plasma-workspace - en to th translation catalogue (61 entries)

en: Configure Mouse Actions Plugin
th: ปลั๊กอินกำหนดค่าการกระทำของเมาส์

[ctx: @label %1 is the Plasma version]
en: KDE Plasma 6.0 Dev
th: KDE Plasma 6.0 Alpha

[ctx: @label %1 is the Plasma version]
en: KDE Plasma 6.0 Beta 2
th: KDE Plasma 6.0 RC1

[ctx: @info:usagetip]
en: Visit bugs.kde.org to report issues
th: โปรดไปยังเว็บไซต์ http://bugs.kde.org เพื่อรายงานสิ่งขัดข้อง

[ctx: @action:button]
en: Copy Plasma Version
th: คัดลอกเวอร์ชันพลาสม่า

[ctx: @action:button]
en: Report a Bug…
th: รายงานข้อผิดพลาด...

[ctx: @title:menu]
en: Hide Preview Banner
th: ซ่อนแบนเนอร์ตัวอย่าง

[ctx: @action:button Hide the preview banner until the system is restarted]
en: Hide Until Restart
th: ซ่อนจนกว่าจะเริ่มใหม่

[ctx: @action:button Hide the preview banner permanently]
en: Hide Permanently…
th: ซ่อนถาวร…

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to permanently hide the preview banner?<nl/><nl/>This action can only be undone by removing the line beginning with <icode>ShowDesktopPreviewBanner</icode> in the <filename>kdeglobals</filename> config file.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการซ่อนแบนเนอร์ตัวอย่างอย่างถาวร? <nl/><nl/> การดำเนินการนี้สามารถย้อนกลับได้โดยการลบบรรทัดที่ขึ้นต้นด้วย<icode>ShowDesktopPreviewBanner</icode> ในไฟล์การกำหนดค่า <filename>kdeglobals</filename> เท่านั้น

[ctx: @title:window]
en: Hide Preview Banner?
th: ซ่อนแบนเนอร์ตัวอย่าง?

en: Enter Edit Mode
th: เข้าสู่โหมดแก้ไข

en: Exit Edit Mode
th: ออกจากโหมดแก้ไข

en: Enable QML Javascript debugger
th: เปิดใช้งานดีบักเกอร์ QML Javascript

en: Do not restart plasma-shell automatically after a crash
th: อย่ารีสตาร์ท plasma-shell โดยอัตโนมัติหลังจากเกิดข้อขัดข้อง

en: Force loading the given shell plugin
th: บังคับโหลดปลั๊กอิน shell ที่กำหนด

en: Replace an existing instance
th: แทนที่กรณีที่มีอยู่

en: Lists the available options for user feedback
th: แสดงรายการตัวเลือกที่มีให้สำหรับ ความคิดเห็นของผู้ใช้

en: Plasma Failed To Start
th: Plasma ไม่สามารถเริ่มต้นได้

en: Plasma is unable to start as it could not correctly use OpenGL 2 or software fallback
    Please check that your graphic drivers are set up correctly.
th: Plasma ไม่สามารถเริ่มการทำงานได้เนื่องจากไม่สามารถใช้ OpenGL 2 หรือซอฟต์แวร์สำรองได้อย่างถูกต้อง
    โปรดตรวจสอบว่าไดรเวอร์กราฟิกของคุณได้รับการตั้งค่าอย่างถูกต้อง

[ctx: OSD informing that the system is muted, keep short]
en: Audio Muted
th: ปิดเสียง

[ctx: OSD informing that the microphone is muted, keep short]
en: Microphone Muted
th: ไมโครโฟนปิดเสียง

[ctx: OSD informing that some media app is muted, eg. Amarok Muted]
en: %1 Muted
th: %1 ถูกปิดเสียง

