plasma-workspace - en to sv translation catalogue (26 entries)

[ctx: @info]
en: Time-based features such as Night Light and dynamic wallpapers can be synchronized with the day-night cycle. Choose your preferred cycle here.
sv: Tidsbaserade funktioner som nattljus och dynamiska skrivbordsunderlägg kan synkroniseras med dag-natt-cykeln. Välj önskad cykel här.

[ctx: @label:listbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times [based on]']
en: Determine sunrise and sunset times:
sv: Bestäm tider för soluppgång och solnedgång:

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Based on device's location
sv: Baserat på enhetens plats

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Using custom times
sv: Med användning av egna tider

[ctx: @label]
en: Sunrise:
sv: Soluppgång:

[ctx: @label]
en: Sunset:
sv: Solnedgång:

[ctx: @label:spinbox]
en: Transition duration:
sv: Övergångstid:

[ctx: @item:valuesuffix transition duration]
en: %1 minute | %1 minutes
sv[0]: %1 minut
sv[1]: %1 minuter

[ctx: @option:radio]
en: Automatically detect location
sv: Detektera plats automatiskt

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
sv: Tjänsten <application>GeoClue2</application> används för att periodiskt uppdatera enhetens plats med GPS eller triangulering av mobilmaster om tillgängligt, eller annars genom att skicka dess IP-adress till <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
sv: Tjänsten <application>%1</application> används för att periodiskt uppdatera enhetens plats. Skapa gärna en felrapport på <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> för att be KDE-utvecklarna att skriva en detaljerad beskrivning av vad tjänsten gör.

[ctx: @option:radio]
en: Use manual location:
sv: Använd manuell plats:

[ctx: @label]
en: Latitude:
sv: Latitud:

[ctx: @label]
en: Longitude:
sv: Longitud:

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunrise starts at %1 and ends at %2
sv: Soluppgången börjar %1 och slutar %2

[ctx: @label]
en: Sunrise
sv: Soluppgång

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunset starts at %1 and ends at %2
sv: Solnedgången börjar %1 och slutar %2

[ctx: @label]
en: Sunset
sv: Solnedgång

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar day. Choose custom times instead.
sv: Soluppgångs- och solnedgångstider kan inte bestämmas på din plats på grund av midnattssol. Välj egna tider istället.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar night. Choose custom times instead.
sv: Soluppgångs- och solnedgångstider kan inte bestämmas på din plats på grund av polarnatt. Välj egna tider istället.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be reliably determined at your location. Choose custom times instead.
sv: Soluppgångs- och solnedgångstider kan inte bestämmas tillförlitligt på din plats. Välj egna tider istället.

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
sv: Tryck för att välja plats på kartan.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
sv: Klicka för att välja plats på kartan.

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
sv: Modifierad från <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>Världplatskarta</link> av TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
