensnitt att skriva ut, angivet som "Familj, Stil", där Stil är ett 24-bitars decimalt tal som består av <vikt><bredd><lutning>

en: File containing list of fonts to print
sv: Fil som innehåller en lista med teckensnitt att skriva ut

en: Remove file containing list of fonts to print
sv: Ta bort fil som innehåller en lista med teckensnitt att skriva ut

en: Open an existing font file
sv: Öppna en befintlig teckensnittsfil

en: Print font preview
sv: Skriv ut teckensnittsförhandsgranskning

en: Select Font to View
sv: Välj teckensnitt att visa

en: URL to open
sv: Webbadress att öppna

en: Font Viewer
sv: Teckensnittsvisning

en: Simple font viewer
sv: Enkel teckensnittsvisning

en: (C) Craig Drummond, 2004-2007
sv: © Craig Drummond, 2004-2007

en: Duplicate Fonts
sv: Duplicerade teckensnitt

en: Scanning for duplicate fonts. Please wait…
sv: Söker efter duplicerade teckensnitt. Vänta…

en: No duplicate fonts found.
sv: Inga duplicerade teckensnitt hittades.

en: Delete Marked Files
sv: Ta bort markerade filer

en: %1 duplicate font found. | %1 duplicate fonts found.
sv[0]: %1 duplicerat teckensnitt hittades.
sv[1]: %1 duplicerade teckensnitt hittades.

en: Are you sure you wish to delete:
    %1
sv: Är du säker på att du vill ta bort:
    %1

en: Are you sure you wish to delete:
sv: Är du säker på att du vill ta bort:

en: Cancel font scan?
sv: Avbryt teckensnittssökning?

en: Font/File
sv: Teckensnitt eller fil

en: Size
sv: Storlek

en: Date
sv: Datum

en: Links To
sv: Länkar till

en: Open in Font Viewer
sv: Öppna i teckensnittsvisning

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Unmark for Deletion
sv: Avmarkera för borttagning

en: Mark for Deletion
sv: Markera för borttagning

en: Open font in font viewer? | Open all %1 fonts in font viewer?
sv[0]: Öppna teckensnittet i teckensnittsvisningen?
sv[1]: Öppna alla %1 teckensnitt i teckensnittsvisningen?

en: Family
sv: Familj

en: Style
sv: Stil

en: Foundry
sv: Tillverkare

en: FontConfig Match
sv: Matchning av teckeninställning

en: File Type
sv: Filtyp

en: File Name
sv: Filnamn

en: File Location
sv: Filplats

en: Writing System
sv: Skrivsystem

en: Set Criteria
sv: Ange kriterier

en: Symbol/Other
sv: Symboler eller övriga

en: Filter by %1…
sv: Filtrera enligt %1…

en: Font
sv: Teckensnitt

en: This column shows the status of the font family, and of the individual font styles.
sv: Kolumnen visar status för teckenfamilj och de individuella teckenstilarna.

en: <p>This list shows your installed fonts. The fonts are grouped by family, and the number in square brackets represents the number of styles in which the family is available. e.g.</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Regular</li><li>Bold</li><li>Bold Italic</li><li>Italic</li></ul></li></ul>
sv: <p>Listan visar installerade teckensnitt. Teckensnitten är grupperade enligt familj, och antalet inom hakparenteser representerar antal stilar som familjen är tillgänglig, t.ex.</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Rak</li><li>Fetstil</li><li>Fetstil kursiv</li><li>Kursiv</li></ul></li></ul>

en: …plus %1 more
sv: … och dessutom %1 fler

en: Delete
sv: Ta bort

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Print…
sv: Skriv ut…

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Open all %1 fonts in font viewer?
sv: Öppna alla %1 teckensnitt i teckensnittsvisningen?

