plasma-workspace - en to ta translation catalogue (90 entries)

en: Inherit Language
ta: வட்டார மொழியைப் பயன்படுத்து

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
ta: மெட்ரிக் அலகுகள் (SI)

[ctx: Binary dialect IEC description]
en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
ta: இருமம் - கிபிபைட்டு (KiB), மெபிபைட்டு (MiB), ஜிபிபைட்டு (GiB)

[ctx: Binary dialect JEDEC description]
en: Binary - Kilobytes (KB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
ta: இருமம் - கிலோபைட்டு (KB), மெகாபைட்டு (MB), ஜிகாபைட்டு (GB)

[ctx: Binary dialect Metric description]
en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
ta: தசமம் - கிலோபைட்டு (kB), மெகாபைட்டு (MB), ஜிகாபைட்டு (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
ta: ஆங்கிலேய இம்பீரியல்

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
ta: அமெரிக்க இம்பீரியல்

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
ta: மெட்ரிக்

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
ta: கடிதம்

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
ta: முனியாண்டி நிறுவனம்

[ctx: Department name]
en: Development Department
ta: உருவாக்கப் பிரிவு

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
ta: தலைமைக் கட்டடம்

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
ta: கடைவீதி

[ctx: House number]
en: House 1
ta: வீடு எண் 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
ta: அறை எண் 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
ta: 3வது தளம்

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
ta: தெப்பக்குளம்

[ctx: Zip number, postal code]
en: 123456
ta: 620001

[ctx: Town or city]
en: City
ta: ஊர்

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
ta: மாநிலம்

[ctx: Family names]
en: FamilyName
ta: குடும்ப‍ப்பெயர்

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
ta: குடும்ப‍ப்பெயர்

[ctx: First given name]
en: FirstName
ta: முதற்பெயர்

[ctx: First given initial]
en: F
ta: மு

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
ta: முதற்பெயர்

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
ta: வேறுபெயர்

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
ta: கூடுதல்பெயர்

[ctx: Initials for additional given names]
en: A
ta: கூ

[ctx: Profession]
en: Profession
ta: பணி

[ctx: Salutation]
en: Doctor
ta: மருத்துவர்

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
ta: மரு.

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
ta: மரு.

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
ta: இந்த வட்டாரத்திற்கான எடுத்துக்காட்டை உருவாக்க முடியவில்லை

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
ta: <command>localectl</command> நிரலைக்கொண்டு இந்த இயங்குதளம் ஆதரிக்கும் வட்டாரங்களைக் கண்டறிய முடியவில்லை. <link>https://bugs.kde.org</link> தளத்தில் இதைப் பற்றி ஓர் பிழையறிக்கை சமர்ப்பிக்கவும்

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
ta: %1 (பிரெசில்)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
ta: `check-language-support` நிரலைக் கண்டுபிடிக்க முடியவில்லை

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1 %2
ta: check-language-support தோல்வியடைந்தது, கிடைத்த செய்தி: %1 %2

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
ta: தேவையான தொகுப்புகளைக் கண்டுபிடிக்க முடியவில்லை! %1

[ctx: %1 is a list of package names, %2 is the error explanation]
en: Failed to install language packages (%1): %2
ta: மொழி தொகுப்புகளை (%1) நிறுவ முடியவில்லை: %2

en: Another process is already running, please retry later
ta: வேறொரு பணி ஓடிக்கொண்டிருக்கிறது. பிறகு மீண்டும் முயற்சிக்கவும்

en: Unauthorized to edit locale configuration file
ta: வட்டார அமைப்புக்கோப்பைத் திருத்தும் அனுமதி இல்லை

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
ta: `/etc/locale.gen` எனும் கோப்பைத் திறக்க முடியவில்லை

en: Can't locate executable `locale-gen`
ta: `locale-gen` எனும் நிரலைக் கண்டுபிடிக்க முடியவில்லை

en: Unknown
ta: தெரியாதது

en: Default for System
ta: இயங்குதளத்தின் இயல்பிருப்பு

en: Default
ta: இயல்பிருப்பு

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
ta: இயங்குதள இயல்பிருப்பு C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
ta: %1-க்கான இயல்பிருப்பு

