kcm_autostart - en to sv translation catalogue (40 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
sv: "%1" är inte en absolut webbadress.

en: "%1" does not exist.
sv: "%1" finns inte.

en: "%1" is not a file.
sv: "%1" är inte en fil.

en: "%1" is not readable.
sv: "%1" är inte läsbar.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
sv: Starta

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
sv: Senast aktiverad:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
sv: Kan inte läsa in loggar. Försök uppdatera.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Make Executable
sv: Gör körbart

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
sv: Filen '%1' måste vara körbar för att köra vid utloggning.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
sv: Filen '%1' måste vara körbar för att köra vid inloggning.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
sv: Lägg till ny

[ctx: @title:menu accessible menu button]
en: Add new application or script
sv: Lägg till nytt program eller skript

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
sv: Program…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add application
sv: Lägg till program

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
sv: Inloggningsskript…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add login script
sv: Lägg till inloggningsskript

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
sv: Utloggningsskript…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add logout script
sv: Lägg till utloggningsskript

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
sv: %1 har inte startats automatiskt ännu. Detaljerad information blir tillgänglig efter systemet har startats om.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
sv: Inte ännu automatiskt startat

[ctx: @action:button]
en: See properties
sv: Se egenskaper

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
sv: Ta bort post

en: Applications
sv: Program

en: Login Scripts
sv: Inloggningsskript

en: Pre-startup Scripts
sv: Skript innan start

en: Logout Scripts
sv: Utloggningsskript

en: No user-specified autostart items
sv: Inget användarspecificerade objekt för automatisk start

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
sv: Klicka på knappen <interface>Lägg till ny</interface> för att lägga till några

en: Choose Login Script
sv: Välj inloggningsskript

en: Choose Logout Script
sv: Välj utloggningsskript

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
sv: Kör

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
sv: Kör inte

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
sv: Startar

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
sv: Stoppar

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
sv: Misslyckades

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
sv: Ett fel uppstod när svar på GetAll-anrop %1 togs emot

en: Failed to open journal
sv: Misslyckades öppna journal