en: All Fonts
sv: Alla teckensnitt

en: Personal Fonts
sv: Personliga teckensnitt

en: System Fonts
sv: Systemteckensnitt

en: Unclassified
sv: Oklassificerad

en: Group
sv: Grupp

en: <p>Do you really want to remove '<b>%1</b>'?</p><p><i>This will only remove the group, and not the actual fonts.</i></p>
sv: <p>Vill du verkligen ta bort '<b>%1</b>'?</p><p><i>Det tar bara bort gruppen, och inte själva teckensnitten.</i></p>

en: Remove Group
sv: Ta bort grupp

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove group
sv: Ta bort grupp

en: <h3>Font Groups</h3><p>This list displays the font groups available on your system. There are 2 main types of font groups:<ul><li><b>Standard</b> are special groups used by the font manager.<ul>%1</ul></li><li><b>Custom</b> are groups created by you. To add a font family to one of these groups simply drag it from the list of fonts, and drop onto the desired group. To remove a family from the group, drag the font onto the "All Fonts" group.</li></ul></p>
sv: <h3>Teckensnittsgrupper</h3><p>Listan visar tillgängliga teckensnittsgrupper på systemet. Det finns två huvudtyper av teckensnittsgrupper:<ul><li><b>Standard</b> är särskilda grupper som används av teckensnittshanteraren.<ul>%1</ul></li><li><b>Egna</b> är grupper som du skapar. För att lägga till en teckenfamilj i en av dessa grupper, dra den helt enkelt från listan med teckensnitt och släpp på önskad grupp. För att ta bort en familj från gruppen, dra teckensnittet till gruppen "Alla teckensnitt".</li></ul></p>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
sv: <li><i>Alla teckensnitt</i> innehåller alla teckensnitt installerade på systemet.</li><li><i>Oklassificerade</i> innehåller alla teckensnitt som ännu inte har placerats i en "egen" grupp.</li>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system - both  "System" and "Personal".</li><li><i>System</i> contains all fonts that are installed system-wide (i.e. available to all users).</li><li><i>Personal</i> contains your personal fonts.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
sv: <li><i>Alla teckensnitt</i> innehåller alla teckensnitt installerade på systemet, både "System" och "Personliga"</li><li><i>System</i> innehåller alla teckensnitt som är installerade på systemnivå (dvs. tillgängliga för alla användare).</li><li><i>Personliga</i> innehåller dina personliga teckensnitt.</li><li><i>Oklassificerade</i> innehåller alla teckensnitt som ännu inte har placerats i en "egen" grupp.</li>

en: <qt>A group named <b>'%1'</b> already exists.</qt>
sv: <qt>En grupp som heter <b>'%1'</b> finns redan.</qt>

en: Rename…
sv: Byt namn…

en: Export…
sv: Exportera…

en: Add to "%1".
sv: Lägg till i "%1".

en: Remove from current group.
sv: Ta bort från aktuell grupp

en: Move to personal folder.
sv: Flytta till personlig katalog.

en: Move to system folder.
sv: Flytta till systemkatalog.

en: Skip
sv: Hoppa över

en: AutoSkip
sv: Hoppa över automatiskt

en: <h3>Cancel?</h3><p>Are you sure you wish to cancel?</p>
sv: <h3>Avbryt?</h3><p>Är du säker på att du vill avbryta?</p>

en: <h3>Finished</h3><p>Please note that any open applications will need to be restarted in order for any changes to be noticed.</p>
sv: <h3>Klar</h3><p>Observera att alla öppna program måste startas om för att några ändringar ska märkas.</p>

en: Do not show this message again
sv: Visa inte meddelandet igen

en: Installing
sv: Installerar

en: Uninstalling
sv: Avinstallerar

en: Enabling
sv: Aktiverar

en: Moving
sv: Flyttar

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: Removing
sv: Tar bort

en: Disabling
sv: Inaktiverar

en: Updating font configuration. Please wait…
sv: Uppdaterar teckensnittsinställning. Vänta …

en: Unable to start backend.
sv: Misslyckades starta bakgrundsprogram.

en: Backend died, but has been restarted. Please try again.
sv: Bakgrundsprogrammet avslutades oväntat, men det har startats om. Försök igen.

