kcmicons - en to tr translation catalogue (30 entries)

en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

en: Secondary Toolbars
tr: İkincil Araç Çubukları

en: Small Icons
tr: Küçük Simgeler

en: Dialogs
tr: Pencereler

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Icons)
en: Name of the current icon theme
tr: Geçerli simge temasının adı

note: i18n: ectx: label, entry (desktopSize), group (DesktopIcons)
en: Desktop icons size
tr: Masaüstü simgeleri boyutu

note: i18n: ectx: label, entry (toolbarSize), group (ToolbarIcons)
en: Toolbar icons size
tr: Araç çubuğu simgeleri boyutu

note: i18n: ectx: label, entry (mainToolbarSize), group (MainToolbarIcons)
en: Main toolbar icons size
tr: Ana araç çubuğu simgeleri boyutu

note: i18n: ectx: label, entry (smallSize), group (SmallIcons)
en: Small icons size
tr: Küçük simge boyutu

note: i18n: ectx: label, entry (panelSize), group (PanelIcons)
en: Panel icons size
tr: Panel simgeleri boyutu

note: i18n: ectx: label, entry (dialogSize), group (DialogIcons)
en: Dialog icons size
tr: İletişim simgeleri boyutu

en: Unable to create a temporary file.
tr: Geçici dosya oluşturulamadı.

en: Unable to download the icon theme archive: %1
tr: Simge teması arşivi indirilemedi: %1

en: The file is not a valid icon theme archive.
tr: Bu geçerli bir simge teması arşivi değil.

en: A problem occurred during the installation process; however, most of the themes in the archive have been installed
tr: Kurulum sırasında bir hata oluştu; ancak arşivdeki temaların çoğu kuruldu

en: Theme installed successfully.
tr: Tema başarıyla kuruldu.

en: Installing icon themes…
tr: Simge teması kuruluyor…

en: Installing %1 theme…
tr: %1 teması kuruluyor…

[ctx: @info]
en: Here you can configure the default sizes of various icon types at a system-wide level. Note that not all apps will respect these settings.<nl/><nl/>If you find that objects on screen are generally too small or too large, consider adjusting the global scale instead.
tr: Buradan, sistem genelinde kullanılan simgelerin öntanımlı boyutlarını yapılandırabilirsiniz. Bu ayarlara her uygulamanın uymayabileceğini göz önünde bulundurun.<nl/><nl/>Ekrandaki nesneler gözünüze pek ufak veya büyük görünüyorsa global ayarları değiştirmeyi deneyin.

en: Adjust Global Scale…
tr: Global Ölçeği Ayarla…

[ctx: @label:slider]
en: Size:
tr: Boyut:

en: This module allows you to choose the icons for your desktop.
tr: Bu modül, masaüstünüz için simgeleri seçmenizi sağlar.

en: Remove Icon Theme
tr: Simge Temasını Kaldır

en: Restore Icon Theme
tr: Simge Temasını Geri Yükle

en: Configure Icon Sizes
tr: Simge Boyutlarını Yapılandır

en: Install from File…
tr: Dosyadan Kur…

en: Get New Icons…
tr: Yeni Simgeler Al…

[ctx: @title:window]
en: Configure Icon Sizes
tr: Simge Boyutlarını Yapılandır

en: Open Theme
tr: Temayı Aç

en: Theme Files (*.tar.gz *.tar.bz2)
tr: Tema Dosyaları (*.tar.gz *.tar.bz2)