[ctx: @info:title]
en: Language
ta: மொழி

[ctx: @info:title]
en: Numbers
ta: எண்கள்

[ctx: @info:title]
en: Time
ta: நேரம்

[ctx: @info:title]
en: Currency
ta: செலாவணி

[ctx: @info:title]
en: Measurements
ta: அலகுகள்

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
ta: தாளின் அளவு

[ctx: @info:title]
en: Address
ta: முகவரி

[ctx: @info:title]
en: Name Style
ta: பெயர்களின் பாங்கு

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
ta: தொலைபேசி எண்கள்

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
ta: சேமிப்பக அளவுகள்

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
ta: இயங்குதள இயல்பிருப்பு

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
ta:  (%1 என்பதற்கான இயல்பிருப்பு படிவம்)

en: Language
ta: மொழி

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
ta: ஆங்கிலத்திற்கு கீழ் மற்ற மொழிகளை வைப்பது, சில செயலிகளில் சிக்கல்களை ஏற்படுத்தலாம். கணினியை ஆங்கிலத்திலேயே பயன்படுத்த வேண்டுமெனில், மற்ற அனைத்து மொழிகளையும் நீக்கவும்.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
ta: "%1" எனும் மொழி ஆதரிக்கப்படாத‍து

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
ta: செயலிகளில் பார்க்க விரும்பும் மொழிகளை முன்னுரிமை அடிப்படையில் சேர்க்கவும்.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
ta: மொழியை மாற்று

[ctx: @title:window]
en: Change Language
ta: மொழியை மாற்றுவது

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
ta: முதல் உருப்படியாக நகர்த்து

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
ta: நீக்கு

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
ta: எந்த மொழியும் அமைக்கப்படவில்லை

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
ta: மொழிகளைச் சேர்ப்பது

[ctx: @info:placeholder]
en: This system does not include “%1”
ta: இக்கணினியில் '%1' இல்லை

[ctx: @info:usagetip]
en: Learn how to help <link url='%1'>translate KDE software into your language</link>.
ta: கே.டீ.யீ. செயலிகளை <link url='%1'> உங்கள் மொழிக்கு மொழிபெயர்க்க</link> உதவலாம்.

[ctx: @action:button]
en: Add More…
ta: மேலும் சேர்…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
ta: அடுத்த முறை நுழையும் போது இம்மாற்றங்கள் செயல்படும்.

en: Restart now
ta: இப்போதே மீள்துவக்கு

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
ta: வட்டார மற்றும் மொழி ஆதரவுக்கோப்புகள் உருவாக்கப்படுகின்றன; கணினியை இப்போதே நிறுத்த வேண்டாம்.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
ta: வட்டார மற்றும் மொழி ஆதரவுக்கோப்புகள் உருவாக்கப்பட்டுள்ளன, ஆனால் குறிப்பிட்ட மொழிகளுக்கான எழுத்துருக்களைத் தானாக நிறுவ முடியவில்லை. உங்கள் மொழிக்கு தனிப்பட்ட எழுத்துருக்கள் தேவையெனில், அவற்றை நீங்கள் தானாக நிறுவ வேண்டியிருக்கலாம்.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
ta: தேவையான மொழி மற்றும் வட்டார ஆதரவுக்கோப்புகள் நிறுவப்பட்டுள்ளன. கணினியை இப்போது நிறுத்தலாம்.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
ta: மாற்று…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
ta: சேமிப்பக அளவுகள்

en: Numbers
ta: எண்கள்

en: Time
ta: நேரம்

en: Currency
ta: செலாவணி

en: Measurements
ta: அலகுகள்

en: Paper Size
ta: தாளின் அளவு

[ctx: Postal Address]
en: Address
ta: முகவரி

[ctx: Name Style]
en: Name
ta: பெயர்

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
ta: தொலைபேசி எண்

[ctx: @info:placeholder]
en: This system does not include settings for “%1”
ta: '%1' என்பதற்கான அமைப்புகள் இக்கணினியில் இல்லை

[ctx: @info:usagetip]
en: Try searching for a nearby region.
ta: அருகிலுள்ள மண்டலத்தைத் தேர்ந்தெடுக்கவும்.