en: <h3>Error</h3>
sv: <h3>Fel</h3>

en: Failed to download <i>%1</i>
sv: Misslyckades ladda ner <i>%1</i>

en: System backend died. Please try again.<br><i>%1</i>
sv: Systemets bakgrundsprogram avslutades oväntat. Försök igen.<br><i>%1</i>

en: <i>%1</i> is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
sv: <i>%1</i> är ett punktavbildat teckensnitt, och de har inaktiverats på systemet.

en: <i>%1</i> contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
sv: <i>%1</i> innehåller teckensnittet <b>%2</b>, som redan är installerat på systemet.

en: <i>%1</i> is not a font.
sv: <i>%1</i> är inte ett teckensnitt.

en: Could not remove all files associated with <i>%1</i>
sv: Kunde inte ta bort alla filer som hör ihop med <i>%1</i>

en: Failed to start the system daemon.<br><i>%1</i>
sv: Misslyckades starta systemdemonen.<br><i>%1</i>

en: <i>%1</i> already exists.
sv: <i>%1</i> finns redan.

en: <i>%1</i> does not exist.
sv: <i>%1</i> finns inte.

en: Permission denied.<br><i>%1</i>
sv: Behörighet saknas.<br><i>%1</i>

en: Unsupported action.<br><i>%1</i>
sv: Åtgärden stöds inte.<br><i>%1</i>

en: Authentication failed.<br><i>%1</i>
sv: Behörighetskontroll misslyckades.<br><i>%1</i>

en: Unexpected error while processing: <i>%1</i>
sv: Oväntat fel under behandling: <i>%1</i>

en: Font Management
sv: Teckensnittshantering

en: (C) Craig Drummond, 2000 - 2009
sv: © Craig Drummond, 2000-2009

en: Developer and maintainer
sv: Utvecklare och underhåll

en: Create New Group…
sv: Skapa ny grupp…

en: Remove Group…
sv: Ta bort grupp…

en: Enable Fonts in Group…
sv: Aktivera teckensnitt i grupp…

en: Disable Fonts in Group…
sv: Inaktivera teckensnitt i grupp…

en: This displays a preview of the selected font.
sv: Det här visar en förhandsgranskning av markerat teckensnitt.

en: Find Duplicates…
sv: Sök efter dubbletter…

en: Scan for Duplicate Fonts…
sv: Sök efter duplicerade teckensnitt…

en: Install from File…
sv: Installera från fil…

en: Install fonts from a local file
sv: Installera teckensnitt från lokal fil

en: Get New Fonts…
sv: Hämta nya teckensnitt…

en: Download new fonts
sv: Ladda ner nya teckensnitt

en: Delete Selected Fonts…
sv: Ta bort markerade teckensnitt…

en: Change Preview Text…
sv: Ändra förhandsgranskningstext…

en: <h1>Font Installer</h1><p> This module allows you to install TrueType, Type1, and Bitmap fonts.</p><p>You may also install fonts using Konqueror: type fonts:/ into Konqueror's location bar and this will display your installed fonts. To install a font, simply copy one into the folder.</p>
sv: <h1>Teckensnittsinstallerare</h1><p> Den här modulen låter dig installera Truetype-, Typ1-, Speedo- och Bitmap-teckensnitt.</p><p>Du kan också installera teckensnitt med Konqueror: skriv fonts:/ i Konquerors platsrad, så visas dina installerade teckensnitt. För att installera ett teckensnitt, kopiera det helt enkelt till katalogen.</p>

en: <h1>Font Installer</h1><p> This module allows you to install TrueType, Type1, and Bitmap fonts.</p><p>You may also install fonts using Konqueror: type fonts:/ into Konqueror's location bar and this will display your installed fonts. To install a font, simply copy it into the appropriate folder -  "%1" for fonts available to just yourself, or  "%2" for system-wide fonts (available to all).</p>
sv: <h1>Teckensnittsinstallerare</h1><p> Den här modulen låter dig installera Truetype-, Typ1- och Bitmap-teckensnitt.</p><p>Du kan också installera teckensnitt med Konqueror: skriv fonts:/ i Konquerors platsrad, så visas dina installerade teckensnitt. För att installera ett teckensnitt, kopiera det helt enkelt till lämplig katalog: "%1" för teckensnitt som bara ska vara tillgängliga för dig själv eller "%2" för systemteckensnitt (tillgängliga för alla).</p>

en: Add Fonts
sv: Lägg till teckensnitt

en: Failed to save list of fonts to print.
sv: Misslyckades spara lista med teckensnitt att skriva ut

en: Failed to start font printer.
sv: Misslyckades starta teckensnittsskrivare.

