kcmfonts - en to tr translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPIWayland), group (General)
en: Force font DPI Wayland
tr: DPI Wayland yazıtipini zorla

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
tr: X11'de yazıtipi DPI'sini zorla

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
tr: Genel yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
tr: Eş aralıklı yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
tr: Küçük yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
tr: Araç çubuğu yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
tr: Menü yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
tr: Pencere başlığı yazıtipi

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
tr: Satıcı öntanımlısı

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Vertical RGB
tr: Dikey RGB

en: Vertical BGR
tr: Dikey BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
tr: Sağlayıcı öntanımlı

[ctx: medium hinting]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: no hinting]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: slight hinting]
en: Slight
tr: Zayıf

[ctx: full hinting]
en: Full
tr: Tam

en: This module lets you configure the system fonts.
tr: Bu modül, sistem yazıtiplerini yapılandırmanıza izin verir.

en: Adjust Global Scale…
tr: Global Ölçeği Ayarla…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
tr: Kenar yumuşatma veya DPI gibi bazı değişiklikler yalnızca yeni başlatılan uygulamaları etkiler.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
tr: Çok büyük yazıtipleri tuhaf görünen sonuçlar üretebilir. Çok büyük bir yazıtipi boyutu kullanmak yerine global ekran ölçeğini ayarlamayı düşünün.

en: Decimal font sizes can cause text layout problems in some applications. Consider using only integer font sizes.
tr: Ondalıklı yazıtipi boyutları bazı uygulamalarda sorunlara neden olabilir. Yalnızca tamsayı boyutlar kullanmayı düşünün.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
tr: Kullanıcı arabirimini ölçeklendirmenin önerilen yolu, genel ekran ölçekleme özelliğini kullanmaktır.

en: &Adjust All Fonts…
tr: &Tüm Yazıtiplerini Ayarla…

en: General:
tr: Genel:

en: Select general font
tr: Genel yazıtipini seç

en: Fixed width:
tr: Eş aralıklı:

en: Select fixed width font
tr: Eş aralıklı yazıtipi seç

en: Small:
tr: Küçük:

en: Select small font
tr: Küçük yazıtipi seç

en: Toolbar:
tr: Araç çubuğu:

en: Select toolbar font
tr: Araç çubuğu yazıtipini seç

en: Menu:
tr: Menü:

en: Select menu font
tr: Menü yazıtipini seçin

en: Window title:
tr: Pencere başlığı:

en: Select window title font
tr: Pencere başlığı yazıtipini seç

en: Anti-Aliasing:
tr: Kenar yumuşatma:

en: Enable
tr: Etkin

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
tr: Ekranlardaki pikseller genellikle bir ızgarada hizalanır. Bu nedenle, bu etkiyi azaltmak için <emphasis>kenar yumuşatma (anti-aliasing)</emphasis> teknikleri kullanılmadığı sürece, bu ızgarayla hizalanmayan yazıtiplerinin şekilleri bloklu ve yanlış görünecektir. Sorunlara neden olmadıkça genellikle bu seçeneği etkin tutmak istersiniz.

en: Exclude range from anti-aliasing
tr: Aralığı kenar yumuşatma dışında bırak

en: to
tr:  ile

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
tr: Alt piksel sunumu:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
tr: <para>TFT veya LCD ekranlarda her bir piksel aslında üç veya dört küçük monokrom ışıktan oluşur. Bu <emphasis>alt pikseller</emphasis>, görüntülenen yazıtiplerinin kalitesini daha da iyileştirmek için bağımsız olarak değiştirilebilir.</para><para>Sunum kalitesi, yalnızca seçim, alt piksellerin biçimiyle eşleşirse iyileştirilir, ekranınız hizalanır. Çoğu ekranın <emphasis>RGB</emphasis> alt piksellerinin doğrusal sıralaması vardır, bazılarında <emphasis>BGR</emphasis> bulunur ve bazı egzotik sıralamalar bu özellik tarafından desteklenmez.</para>Bu, CRT monitörler ile çalışmaz.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
tr: Gölgeleme:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
tr: Gölgeleme, bir yazıtipine gömülü gölgelerin, özellikle küçük boyutlarda sunum kalitesini artırmak için kullanıldığı bir tekniktir. Daha güçlü gölgeler genellikle daha keskin kenarlara yol açar, ancak küçük harfler büyük boyutlarda şekillerine daha az benzeyecektir.

en: Force font DPI:
tr: Yazıtipi DPI'sini zorla:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
tr: <para>Ekrandaki yazıtiplerinin yazdırıldıklarında fiziksel boyutlarıyla eşleşmesini sağlamak için ekranınızın DPI'sını buraya girin. Bu seçeneği öntanımlı değerinden değiştirmek birçok uygulamayla çakışacaktır; bazı simgeler ve görseller beklendiği gibi ölçeklenmeyebilir.</para><para>Metin boyutunu artırmak için yukarıdaki yazıtiplerinin boyutunu değiştirin. Her şeyi ölçeklendirmek için <interface>Ekran ve Monitör</interface> sayfasındaki ölçekleme kaydırıcısını kullanın.</para>

en: Select Font
tr: Yazıtipi Seç
