kcm_autostart - en to th translation catalogue (37 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
th: "%1" ไม่ใช่ URL ที่แน่นอน

en: "%1" does not exist.
th: %1 ไม่ได้มีอยู่

en: "%1" is not a file.
th: %1 ไม่ใช่ไฟล์

en: "%1" is not readable.
th: "%1" ไม่สามารถอ่านได้

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
th: หยุด

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
th: เริ่ม

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
th: ชื่อ:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
th: สถานะ:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
th: เปิดใช้งานล่าสุดเมื่อ:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
th: ไม่สามารถโหลด log ได้ โปรดลองรีเฟรช

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
th: โหลดใหม่

en: Make Executable
th: ทำให้สามารถประมวลผลได้

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
th: ไฟล์ '%1' จะต้องสามารถเรียกทำงานได้เพื่อรันตอนออกจากระบบ

en: The file '%1' must be executable to run at login.
th: ไฟล์ '%1' จะต้องสามารถเรียกทำงานได้เพื่อรันตอนเข้าสู่ระบบ

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
th: เพิ่มใหม่

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
th: แอ&ปพลิเคชั่น

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
th: สคริปต์ตอนเข้าสู่ระบบ…

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
th: สคริปต์ตอนออกจากระบบ…

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
th: %1 ยังไม่ได้เริ่มการทำงานโดยอัตโนมัติ รายละเอียดจะพร้อมใช้งานหลังจากรีสตาร์ทระบบ

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
th: ยังไม่ได้เริ่มอัตโนมัติ

[ctx: @action:button]
en: See properties
th: ดูคุณสมบัติ

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
th: ลบรายการ

en: Applications
th: แอปพลิเคชั่น

en: Login Scripts
th: สคริปต์ตอนเข้าสู่ระบบ

en: Pre-startup Scripts
th: สคริปต์ก่อนการเริ่มต้น

en: Logout Scripts
th: สคริปต์ตอนออกจากระบบ

en: No user-specified autostart items
th: ไม่มีรายการเริ่มอัตโนมัติที่ผู้ใช้ระบุ

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
th: คลิกปุ่ม <interface>เพิ่มใหม่</interface> เพื่อเพิ่ม

en: Choose Login Script
th: เลือกสคริปต์ตอนเข้าสู่ระบบ

en: Choose Logout Script
th: เลือกสคริปต์ตอนออกจากระบบ

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
th: ทำงานอยู่

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
th: ยังไม่ทำงาน

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
th: กำลังเริ่ม

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
th: กำลังหยุด

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
th: ล้มเหลว

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะได้รับการตอบกลับของ GetAll call %1

en: Failed to open journal
th: ไม่สามารถเปิดวารสารได้