en: There are no printable fonts.
    You can only print non-bitmap and enabled fonts.
sv: Det finns inga teckensnitt som kan skrivas ut.
    Du kan bara skriva ut teckensnitt som inte är punktavbildade och som är aktiverade.

en: Cannot Print
sv: Kan inte skriva ut

en: You did not select anything to delete.
sv: Du markerade ingenting att ta bort.

en: Nothing to Delete
sv: Ingenting att ta bort

en: <p>Do you really want to delete</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
sv: <p>Vill du verkligen ta bort</p><p>'<b>%1</b>'?</p>

en: Delete Font
sv: Ta bort teckensnitt

en: Do you really want to delete this font? | Do you really want to delete these %1 fonts?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort detta teckensnitt?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort dessa %1 teckensnitt?

en: Delete Fonts
sv: Ta bort teckensnitt

en: Deleting font(s)…
sv: Tar bort teckensnitt…

en: You did not select anything to move.
sv: Du markerade ingenting att flytta.

en: Nothing to Move
sv: Ingenting att flytta

en: <p>Do you really want to move</p><p>'<b>%1</b>'</p><p>from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
sv: <p>Vill du verkligen flytta</p><p>'<b>%1</b>'</p><p>från <i>%2</i> till <i>%3</i>?</p>

en: Move Font
sv: Flytta teckensnitt

en: Move
sv: Flytta

en: <p>Do you really want to move this font from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p> | <p>Do you really want to move these %1 fonts from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
sv[0]: <p>Vill du verkligen flytta det här teckensnittet från <i>%2</i> till <i>%3</i>?</p>
sv[1]: <p>Vill du verkligen flytta de här %1 teckensnitten från <i>%2</i> till <i>%3</i>?</p>

en: Move Fonts
sv: Flytta teckensnitt

en: Moving font(s)…
sv: Flyttar teckensnitt…

en: Export Group
sv: Exportera grupp

en: No files?
sv: Inga filer?

en: Failed to open %1 for writing
sv: Misslyckades öppna %1 för skrivning

en: Create New Group
sv: Skapa ny grupp

en: Name of new group:
sv: Namn på ny grupp:

en: New Group
sv: Ny grupp

en: Preview Text
sv: Förhandsgranskningstext

en: Please enter new text:
sv: Skriv in ny text:

en: Scanning font list…
sv: Söker i teckensnittslista…

en: No fonts
sv: Inga teckensnitt

en: 1 Font | %1 Fonts
sv[0]: Teckensnitt
sv[1]: %1 teckensnitt

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Partially enabled:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%4</td></tr></table>
sv: <table><tr><td align="right">Aktiverade:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Inaktiverade:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Delvis aktiverade:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Totalt antal:</td><td>%4</td></tr></table>

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%3</td></tr></table>
sv: <table><tr><td align="right">Aktiverade:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Inaktiverade:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Totalt antal:</td><td>%3</td></tr></table>

en: Looking for any associated files…
sv: Letar efter tillhörande filer…

en: Scanning Files…
sv: Söker filer…

en: Looking for additional files to install…
sv: Letar efter ytterligare filer att installera…

en: Looking for files associated with %1
sv: Letar efter filer som hör ihop med %1

en: Installing font(s)…
sv: Installerar teckensnitt…

en: You did not select anything to enable.
sv: Du markerade ingenting att aktivera.

en: You did not select anything to disable.
sv: Du markerade ingenting att inaktivera.

