kcmstyle - en to tr translation catalogue (36 entries)

en: %1 is not a valid GTK Theme archive.
tr: %1 geçerli bir GTK Teması arşivi değil.

en: There was an error loading the configuration dialog for this style.
tr: Bu biçemin yapılandırma iletişim kutusu yüklenemedi.

en: Failed to apply selected style '%1'.
tr: Seçili '%1' biçemi uygulanamadı.

en: Show icons:
tr: Simgeleri göster:

en: On buttons
tr: Düğmelerde

en: In menus
tr: Menülerde

en: Main toolbar label:
tr: Ana araç çubuğu etiketi:

en: None
tr: Yok

en: Text only
tr: Yalnızca metin

en: Beside icons
tr: Simgenin yanında

en: Below icon
tr: Simgelerin altında

en: Secondary toolbar label:
tr: İkincil araç çubuğu etiketi:

en: GNOME/GTK Application Style
tr: GNOME/GTK Uygulama Biçemi

en: GTK theme:
tr: GTK teması:

en: Preview…
tr: Önizle…

en: Install from File…
tr: Dosyadan Kur…

en: Get New GNOME/GTK Application Styles…
tr: Yeni GNOM/GTK Uygulama Biçemleri Al…

en: Select GTK Theme Archive
tr: GTK Tema Arşivi Seç

en: GTK Theme Archive (*.tar.xz *.tar.gz *.tar.bz2)
tr: GTK Tema Arşivi (*.tar.xz *.tar.gz *.tar.bz2)

en: This module allows you to modify the visual appearance of applications' user interface elements.
tr: Bu modül, kullanıcı arayüz bileşenlerinin görünüşünü ayarlamanızı sağlar.

en: Configure Style…
tr: Biçemi Yapılandır…

en: Configure Icons and Toolbars
tr: Simgeleri ve Araç Çubuklarını Yapılandır

en: Configure GNOME/GTK Application Style…
tr: GNOME/GTK Uygulama Biçemini Yapılandır…

en: Configure %1
tr: Yapılandır: %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Tab 1
tr: 1. Sekme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
tr: Basılır Düğme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Combo box
tr: Çoklu kutu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Checkbox
tr: Onay kutusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_1)
en: Radio button
tr: Radyo düğmesi

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, progressBar)
en: %p%
tr: %​%p

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
tr: 2. Sekme

note: i18n: ectx: label, entry (widgetStyle), group (KDE)
en: Application style
tr: Uygulama biçemi

note: i18n: ectx: label, entry (iconsOnButtons), group (KDE)
en: Show icons on buttons
tr: Düğmelerde simgeleri göster

note: i18n: ectx: label, entry (iconsInMenus), group (KDE)
en: Show icons in menus
tr: Menülerde simgeleri göster

note: i18n: ectx: label, entry (toolButtonStyle), group (Toolbar style)
en: Main toolbar label
tr: Ana araç çubuğu etiketi

note: i18n: ectx: label, entry (toolButtonStyleOtherToolbars), group (Toolbar style)
en: Secondary toolbar label
tr: İkincil araç çubuğu etiketi
