plasma-desktop - en to ta translation catalogue (36 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
ta: "%1" ஒரு முழுமையான முகவரி இல்லை.

en: "%1" does not exist.
ta: "%1" என்பது இல்லை.

en: "%1" is not a file.
ta: "%1" ஒரு கோப்பு இல்லை.

en: "%1" is not readable.
ta: "%1"-ஐ படிக்க முடியவில்லை.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
ta: நிறுத்து

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
ta: துவக்கு

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
ta: பெயர்:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
ta: நிலை:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
ta: கடைசியாக இயக்கப்பட்டது:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
ta: பதிவுகளை ஏற்ற முடியவில்லை. புதுப்பித்து பார்க்கவும்.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
ta: புதுப்பி

en: Make Executable
ta: இயக்கவல்லதாக்கு

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
ta: வெளியேறும்போது இயக்கப்பட, '%1' எனும் கோப்பு இயக்கவல்லதாக இருக்கவேண்டும்.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
ta: நுழையும்போது இயக்கப்பட, '%1' எனும் கோப்பு இயக்கவல்லதாக இருக்கவேண்டும்.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
ta: புதியதைச் சேர்

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
ta: செயலி…

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
ta: நுழைவு சிறுநிரல்…

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
ta: வெளியேற்ற சிறுநிரல்…

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
ta: %1 இன்னும் தானாக துவக்கப்படவில்லை. கணினியை மீள்துவக்கிய பின் விவரங்கள் காட்டப்படும்.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
ta: இன்னும் தானாக துவக்கப்படவில்லை

[ctx: @action:button]
en: See properties
ta: பண்புகளை காட்டு

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
ta: பதிவை நீக்கு

en: Applications
ta: செயலிகள்

en: Login Scripts
ta: நுழைவு சிறுநிரல்கள்

en: Pre-startup Scripts
ta: துவக்கத்திற்கு முன் இயக்க வேண்டிய சிறுநிரல்கள்

en: Logout Scripts
ta: வெளியேற்ற சிறுநிரல்கள்

en: No user-specified autostart items
ta: பயனரால் அமைக்கப்பட்ட சுயதுவக்க நிரல்கள் எதுவும் இல்லை

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
ta: எதையாவது சேர்க்க <interface>புதியதைச் சேர்…</interface> பட்டனை அழுத்தவும்

en: Choose Login Script
ta: நுழைவு சிறுநிரலைத் தேர்ந்தெடுத்தல்

en: Choose Logout Script
ta: வெளியேற்ற சிறுநிரலைத் தேர்ந்தெடுத்தல்

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
ta: இயங்குகிறது

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
ta: இயங்கவில்லை

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
ta: துவங்குகிறது

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
ta: நிறுத்தப்படுகிறது

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
ta: தோல்வியடைந்தது

en: Failed to open journal
ta: பதிவுத்தொகுப்பை (journal தனை) திறக்க முடியவில்லை
