plasma-desktop - en to sv translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
sv: Ändra stör ej

en: Other Applications
sv: Övriga program

en: Show popups
sv: Visa meddelanderutor

en: Show in do not disturb mode
sv: Visa vid stör ej

en: Show in history
sv: Visa i historik

en: Show notification badges
sv: Visa underrättelsebrickor

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
sv: Anpassa händelser

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
sv: Programmet stöder inte att anpassa underrättelser per händelse.

en: Show a message in a pop-up
sv: Visa ett meddelande i en ruta

en: Play a sound
sv: Spela att ljud

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
sv: Lyssna på ljud

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
sv: Återställ

en: Choose sound file
sv: Välj ljudfil

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: Configure for System…
sv: Anpassa för system…

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Configure for Applications…
sv: Anpassa för program…

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
sv: Kunde inte hitta den grafiska komponenten 'Underrättelser' som krävs för att visa underrättelser. Säkerställ att den är aktiverad, antingen i systembrickan eller som en fristående grafisk komponent.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
sv: Underrättelser tillhandahålls för närvarande av '%1 %2' istället för Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
sv: Underrättelser tillhandahålls för närvarande inte av Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
sv: Stör ej

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
sv: Aktivera automatiskt:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
sv: När skärmar är speglade

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
sv: Vid skärmdelning

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode while a fullscreen application is focused]
en: While a fullscreen application is focused
sv: Medan ett fullskärmsprogram har fokus

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
sv: Ändra manuellt med genväg:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
sv: Synlighetsvillkor

en: Critical notifications:
sv: Kritiska underrättelser:

en: Show in Do Not Disturb mode
sv: Visa vid stör ej

en: Low priority notifications:
sv: Lågprioriterade underrättelser:

en: Show popup
sv: Visa meddelanderuta

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
sv: Meddelanderutor

[ctx: @label]
en: Location:
sv: Plats:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
sv: Nära underrättelseikon

[ctx: @action:button choose custom notification position]
en: Choose…
sv: Välj…

en: %1 second | %1 seconds
sv[0]: %1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
sv: Dölj efter:

[ctx: @option:check Show progress bar on notifications indicating when it will hide]
en: Show timeout indicator
sv: Visa tidsgränsindikering

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
sv: Ytterligare återmatning

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
sv: Visa i underrättelser

en: Application progress:
sv: Programförlopp:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
sv: Behåll meddelanderuta öppen under förlopp

en: Notification badges:
sv: Underrättelsebrickor:

en: Show in task manager
sv: Visa i aktivitetshanterare

en: Popup Position
sv: Meddelanderutans position

[ctx: @title:window kcm page title, configure app-specific notification settings]
en: Application Notifications
sv: Programunderrättelser

en: Applications
sv: Program

en: System Services
sv: Systemtjänster

en: No application or event matches your search term
sv: Inget program eller händelse motsvarar sökbegreppet

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
sv: Välj ett program i listan för att anpassa dess underrättelseinställningar och beteende
