plasma-workspace - en to sv translation catalogue (57 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global look and feel
sv: Globalt utseende och känsla

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
sv: Alternativt globalt paket för utseende och känsla

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch between dark and light global themes depending on time of day
sv: Byter mellan mörka och ljusa globala teman baserat på tid på dygnet

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeelOnIdle), group (KDE)
en: Switch between dark and light global themes when the computer is idle
sv: Byter mellan mörka och ljusa globala teman när datorn är overksam

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeelIdleInterval), group (KDE)
en: How long the computer should be idle in order to switch between dark and light global themes, in seconds
sv: Hur länge datorn ska vara inaktiv för att byta mellan mörka och ljusa globala teman, i sekunder

en: Global Theme Tool
sv: Globalt temaverktyg

en: Command line tool to apply global theme packages for changing the look and feel.
sv: Kommandoradsverktyg för att applicera globala temapaket för att ändra utseende och känsla.

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: List available global theme packages
sv: Lista tillgängliga globala temapaket

en: Apply a global theme package. This can be the name of a package, or a full path to an installed package, at which point this tool will ensure it is a global theme package and then attempt to apply it
sv: Ställ in ett globalt temapaket. Det kan vara namnet på ett paket, eller en fullständig sökväg till ett installerat paket. Därefter säkerställer verktyget att det är ett globalt temapaket och försöker införa det.

en: packagename
sv: paketnamn

en: Prevent --apply from disabling the automatic mode
sv: Förhindra --apply från att inaktivera det automatiska läget

en: Reset the Plasma Desktop layout
sv: Återställ layout för Plasma skrivbord

[ctx: @title:window]
en: Delete Permanently
sv: Ta bort permanent

[ctx: @label]
en: Do you really want to permanently delete this theme?
sv: Vill du verkligen ta bort temat permanent?

[ctx: @action:button]
en: Delete Permanently
sv: Ta bort permanent

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @info]
en: The chosen light Global Theme will be used during the day, and the dark one will be used at night.
sv: Det valda ljusa globala temat används på dagen och det mörka används på natten.

[ctx: @action:button Configure day-night cycle times]
en: Configure Day/Night Cycle…
sv: Anpassa dag och natt cykel

[ctx: @option:radio Light global theme]
en: Light
sv: Ljust

[ctx: @option:radio Dark global theme]
en: Dark
sv: Mörkt

[ctx: @option:check]
en: Wait until idleness before switching:
sv: Vänta tills datorn är overksam innan byte:

[ctx: @item:valuesuffix idle interval]
en: %1 second | %1 seconds
sv[0]: %1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

[ctx: @info:tooltip]
en: Minimizes interruptions when actively using the computer.
sv: Minimerar avbrott vid aktiv användning av datorn.

[ctx: @title:window]
en: Choose Light Global Theme
sv: Välj ljust globalt tema

[ctx: @title:window]
en: Choose Dark Global Theme
sv: Välj mörkt globalt tema

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview Theme
sv: Förhandsgranska tema

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove theme
sv: Ta bort tema

[ctx: @info:tooltip]
en: Cannot delete the active theme
sv: Kan inte ta bort det aktiva temat

[ctx: @info:tooltip]
en: Cannot delete system-installed themes
sv: Kan inte ta bort systeminstallerade teman

[ctx: @option:check]
en: Switch to Dark Mode at Night
sv: Byt till mörkt läge på natten

[ctx: @action:intoolbar]
en: Get New…
sv: Hämta nytt…

en: Layout settings:
sv: Layoutinställningar:

en: Desktop layout
sv: Skrivbordslayout

en: Titlebar Buttons layout
sv: Namnlistens knapplayout

en: Applying a Desktop layout will delete the current set of desktops, panels, docks, and widgets, replacing them with what the theme specifies.
sv: Att tillämpa en skrivbordslayout ersätter de nuvarande inställningarna av skrivbord, paneler, dockningsfönster och grafiska komponenter, och ersätter dem med vad temat anger.

en: Appearance settings:
sv: Utseendeinställningar:

en: Colors
sv: Färger

en: Application Style
sv: Programstil

en: Window Decoration Style
sv: Fönsterdekorationsstil

en: Window Decoration Size
sv: Fönsterdekorationsstorlek

en: Icons
sv: Ikoner

en: Plasma Style
sv: Plasmastil

en: Cursors
sv: Pekare

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Task Switcher
sv: Aktivitetsbyte

en: Splash Screen
sv: Startskärm

en: The following will be applied by this Global Theme:
sv: Följande verkställs av det här globala temat:

en: Appearance settings
sv: Utseendeinställningar

[ctx: List item]
en: • Appearance settings
sv: • Utseendeinställningar

en: Desktop and window layout
sv: Skrivbords- och fönsterlayout

[ctx: List item]
en: • Desktop and window layout
sv: • Skrivbords- och fönsterlayout

en: This Global Theme does not provide any applicable settings. Please contact the maintainer of this Global Theme as it might be broken.
sv: Det här globala temat tillhandahåller inte några tillämpliga inställningar. Kontakta underhållsansvarig för det globala temat, eftersom det kan vara felaktigt.

[ctx: @label]
en: Contains Desktop layout
sv: Innehåller skrivbordslayout

[ctx: Confirmation question about applying the Global Theme - %1 is the Global Theme's name]
en: Apply %1?
sv: Verkställ %1?

en: Choose what to apply…
sv: Välj vad som ska verkställas…

en: Show fewer options…
sv: Visa färre alternativ…
