kcmcolors - en to tr translation catalogue (191 entries)

en: Unable to create a temporary file.
tr: Geçici dosya oluşturulamadı.

en: Unable to download the color scheme: %1
tr: %1 renk şeması indirilemedi

en: This file is not a color scheme file.
tr: Bu bir renk şeması dosyası değil.

en: Failed to create 'color-scheme' data folder.
tr: 'color-scheme' veri klasörü oluşturulamadı.

en: Failed to copy color scheme into 'color-scheme' data folder.
tr: Renk şeması 'color-scheme' veri dizini klasörü kopyalanamadı.

en: Color scheme installed successfully.
tr: Renk şeması başarıyla kuruldu.

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
tr: Renk şeması adı

note: i18n: ectx: label, entry (accentColor), group (General)
en: Accent color
tr: Vurgu rengi

note: i18n: ectx: label, entry (lastUsedCustomAccentColor), group (General)
en: The last used custom accent color before user switched to wallpaper generated color or default color
tr: Kullanıcı duvar kağıdı tarafından oluşturulan renge veya öntanımlı renge geçmeden önce kullanılan son vurgu rengi

note: i18n: ectx: label, entry (accentColorFromWallpaper), group (General)
en: Whether accent color from wallpaper should be applied
tr: Vurgu renginin duvar kağıdından uygulanıp uygulanmayacağı

en: KColorSchemeEditor
tr: K Renk Şeması Düzenleyici

en: Utility to edit and create color schemes
tr: Renk şemalarını düzenlemek ve oluşturmak için izlence

en: Utility creation
tr: İzlence oluşturulması

en: KCM code (reused in here)
tr: KCM kodu (burada yeniden kullanılıyor)

en: Scheme to edit or to use as a base.
tr: Taban olarak kullanılacak veya düzenlenecek şema.

en: Show 'Apply' button that saves changes without asking (unlike 'Save As' button)
tr: Değişiklikleri sormadan kaydeden 'Uygula' düğmesini göster ('Farklı Kaydet' düğmesinin aksine)

en: Makes the dialog transient for another application window specified by handle
tr: Tanıtıcı tarafından belirtilen başka bir uygulama penceresi için iletişim kutusunu geçici hale getirir

en: Scheme not found, falling back to current one.
tr: Şema bulunamadı, mevcut şemaya geri dönülüyor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
tr: Pencere Arka Planındaki pencere yazısı

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
tr: Pencere metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
tr: Düğme Arka Planındaki Düğme yazısı

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
tr: Düğme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
tr: Seçim Normal Arka Plan üzerine Seçili Normal Metni

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
tr: Seçili metin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
tr: Seçim Normal Arka Plan üzerine Seçili Bağlantı Metni

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView3)
en: link
tr: bağlantı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
tr: Seçim Normal Arka Plan üzerine Seçili Tıklanılmış Metni

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
tr: ziyaret edilmiş

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
tr: Seçim Normal Arka Plan üzerine Seçili Etkin Metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
tr: Seçim Normal Arka Plan üzerine Seçili Etkin Olmayan Metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
tr: Seçim Normal Arka Plan üzerine Seçili Negatif Metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
tr: Seçim Normal Arka Plan üzerine Seçili Nötr Metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
tr: Seçim Normal Arka Plan üzerine Seçili Pozitif Metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
tr: Görünüm Normal Arka Plan üzerine Normal Metni

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView0)
en: Normal text
tr: Normal metin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
tr: Görünüm Normal Arka Plan üzerindeki Bağlantı Metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
tr: Görünüm Normal Arka Plan üzerindeki Ziyaret Edilmiş Bağlantı Metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
tr: Görünüm Normal Arka Plan üzerindeki Etkin Metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
tr: Görünüm Alternatif Arka Plan üzerindeki Etkin Olmayan Metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
tr: Görünüm Normal Arka Plan üzerindeki Negatif Metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
tr: Görünüm Normal Arka Plan üzerindeki Tarafsız Metni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
tr: Görünüm Normal Arka Plan üzerindeki Pozitif Metni

en: Varies
tr: Değişir

en: Normal Background
tr: Normal Arka Plan

en: Alternate Background
tr: Alternatif Arka Plan

en: Normal Text
tr: Normal Metin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
tr: Etkin Olmayan Metin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
tr: Etkin Metin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
tr: Bağlantı Metni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
tr: Ziyaret Edilmiş Metin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
tr: Negatif Metin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
tr: Tarafsız Metin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
tr: Pozitif Metin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
tr: Odak Dekorasyonu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
tr: Üzerine Gelme Dekorasyonu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
tr: Renk kümesi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
tr: Gösterilecek/düzenlenecek renk şeması