en: Nothing to Enable
sv: Ingenting att aktivera

en: Nothing to Disable
sv: Ingenting att inaktivera

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
sv: <p>Vill du verkligen aktivera</p><p>'<b>%1</b>'?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
sv: <p>Vill du verkligen inaktivera</p><p>'<b>%1</b>'?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
sv: <p>Vill du verkligen aktivera </p><p>'<b>%1</b>', som finns i gruppen '<b>%2</b>'?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
sv: <p>Vill du verkligen inaktivera </p><p>'<b>%1</b>', som finns i gruppen '<b>%2</b>'?</p>

en: Enable Font
sv: Aktivera teckensnitt

en: Disable Font
sv: Inaktivera teckensnitt

en: Do you really want to enable this font? | Do you really want to enable these %1 fonts?
sv[0]: Vill du verkligen aktivera detta teckensnitt?
sv[1]: Vill du verkligen aktivera dessa %1 teckensnitt?

en: Do you really want to disable this font? | Do you really want to disable these %1 fonts?
sv[0]: Vill du verkligen inaktivera detta teckensnitt?
sv[1]: Vill du verkligen inaktivera dessa %1 teckensnitt?

en: <p>Do you really want to enable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to enable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
sv[0]: <p>Vill du verkligen aktivera detta teckensnitt som ingår i gruppen '<b>%2</b>'?</p>
sv[1]: <p>Vill du verkligen aktivera dessa %1 teckensnitt som ingår i gruppen '<b>%2</b>'?</p>

en: <p>Do you really want to disable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to disable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
sv[0]: <p>Vill du verkligen inaktivera detta teckensnitt som ingår i gruppen '<b>%2</b>'?</p>
sv[1]: <p>Vill du verkligen inaktivera dessa %1 teckensnitt som ingår i gruppen '<b>%2</b>'?</p>

en: Enable Fonts
sv: Aktivera teckensnitt

en: Disable Fonts
sv: Inaktivera teckensnitt

en: Enabling font(s)…
sv: Aktiverar teckensnitt…

en: Disabling font(s)…
sv: Inaktiverar teckensnitt…

en: Print Font Samples
sv: Skriv ut teckensnittsexempel

en: Select size to print font:
sv: Välj storlek att skriva ut teckensnitt med:

en: Waterfall
sv: Vattenfall

en: 12pt
sv: 12 punkter

en: 18pt
sv: 18 punkter

en: 24pt
sv: 24 punkter

en: 36pt
sv: 36 punkter

en: 48pt
sv: 48 punkter

en: Can only install fonts to either "%1" or "%2".
sv: Kan bara installera teckensnitt antingen i "%1" eller "%2".

en: You cannot install a fonts package directly.
    Please extract %1, and install the components individually.
sv: Du kan inte direkt installera ett teckensnittspaket.
    Packa upp %1, och installera enskilda komponenter.

en: Cannot copy fonts
sv: Kan inte kopiera teckensnitt

en: Cannot move fonts
sv: Kan inte flytta teckensnitt

en: Only fonts may be deleted.
sv: Bara teckensnitt kan tas bort.

en: Can only remove fonts from either "%1" or "%2".
sv: Kan bara ta bort teckensnitt från antingen "%1" eller "%2".

en: Please specify "%1" or "%2".
sv: Ange "%1" eller "%2".

en: No special methods supported.
sv: Inga speciella metoder stöds.

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Failed to start the system daemon
sv: Misslyckades starta systemdemonen

en: Backend died
sv: Bakgrundsprogram avslutades oväntat

en: %1 is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
sv: %1 är ett punktavbildat teckensnitt, och de har inaktiverats på systemet.

en: %1 contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
sv: %1 innehåller teckensnittet <b>%2</b>, som redan är installerat på systemet.

en: %1 is not a font.
sv: %1 är inte ett teckensnitt.

en: Could not remove all files associated with %1
sv: Kunde inte ta bort alla filer som hör ihop med %1

en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: All letters of the alphabet (in upper/lower case pairs), followed by numbers]
en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz0123456789
sv: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzÅåÄäÖö0123456789

en: No characters found.
sv: Några tecken hittades inte.

