kcmcolors - en to tg translation catalogue (54 entries)

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
tg: Матни равзана

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
tg: Тугмаи зеркунӣ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
tg: Матни интихобшуда

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView3)
en: link
tg: пайванд

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
tg: кушода

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView2)
en: a
tg: ф

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView1)
en: i
tg: ғ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView0)
en: Normal text
tg: Матни муқаррар

en: Normal Background
tg: Заминаи муқаррар

en: Normal Text
tg: Матни муқаррар

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
tg: Матни ғайрифаъол

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
tg: Матни фаъол

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
tg: Матни кушода

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
tg: Матни мусбат

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
tg: Намуд

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
tg: Равзана

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
tg: Тугма

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
tg: Интихобкунӣ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
tg: Матни намуд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
tg: Заминаи равзана

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
tg: Матни равзана

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
tg: Заминаи тугма

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
tg: Матни тугма

en: Options
tg: Имконот

en: Colors
tg: Рангҳо

en: Error
tg: Хато

en: Inactive
tg: Ғайрифаъол

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
tg: Ранг:

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
tg: Ҳеҷ чиз

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
tg: Ҳеҷ чиз

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
tg: Соя

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
tg: Ҳеҷ чиз

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
tg: Матни муқаррар дар заминаи муқаррар

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
tg: муқаррар

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
tg: пайванд

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
tg: кушода

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
tg: фаъол

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
tg: ғайрифаъол

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
tg: манфӣ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
tg: бетараф

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
tg: мусбат

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
tg: муш ба боло

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
tg: иловагӣ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
tg: марказонидан

en: All Schemes
tg: Ҳамаи нақшаҳо

en: Window Title
tg: Сарлавҳаи равзана

en: Window text
tg: Матни равзана

en: Button
tg: Тугма

[ctx: Hyperlink]
en: link
tg: пайванд

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
tg: кушода

en: Normal text
tg: Матни муқаррар

en: Remove Color Scheme
tg: Тоза кардани нақшаи ранг

en: Restore Color Scheme
tg: Барқарор кардани нақшаи ранг

en: Open Color Scheme
tg: Кушодани нақшаи ранг
