plasma-workspace - en to sv translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPIWayland), group (General)
en: Force font DPI Wayland
sv: Tvinga teckensnittens punkter per tum för Wayland:

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
sv: Tvinga teckensnittens punkter/tum för X11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
sv: Allmänt teckensnitt

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
sv: Teckensnitt med fast breddsteg

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
sv: Litet teckensnitt

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
sv: Teckensnitt för verktygsrad

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
sv: Teckensnitt för meny

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
sv: Teckensnitt för fönsterrubrik

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
sv: Leverantörens standardvärde

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
sv: Ingen

en: Vertical RGB
sv: Vertikal RGB

en: Vertical BGR
sv: Vertikal BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
sv: Leverantörens standardvärde

[ctx: no hinting]
en: None
sv: Ingen

[ctx: slight hinting]
en: Slight
sv: Lätt

[ctx: full hinting]
en: Full
sv: Fullständig

en: This module lets you configure the system fonts.
sv: Modulen låter dig anpassa systemteckensnitt.

en: Adjust Global Scale…
sv: Justera global skala…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
sv: Vissa ändringar såsom kantutjämning eller punkter/tum kommer endast att påverka nystartade program.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
sv: Mycket stora teckensnitt kan orsaka resultat med konstigt utseende. Överväg att justera den globala skärmskalan istället för att använda en mycket stor teckenstorlek.

en: Decimal font sizes can cause text layout problems in some applications. Consider using only integer font sizes.
sv: Decimala teckenstorlekar kan orsaka layoutproblem för text i vissa program. Överväg att bara använda teckenstorlekar med heltal.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
sv: Det rekommenderade sättet att skala användargränssnittet är att använda den globala skärmskalningsfunktionen.

en: &Adjust All Fonts…
sv: Justera &alla teckensnitt…

en: General:
sv: Allmänt:

en: Select general font
sv: Välj allmänt teckensnitt

en: Fixed width:
sv: Med fast breddsteg:

en: Select fixed width font
sv: Välj teckensnitt med fast breddsteg

en: Small:
sv: Liten:

en: Select small font
sv: Välj litet teckensnitt

en: Toolbar:
sv: Verktygsrad:

en: Select toolbar font
sv: Välj teckensnitt för verktygsrad

en: Menu:
sv: Meny:

en: Select menu font
sv: Välj teckensnitt för meny

en: Window title:
sv: Fönsterrubrik:

en: Select window title font
sv: Välj teckensnitt för fönsterrubrik

en: Anti-Aliasing:
sv: Kantutjämning:

en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
sv: Bildpunkter på skärmar är i allmänhet uppradade i ett rutnät. Därför ser former i teckensnitt som inte ligger på rutnätet kantiga och felaktiga ut, om inte <emphasis>kantutjämningstekniker</emphasis> används för att reducera effekten. I allmänhet bör alternativet vara aktiverat om det inte orsakar problem.

en: Exclude range from anti-aliasing
sv: Undanta intervall från kantutjämning

en: %1 pt
sv: %1 punkter

en: to
sv: till

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
sv: Delbildpunktsåtergivning:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
sv: <para>På TFT- eller LCD-skärmar består varje enskild bildpunkt i själva verket av tre eller fyra mindre enfärgade punkter. De här <emphasis>delbildpunkterna</emphasis> kan ändras oberoende för att ytterligare förbättra kvaliteten för de visade teckensnitten.</para><para>Återgivningskvaliteten förbättras bara om inställningen motsvarar sättet som delbildpunkter är uppradade. De flesta bildskärmar har en linjär ordning av <emphasis>RGB</emphasis> delbildpunkter, några har <emphasis>BGR</emphasis> och andra exotiska ordningar som inte stöds av den här funktionen.</para>Det fungerar inte på katodstråleskärmar.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
sv: Antydan:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
sv: Antydan är en teknik där antydningar inbäddade i ett teckensnitt används för att förbättra återgivningskvaliteten särskilt vid små storlekar. Starkare antydningar leder i allmänhet till skarpare kanter, men de små bokstäverna liknar mindre sina former vid stora storlekar.

en: Force font DPI:
sv: Tvinga teckensnittens punkter per tum:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
sv: <para>Ange bildskärmens punkter/tum här för att få teckensnitt på skärmen att motsvara deras fysiska storlek när de skrivs ut. Att ändra alternativet från förvalt värde ger konflikter med många program. Vissa ikoner och bilder kanske inte skalas som förväntat.</para><para>För att öka textstorlek, ändra storlek på teckensnitten ovan. För att skala allting, använd skjutreglaget på sidan <interface>Bildskärm</interface>.</para>

en: Select Font
sv: Välj teckensnitt