[ctx: A sentence that uses all of the letters of the alphabet]
en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
sv: Östen äter müsli på ett café

[ctx: All of the letters of the alphabet, uppercase]
en: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
sv: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÅÄÖ

[ctx: All of the letters of the alphabet, lowercase]
en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
sv: abcdefghijklmnopqrstuvwxyzåäö

en: ERROR: Could not determine font's name.
sv: Fel: Kunde inte avgöra teckensnittets namn.

en: %2 [1 pixel] | %2 [%1 pixels]
sv[0]: %2 [1 bildpunkt]
sv[1]: %2 [%1 bildpunkter]

en: Personal
sv: Personlig

en: All
sv: Alla

en: Administrator
sv: Administratör

en: Thin
sv: Tunn

en: Extra Light
sv: Extramager

en: Ultra Light
sv: Ultramager

en: Light
sv: Mager

en: Regular
sv: Rak

en: Demi Bold
sv: Tunn halvfet

en: Semi Bold
sv: Halvfet

en: Bold
sv: Fetstil

en: Extra Bold
sv: Extrafet

en: Ultra Bold
sv: Ultrafet

en: Black
sv: Svart

en: Heavy
sv: Tjock

en: Italic
sv: Kursiv

en: Oblique
sv: Oblik

en: Ultra Condensed
sv: Ultrasmal

en: Extra Condensed
sv: Extrasmal

en: Condensed
sv: Smal

en: Semi Condensed
sv: Halvsmal

en: Semi Expanded
sv: Halvbred

en: Expanded
sv: Bred

en: Extra Expanded
sv: Extrabred

en: Ultra Expanded
sv: Ultrabred

en: Monospaced
sv: Fast breddsteg

en: Charcell
sv: Teckencell

en: Proportional
sv: Proportionell

en: Other, Control
sv: Andra, kontroll

en: Other, Format
sv: Andra, format

en: Other, Not Assigned
sv: Andra, inte tilldelade

en: Other, Private Use
sv: Andra, privat användning

en: Other, Surrogate
sv: Andra, surrogat

en: Letter, Lowercase
sv: Bokstav, gemen

en: Letter, Modifier
sv: Bokstav, modifierare

en: Letter, Other
sv: Bokstav, andra

en: Letter, Titlecase
sv: Bokstav, titeltyp

en: Letter, Uppercase
sv: Bokstav, versal

en: Mark, Spacing Combining
sv: Märke, blankstegskombinerande

en: Mark, Enclosing
sv: Märke, inneslutande

en: Mark, Non-Spacing
sv: Märke, icke-blanksteg

en: Number, Decimal Digit
sv: Tal, decimal siffra

en: Number, Letter
sv: Tal, bokstav

en: Number, Other
sv: Tal, andra

en: Punctuation, Connector
sv: Skiljetecken, sammanfogare

en: Punctuation, Dash
sv: Skiljetecken, streck

en: Punctuation, Close
sv: Skiljetecken, stäng

en: Punctuation, Final Quote
sv: Skiljetecken, slutcitat

en: Punctuation, Initial Quote
sv: Skiljetecken, påbörja citat

en: Punctuation, Other
sv: Skiljetecken, andra

en: Punctuation, Open
sv: Skiljetecken, öppna

en: Symbol, Currency
sv: Symbol, valuta

en: Symbol, Modifier
sv: Symbol, modifierare

en: Symbol, Math
sv: Symbol, matematik

en: Symbol, Other
sv: Symbol, andra

en: Separator, Line
sv: Avskiljare, rad

en: Separator, Paragraph
sv: Avskiljare, stycke

en: Separator, Space
sv: Avskiljare, blanksteg

en: Category
sv: Kategori

en: XML Decimal Entity
sv: Decimal entitetsreferens för XML

en: Show Face:
sv: Visa typ:

en: Install…
sv: Installera…

en: Change Text…
sv: Ändra text…

en: Could not read font.
sv: Kunde inte läsa teckensnitt.

en: Preview String
sv: Förhandsgranskningssträng

en: Please enter new string:
sv: Skriv in en ny sträng:

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: &Main Toolbar
sv: &Huvudverktygsrad

en: Preview Type
sv: Förhandsgranskningstyp

en: Standard Preview
sv: Standardförhandsgranskning

en: All Characters
sv: Alla tecken

en: Unicode Block: %1
sv: Unicode-block: %1

en: Unicode Script: %1
sv: Unicode-skript: %1

en: Basic Latin
sv: Grundläggande latinska

en: Latin-1 Supplement
sv: Latin-1-tillägg

en: Latin Extended-A
sv: Utökat latin-A

en: Latin Extended-B
sv: Utökat latin-B

en: IPA Extensions
sv: IPA-tillägg

en: Spacing Modifier Letters
sv: Modifieringsbokstäver för blanksteg

en: Combining Diacritical Marks
sv: Kombinerande diakritiska tecken

en: Greek and Coptic
sv: Grekiska och koptiska

en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

en: Cyrillic Supplement
sv: Kyrilliska tillägg

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Syriac
sv: Syriska

en: Arabic Supplement
sv: Arabiska tillägg

en: Kannada
sv: Kanaresiska

en: Sinhala
sv: Singalesiska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Lao
sv: Laotiska

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Ethiopic
sv: Etiopiska

en: Ethiopic Supplement
sv: Etiopiska tillägg

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
sv: Enhetliga kanadensiska aboriginstavelser

en: Runic
sv: Runskrift

en: Khmer
sv: Kambodjanska

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: New Tai Lue
sv: Ny Tai Lue

en: Khmer Symbols
sv: Kambodjanska symboler

en: Buginese
sv: Buginesiska

en: Balinese
sv: Balinesiska

en: Phonetic Extensions
sv: Fonetiska tillägg

en: Phonetic Extensions Supplement
sv: Ytterligare fonetiska tillägg

en: Combining Diacritical Marks Supplement
sv: Kombinerande diakritiska tecken

en: Latin Extended Additional
sv: Ytterligare utökade latinska

en: Greek Extended
sv: Utökade grekiska

en: General Punctuation
sv: Allmänna skiljetecken

en: Superscripts and Subscripts
sv: Upphöjda och nersänkta

en: Currency Symbols
sv: Valutasymboler

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
sv: Kombinerande diakritiska symbolmarkörer

en: Letter-Like Symbols
sv: Bokstavsliknande symboler

en: Number Forms
sv: Talformer

en: Arrows
sv: Pilar

en: Mathematical Operators
sv: Matematiska operatorer

en: Miscellaneous Technical
sv: Diverse tekniska

en: Control Pictures
sv: Kontrollbilder

en: Optical Character Recognition
sv: Optisk teckenigenkänning

en: Enclosed Alphanumerics
sv: Inneslutna alfanumeriska tecken

en: Box Drawing
sv: Lådritning

en: Block Elements
sv: Blockelement

en: Geometric Shapes
sv: Geometriska former

en: Miscellaneous Symbols
sv: Diverse symboler

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
sv: Diverse matematiska symboler-A

en: Supplemental Arrows-A
sv: Piltillägg-A

en: Braille Patterns
sv: Braillemönster

en: Supplemental Arrows-B
sv: Piltillägg-B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
sv: Diverse matematiska symboler-B

en: Supplemental Mathematical Operators
sv: Matematiska operatortillägg

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
sv: Diverse symboler och pilar