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
tr: Ana Renkler

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
tr: Görünüm

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
tr: Pencere

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
tr: Düğme

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
tr: Seçim

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
tr: İpucu

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
tr: Tamamlayıcı

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Header
tr: Başlık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
tr: Yeni Satır

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
tr: Görünüm Arka Planı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
tr: Görünüm Metni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
tr: Pencere Arka Planı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
tr: Pencere Metni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
tr: Düğme Arka Planı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
tr: Düğme Metni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
tr: Seçim Arka Planı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
tr: Seçim Metni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
tr: Seçim Etkin Olmayan Metin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
tr: Araç İpucu Arka Planı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
tr: İpucu Metni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
tr: Etkin Başlık Çubuğu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
tr: Etkin Başlık Çubuğu Metni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
tr: Etkin Başlık Çubuğu İkincil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
tr: Etkin Olmayan Başlık Çubuğu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
tr: Etkin Olmayan Başlık Çubuğu Metni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
tr: Etkin Olmayan Başlık Çubuğu İkincil

en: Options
tr: Seçenekler

en: Colors
tr: Renkler

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var. Gerçekten ayrılmak istiyor musunuz?

en: Unsaved changes
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler

en: Save Color Scheme
tr: Renk Şemasını Kaydet

en: &Enter a name for the color scheme:
tr: Renk ş&eması için bir ad girin:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
tr: Aynı adlı bir renk şeması zaten var.
    Üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
tr: Bu renk şemasının üzerine yazmak için izniniz yok

en: Error
tr: Hata

en: Inactive
tr: Etkin Olmayan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
tr: Renk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
tr: Yoğunluk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
tr: Devre dışı renk efekti türü

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
tr: Doygunluğu Gider

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
tr: Solgunlaştır

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
tr: Renklendir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
tr: Devre dışı yoğunluk efekti türü

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
tr: Gölgele

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
tr: Koyulaştır

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
tr: Açıklaştır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
tr: Karşıtlık:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
tr: Devre dışı renk efekti toplamı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
tr: Devre dışı yoğunluk efekti toplamı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
tr: Devre dışı renk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
tr: Devre dışı karşıtlık türü

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
tr: Solgunlaştır

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
tr: Renklendir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
tr: Devre dışı karşıtlık toplamı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useInactiveEffects)
en: Apply &effects to inactive windows
tr: Etkin olmayan pencerelere &efektleri uygula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inactiveSelectionEffect)
en: Use different colors for in&active selections
tr: Etkin olmay&an seçimler için farklı renkler kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
tr: Listelerdeki &sıralı sütunları gölgele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tintColors)
en: Tint all colors with accent color
tr: Tüm renkleri vurgu rengiyle renklendir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accentTitlebar)
en: Make window titlebars a&ccent-colored
tr: Pencere başlık çubuklarını &vurgu rengiyle renklendir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tint strength:
tr: Renklendirme gücü:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
tr: Karelerin gölgelemesi ve aydınlatma ("3B") efektleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
tr: Gölgeleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
tr: En büyük

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
tr: En küçük

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
tr: Karşıtlık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
tr: Normal Arka Plandaki Normal Metin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
tr: Normal Arka Plandaki Bağlantı Metni

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
tr: bağlantı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
tr: Normal Arka Plandaki Ziyaret Edilmiş Bağlantı Metni

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
tr: ziyaret edilmiş

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
tr: Normal Arka Plandaki Etkin Metin

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
tr: etkin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
tr: Normal Arka Plandaki Etkin Olmayan Metin Rengi

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
tr: etkin olmayan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
tr: Normal Arka Plandaki Negatif Metin

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
tr: negatif

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
tr: Normal Arka Plandaki Nötr Metin

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
tr: tarafsız

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
tr: Normal Arka Plandaki Pozitif Metin

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
tr: pozitif

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
tr: Normal Arka Plan Üzerine Gelme

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
tr: üzerine gelme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
tr: Bağlantı Arka Planı üzerindeki Bağlantı Metni
    (Not: Bağlantı Arka Planı Bağlantı Metninden türemiştir ve ayrıca yapılandırılamaz)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
tr: Ziyaret Edilmiş Arka Plan üzerindeki Ziyaret Edilmiş Metni
    (Not: Ziyaret Edilmiş Arka Planı Ziyaret Edilmiş Metninden türemiştir ve ayrıca yapılandırılamaz)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
tr: Etkin Arka Plan üzerindeki Etkin Metin
    (Not: Etkin Arka Planı Etkin Metninden türemiştir ve ayrıca yapılandırılamaz)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
tr: Alternatif Arka Plan üzerindeki Etkin Olmayan Metin