[ctx: touchpad was enabled, keep short]
en: Touchpad On
th: ทัชแพดเปิด

[ctx: touchpad was disabled, keep short]
en: Touchpad Off
th: ทัชแพดปิด

[ctx: wireless lan was enabled, keep short]
en: Wifi On
th: ไวไฟเปิด

[ctx: wireless lan was disabled, keep short]
en: Wifi Off
th: ไวไฟปิด

[ctx: Bluetooth was enabled, keep short]
en: Bluetooth On
th: บลูทูธเปิด

[ctx: Bluetooth was disabled, keep short]
en: Bluetooth Off
th: บลูทูธปิด

[ctx: mobile internet was enabled, keep short]
en: Mobile Internet On
th: เปิดอินเทอร์เน็ตบนมือถือ

[ctx: mobile internet was disabled, keep short]
en: Mobile Internet Off
th: ปิดอินเทอร์เน็ตบนมือถือ

[ctx: on screen keyboard was enabled because physical keyboard got unplugged, keep short]
en: On-Screen Keyboard Activated
th: เปิดใช้งานแป้นพิมพ์บนหน้าจอ

[ctx: on screen keyboard was disabled because physical keyboard was plugged in, keep short]
en: On-Screen Keyboard Deactivated
th: ปิดใช้งานแป้นพิมพ์บนหน้าจอ

[ctx: power management was inhibited, keep short]
en: Sleep and Screen Locking Blocked
th: การนอนหลับและการล็อกหน้าจอถูกปิดกั้น

[ctx: power management was uninhibited, keep short]
en: Sleep and Screen Locking Unblocked
th: ไม่ปิดกั้นการนอนหลับและการล็อกหน้าจอ

[ctx: Power profile was changed to power save mode, keep short]
en: Power Save Mode
th: โหมดประหยัดพลังงาน

[ctx: Power profile was changed to balanced mode, keep short]
en: Balanced Power Mode
th: โหมดสมดุลพลังงาน

[ctx: Power profile was changed to performance mode, keep short]
en: Performance Mode
th: โหมดประสิทธิภาพ

en: With an NVIDIA GPU on X11, the Floating style and Adaptive opacity mode are known to cause poor window drag and resize performance. Consider using other settings.
th: NVIDIA GPU บน X11 เป็นที่ทราบกันดีว่ารูปแบบลอยตัวและ โหมดความทึบแบบปรับได้ ทําให้ประสิทธิภาพการลากหน้าต่างและปรับขนาดไม่ดี พิจารณาใช้อื่นๆ การตั้งค่า

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Panel Configuration
th: ซ่อนการกําหนดค่าแผง

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Panel Configuration
th: แสดงการกําหนดค่าแผง

en: Internal Screen on %1
th: หน้าจอภายในบน %1

[ctx: Screen manufacturer and model on connector]
en: %1 %2 on %3
th: %1 %2 บน %3

en: Disconnected Screen %1
th: หน้าจอถูกตัดการเชื่อมต่อ %1

en: Show Desktop
th: แสดงเดสก์ท็อป

en: Hide Desktop
th: ซ่อนเดสก์ท็อป

en: Activate Application Launcher
th: เปิดใช้งานตัวเรียกใช้งานโปรแกรม

en: Show Activity Switcher
th: แสดงตัวสลับกิจกรรม

en: Switch to Previous Activity
th: สลับไปยังกิจกรรมก่อนหน้า

en: Switch to Next Activity
th: สลับไปยังกิจกรรมถัดไป

en: Activate Task Manager Entry %1
th: เปิดใช้งานรายการ Task manager %1

[ctx: @action:button]
en: Manage Desktops and Panels…
th: จัดการเดสก์ท็อปและแผง...

en: Move keyboard focus between panels
th: ย้ายโฟกัสของแป้นพิมพ์ระหว่างแผง

en: Add Panel
th: เพิ่มแผง

[ctx: Creates an empty containment (%1 is the containment name)]
en: Empty %1
th: ว่าง %1

en: Software Renderer In Use
th: ซอฟต์แวร์ Renderer ที่ใช้งานอยู่

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Software Renderer In Use
th: ซอฟต์แวร์ Renderer ที่ใช้งานอยู่

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Rendering may be degraded
th: Rendering อาจเสื่อมสภาพ

en: Never show again
th: ไม่แสดงอีก

en: Panel Count
th: จํานวนแผง

en: Counts the panels
th: นับแผง