en: Glagolitic
sv: Glagolitiska

en: Latin Extended-C
sv: Utökat latin-C

en: Coptic
sv: Koptiska

en: Georgian Supplement
sv: Georgiska tillägg

en: Tifinagh
sv: Tifinag

en: Ethiopic Extended
sv: Utökad etiopiska

en: Supplemental Punctuation
sv: Skiljeteckentillägg

en: CJK Radicals Supplement
sv: CJK-ordstamstillägg

en: Kangxi Radicals
sv: Kangxi-ordstammar

en: Ideographic Description Characters
sv: Tecken för ideografisk beskrivning

en: CJK Symbols and Punctuation
sv: CJK-symboler och skiljetecken

en: Hangul Compatibility Jamo
sv: Hangul-kompatibilitet Jamo

en: Bopomofo Extended
sv: Utökad bopomofo

en: CJK Strokes
sv: CJK-streck

en: Katakana Phonetic Extensions
sv: Fonetiska katakana-tillägg

en: Enclosed CJK Letters and Months
sv: Inneslutna CJK-bokstäver och -månader

en: CJK Compatibility
sv: CJK-kompatibilitet

en: CJK Unified Ideographs Extension A
sv: Enhetliga CJK-ideogramtillägg A

en: Yijing Hexagram Symbols
sv: Yijing-hexagramsymboler

en: CJK Unified Ideographs
sv: Enhetliga CJK-ideogram

en: Yi Syllables
sv: Yi-stavelser

en: Yi Radicals
sv: Yi-ordstammar

en: Modifier Tone Letters
sv: Modifieringsbokstäver för ton

en: Latin Extended-D
sv: Utökat latin-D

en: Hangul Syllables
sv: Hangul-stavelser

en: High Surrogates
sv: Höga surrogat

en: High Private Use Surrogates
sv: Höga surrogat för privat användning

en: Low Surrogates
sv: Låga surrogat

en: Private Use Area
sv: Område för privat användning

en: CJK Compatibility Ideographs
sv: CJK-kompatibilitetsideogram

en: Alphabetic Presentation Forms
sv: Alfabetiska presentationsformer

en: Arabic Presentation Forms-A
sv: Arabiska presentationsformer-A

en: Variation Selectors
sv: Variationsväljare

en: Vertical Forms
sv: Vertikala former

en: Combining Half Marks
sv: Kombineringshalvmarkörer

en: CJK Compatibility Forms
sv: CJK-kompatibilitetsformer

en: Small Form Variants
sv: Små formvarianter

en: Arabic Presentation Forms-B
sv: Arabiska presentationsformer-B

en: Half-Width and Full-Width Forms
sv: Halvbredds- och helbreddsformer

en: Specials
sv: Specialtecken

en: Linear B Syllabary
sv: Linjära B-stavelser

en: Linear B Ideograms
sv: Linjära B-ideogram

en: Aegean Numbers
sv: Egeiska tal

en: Ancient Greek Numbers
sv: Gammalgrekiska tal

en: Old Italic
sv: Gammalkursiva

en: Gothic
sv: Gotiskt

en: Ugaritic
sv: Ugaritiska

en: Old Persian
sv: Gammalpersiska

en: Shavian
sv: Shaviska

en: Osmanya
sv: Osmaniska

en: Cypriot Syllabary
sv: Cypriotiska stavelser

en: Phoenician
sv: Feniciska

en: Cuneiform
sv: Kilskrift

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
sv: Kilskrift-tal och skiljetecken

en: Byzantine Musical Symbols
sv: Bysantinska musiksymboler

en: Musical Symbols
sv: Musiksymboler

en: Ancient Greek Musical Notation
sv: Gammalgrekisk musiknotation

en: Tai Xuan Jing Symbols
sv: Tai Xuan Jing-symboler

en: Counting Rod Numerals
sv: Talstav

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
sv: Matematiska alfanumeriska symboler

en: CJK Unified Ideographs Extension B
sv: Enhetliga CJK-ideogramtillägg B

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
sv: CJK-kompatibilitetsideogram-tillägg

en: Tags
sv: Etiketter

en: Variation Selectors Supplement
sv: Variationsväljar-tillägg

en: Supplementary Private Use Area-A
sv: Tillägg till privatanvändningsområde-A

en: Supplementary Private Use Area-B
sv: Tillägg till privatanvändningsområde-B

en: Braille
sv: Punktskrift

en: Canadian Aboriginal
sv: Kanadensisk-aboriginska

en: Common
sv: Vanliga

en: Cypriot
sv: Cypriotiska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Inherited
sv: Ärvda

en: Linear B
sv: Linjär B

en: Nko
sv: N'ko

en: Phags Pa
sv: Phags-pa