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
tr: alternatif

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
tr: Negatif Arka Plan üzerindeki Negatif Metin
    (Not: Negatif Arka Plan Negatif Metninden türemiştir ve ayrıca yapılandırılamaz)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
tr: Nötr Arka Plan üzerindeki Nötr Metin
    (Not: Nötr Arka Planı Nötr Metninden türemiştir ve ayrıca yapılandırılamaz)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
tr: Pozitif Arka Plan üzerindeki Pozitif Metin
    (Not: Pozitif Arka Planı Pozitif Metninden türemiştir ve ayrıca yapılandırılamaz)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
tr: Normal Arka Plandaki Odak

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
tr: odak

en: This module lets you choose the color scheme.
tr: Bu modül renk şeması seçmenize izin verir.

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
tr: '%1' renk şeması kurulu değil. Yerine öntanımlı tema seçiliyor.

en: All Schemes
tr: Tüm Şemalar

en: Light Schemes
tr: Açık Şemalar

en: Dark Schemes
tr: Koyu Şemalar

en: Use accent color:
tr: Vurgu rengini kullan:

en: From current color scheme
tr: Geçerli renk şemasından

[ctx: @option:radio wallpaper accent color option]
en: From current wallpaper
tr: Geçerli duvar kağıdından

en: Custom:
tr: Özel:

en: Choose custom accent color
tr: Özel vurgu rengi seç

en: Window Title
tr: Pencere Metni

en: Window text
tr: Pencere metni

en: Button
tr: Düğme

[ctx: Hyperlink]
en: link
tr: bağlantı

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
tr: ziyaret edilmiş

en: Normal text
tr: Normal metin

en: Highlighted text
tr: Vurgulanmış metin

en: Disabled text
tr: Devre dışı metin

en: Edit Color Scheme…
tr: Renk Şemasını Düzenle…

en: Remove Color Scheme
tr: Renk Şemasını Kaldır

en: Restore Color Scheme
tr: Renk Şemasını Geri Yükle

en: Install from File…
tr: Dosyadan Kur…

en: Get New Color Schemes…
tr: Yeni Renk Şemaları Al…

en: Open Color Scheme
tr: Renk Şeması Aç

en: Color Scheme Files (*.colors)
tr: Renk Şeması Dosyaları (*.colors)

en: This tool allows you to set the color scheme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
tr: Bu araç, geçerli Plasma oturumunuz için renk şemanızı, bir öncekinin üzerine yazmadan veya mevcut olmayan birinin yerine ayarlamanızı önleyerek ayarlamanıza izin verir.

en: The name of the color scheme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
tr: Geçerli Plasma oturumunuz için ayarlamak istediğiniz renk şemasının adı (tam bir yol geçirmek yalnızca yolun son kısmını kullanır)

en: Show all the color schemes available on the system (and which is the current theme)
tr: Sistemde kullanılabilir olan diğer tüm renk şemalarını göster (ve geçerli olanı da)

en: The name of the accent color you want to set. SVG color names (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) and hex color codes are supported. Quote the hex code if there is possibility of shell expansion
tr: Ayarlamak istediğiniz vurgu renginin adı. SVG renk adları (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) ve onaltılık renk kodları desteklenir. Kabuk genişletmesi olanağı varsa onaltılı kodu tırnak içine alın.

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
tr: İstenen tema "%1", halihazırda geçerli Plasma oturumu için zaten ayarlanmış.

en: Successfully applied the color scheme %1 to your current Plasma session
tr: %1 renk şeması, geçerli Plasma oturumunuza başarıyla uygulandı

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
tr: "%1" teması bulunamadı. Tema, aşağıdaki seçeneklerden biri olmalıdır: %2

en: You have managed to pass an empty color scheme name, which isn't supported behavior.
tr: Boş bir renk şeması adı geçirmeyi başardınız. Bu davranış desteklenmez.

en: The file you attempted to set as your scheme, %1, could not be identified as a color scheme.
tr: Şema olarak ayarlamak istediğiniz %1 dosyası, bir renk şeması olarak tanımlanamadı.

en: Successfully applied the accent color %1
tr: Vurgu rengi %1 başarıyla uygulandı

en: Invalid accent color
tr: Geçersiz vurgu rengi

en: You have the following color schemes on your system:
tr: Sisteminizde aşağıdaki renk şemaları var:

en:  * %1 (current color scheme)
tr:  * %1 (geçerli renk şeması)
