plasma-workspace - en to sv translation catalogue (81 entries)

en: Inherit Language
sv: Ärv språk

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
sv: Metersystemet (SI)

[ctx: Binary dialect IEC description]
en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
sv: Binärt - Kibibyte (KiB), Mebibyte (MiB), Gibibyte (GiB)

[ctx: Binary dialect JEDEC description]
en: Binary - Kilobytes (KB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
sv: Binärt - Kilobyte (kB), Megabyte (MB), Gigabyte (GB)

[ctx: Binary dialect Metric description]
en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
sv: Decimalt - Kilobyte (kB), Megabyte (MB), Gigabyte (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
sv: Engelska mått, Storbritannien

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
sv: Engelska mått, Förenta staterna

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
sv: Metersystemet

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
sv: Exempel AB

[ctx: Department name]
en: Development Department
sv: Utvecklingsavdelning

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
sv: Utvecklingsbyggnaden

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
sv: Huvudgata

[ctx: House number]
en: House 1
sv: Hus 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
sv: Rum 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
sv: Våning 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
sv: Centrum

[ctx: Zip number, postal code]
en: 123456
sv: 12 345

[ctx: Town or city]
en: City
sv: Stad

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
sv: Delstat

[ctx: Family names]
en: FamilyName
sv: Efternamn

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
sv: EFTERNAMN

[ctx: First given name]
en: FirstName
sv: Förnamn

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
sv: Förnamn

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
sv: Andranamn

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
sv: Ytterligare namn

[ctx: Profession]
en: Profession
sv: Yrke

[ctx: Salutation]
en: Doctor
sv: Doktor

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
sv: Kunde inte hitta ett exempel för platsen

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
sv: Kunde inte hitta systemets tillgängliga landsinställningar med verktyget <command>localectl</command>. Skicka in en felrapport om det på <link>https://bugs.kde.org</link>.

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
sv: %1 (Brasilien)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
sv: Kan inte hitta körbart program `check-language-support`

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1 %2
sv: check-language-support misslyckades, utmatning: %1 %2

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
sv: Alla saknade paket kunde inte lösas upp. %1

[ctx: %1 is a list of package names, %2 is the error explanation]
en: Failed to install language packages (%1): %2
sv: Misslyckades installera språkpaket (%1): %2

en: Another process is already running, please retry later
sv: En annan process kör redan, försök senare

en: Unauthorized to edit locale configuration file
sv: Inte behörig att redigera inställningsfil för landsinställningar

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
sv: Kan inte öppna filen `/etc/locale.gen`

en: Can't locate executable `locale-gen`
sv: Kan inte hitta körbart program `locale-gen`

en: Unknown
sv: Okänd

en: Default for System
sv: Standardvärde i system

en: Default
sv: Standardvärde

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
sv: Systemets C-standardvärde

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
sv: Standardvärde för %1

[ctx: @info:title]
en: Language
sv: Språk

[ctx: @info:title]
en: Numbers
sv: Tal

[ctx: @info:title]
en: Time
sv: Tid

[ctx: @info:title]
en: Currency
sv: Valuta

[ctx: @info:title]
en: Measurements
sv: Mått

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
sv: Pappersstorlek

[ctx: @info:title]
en: Address
sv: Adress

[ctx: @info:title]
en: Name Style
sv: Namnstil

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
sv: Telefonnummer

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
sv: Data och lagringsstorlekar

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
sv: Systemstandard

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
sv:  (standardformat för %1)

en: Language
sv: Språk

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
sv: Att placera andra språk under engelska orsakar oönskat beteende i vissa program. Om du vill att systemet ska använda engelska, ta då bort alla andra språk.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
sv: Språket "%1" stöds inte

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
sv: Lägg till språk i den ordning du vill se dem i dina program.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
sv: Byt språk

[ctx: @title:window]
en: Change Language
sv: Byt språk

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
sv: Flytta längst upp

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
sv: Inget språk inställt

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
sv: Lägg till språk

[ctx: @action:button]
en: Add More…
sv: Lägg till fler…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
sv: Ändringarna får effekt nästa gång du loggar in.

en: Restart now
sv: Starta om nu

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
sv: Genererar hjälpfiler för landsinställning och språk. Stäng inte av datorn ännu.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
sv: Hjälpfiler för landsinställning och språk har genererats, men språkspecifika teckensnitt kunde inte installeras automatiskt. Om språket kräver särskilda teckensnitt för att visas riktigt, måste du ta reda på vilka de är och installera dem själv.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
sv: Nödvändiga filer för landsinställning och språk har installerats. Det är nu säkert att stänga av datorn.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
sv: Ändra…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
sv: Data och lagringsstorlekar

en: Numbers
sv: Tal

en: Time
sv: Tid

en: Currency
sv: Valuta

en: Measurements
sv: Mått

en: Paper Size
sv: Pappersstorlek

[ctx: Postal Address]
en: Address
sv: Adress

[ctx: Name Style]
en: Name
sv: Namn

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
sv: Telefonnummer
