kcminput - en to tr translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (cursorTheme), group (Mouse)
en: Name of the current cursor theme
tr: Geçerli imleç temasının adı

note: i18n: ectx: label, entry (cursorSize), group (Mouse)
en: Current cursor size
tr: Geçerli imleç boyutu

en: You have to restart the Plasma session for these changes to take effect.
tr: Bu değişikliklerin etkili olması için Plasma oturumunu yeniden başlatmanız gerekir.

en: Unable to create a temporary file.
tr: Geçici dosya oluşturulamadı.

en: Unable to download the icon theme archive: %1
tr: Simge tema arşivi indirilemedi: %1

en: The file is not a valid icon theme archive.
tr: Dosya geçerli bir ikon tema arşivi değil.

en: Failed to create 'icons' folder.
tr: 'icons' klasörü oluşturulamadı.

en: A theme named %1 already exists in your icon theme folder. Do you want replace it with this one?
tr: %1 adında bir tema, simge temaları klasöründe var. Üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Overwrite Theme?
tr: Temanın Üzerine Yazılsın mı?

en: Theme installed successfully.
tr: Tema başarıyla kuruldu.

note: i18n: ectx: label, entry (cursorTimeout), group (BusyCursorSettings) i18n: ectx: label, entry (taskbarTimeout), group (TaskbarButtonSettings)
en: Timeout in seconds
tr: Saniye türünden zaman aşımı

en: Remove Theme
tr: Temayı Kaldır

en: Restore Cursor Theme
tr: İmleç Temasını Geri Yükle

[ctx: @title]
en: Launch Feedback
tr: Başlatma Geri Bildirimi

[ctx: @info:usagetip]
en: Configure the animations played while an application is launching.
tr: Bir uygulama başlarken oynatılan canlandırmaları yapılandır

[ctx: @label]
en: Cursor feedback:
tr: İmleç geri bildirimi:

[ctx: @option:radio No cursor feedback when launching apps]
en: None
tr: Yok

[ctx: @option:radio]
en: Static
tr: Durgun

[ctx: @option:radio]
en: Blinking
tr: Yanıp sönen

[ctx: @option:radio]
en: Bouncing
tr: Zıplayan

[ctx: @label]
en: Task Manager feedback:
tr: Görev Yöneticisi geri bildirimi:

[ctx: @option:check]
en: Enable animation
tr: Canlandırmayı etkinleştir

[ctx: @label]
en: Stop animations after:
tr: Canlandırmayı şundan sonra durdur:

en: %1 second | %1 seconds
tr[0]: %1 saniye
tr[1]: %1 saniye

en: This module lets you choose the mouse cursor theme.
tr: Bu modül fare imleç temasını seçmenize izin verir.

en: Size:
tr: Boyut:

[ctx: @action:button]
en: &Configure Launch Feedback…
tr: Başlatma Geri Bildirimini &Yapılandır…

en: &Install from File…
tr: &Dosyadan Kur…

en: &Get New Cursors…
tr: &Yeni İmleçler Al…

en: Open Theme
tr: Temayı Aç

en: Cursor Theme Files (*.tar.gz *.tar.bz2)
tr: İmleç Tema Dosyaları (*.tar.gz *.tar.bz2)

en: The requested size '%1' is not available, using %2 instead.
tr: İstenen '%1' boyutu kullanılabilir değil, yerine '%2' kullanılıyor.

en: This tool allows you to set the mouse cursor theme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
tr: Bu araç, yanlışlıkla mevcut olmayan veya önceden ayarlanmış olana ayarlamadan, geçerli Plasma oturumu için fare imleci temasını ayarlamanıza olanak tanır.

en: The name of the cursor theme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
tr: Mevcut Plasma oturumunuz için ayarlamak istediğiniz imleç temasının adı (tam bir yolu girmek, yolun yalnızca son kısmını kullanır)

en: Show all the themes available on the system (and which is the current theme)
tr: Sistemde mevcut olan tüm temaları göster (ve mevcut tema hangisi)

en: Use a specific size, rather than the theme default size
tr: Tema öntanımlı boyutu yerine belirli bir boyut kullanın

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
tr: İstenen tema "%1" , zaten geçerli Plasma oturumu için tema olarak ayarlanmış.

en: Successfully applied the mouse cursor theme %1 to your current Plasma session
tr: Fare imleç teması %1, başarıyla geçerli Plasma oturumunuza uygulandı

en: You have to restart the Plasma session for your newly applied mouse cursor theme to display correctly.
tr: Yeni uygulanan fare imleci temanızın doğru şekilde görüntülenmesi için Plasma oturumunu yeniden başlatmanız gerekir.

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
tr: "%1" teması bulunamadı. Tema aşağıdaki seçeneklerden biri olmalıdır: %2

en: You have the following mouse cursor themes on your system:
tr: Sisteminizde aşağıdaki fare imleci temaları var:

en: (Current theme for this Plasma session)
tr: (Bu Plasma oturumu için geçerli tema)

[ctx: @info The argument is the list of available sizes (in pixel). Example: 'Available sizes: 24' or 'Available sizes: 24, 36, 48']
en: (Available sizes: %1)
tr: (Kullanılabilir boyutlar: %1)
