plasma-workspace - en to tr translation catalogue (33 entries)

en: Color temperature begins changing to night time at %1 and is fully changed by %2
tr: Gece rengi %1 itibarıyla başlar ve %2 olduğunda tümüyle gece rengine geçilmiş olur

en: Color temperature begins changing to day time at %1 and is fully changed by %2
tr: Gündüz rengi %1 itibarıyla başlar ve %2 olduğunda tümüyle gündüz rengine geçilmiş olur

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
tr: Haritada konumunuzu seçmek için dokunun.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
tr: Haritada konumunuzu seçmek için tıklayın.

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
tr: <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>Dünya konum haritası</link>’ndan uyarlanmıştır (TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>)

[ctx: @label: textbox]
en: Latitude:
tr: Enlem:

[ctx: @label: textbox]
en: Longitude:
tr: Boylam:

en: The blue light filter makes the colors on the screen warmer.
tr: Mavi ışık süzgeci, ekrandaki renkleri daha sıcak yapar.

[ctx: Color temperature in Kelvin]
en: %1K
tr: %1 K

en: Day light temperature:
tr: Gün ışığı sıcaklığı:

[ctx: Night colour blue-ish; no blue light filter activated]
en: Cool (no filter)
tr: Serin (süzgeç yok)

[ctx: Night colour red-ish]
en: Warm
tr: Sıcak

en: Night light temperature:
tr: Gece ışığı sıcaklığı:

en: Switching times:
tr: Değiştirme zamanı:

en: Always off
tr: Her zaman kapalı

en: Sunset and sunrise at current location
tr: Geçerli konumdaki gündoğumu ve günbatımı

en: Sunset and sunrise at manual location
tr: Elle girilen konumdaki gündoğumu ve günbatımı

en: Custom times
tr: Özel zamanlar

en: Always on night light
tr: Her zaman açık

[ctx: @label The coordinates for the current location]
en: Current location:
tr: Şu anki konum:

en: Latitude: %1°   Longitude: %2°
tr: Enlem: %1°   Boylam: %2°

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
tr: Aygıtın konumunu periyodik olarak güncellemek için GPS veya varsa baz istasyonu üçgenlemesi kullanarak bulmak için <application>GeoClue2</application> hizmeti kullanılacaktır. Aksi takdirde IP adresi <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>’ye gönderilir.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
tr: Aygıtın konumunu periyodik olarak güncellemek için <application>%1</application> hizmeti kullanılacaktır. Bu hizmetin ne yapacağını ayrıntılı olarak yazmaları için KDE geliştiricilerine bildirimde bulunmak istiyorsanız <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> adresinde bir hata kaydı açın.

en: Begin night light at:
tr: Gece ışığını başlatma saati:

en: Begin day light at:
tr: Gün ışığını başlatma saati:

en: Transition duration:
tr: Geçiş süresi:

en: %1 minute | %1 minutes
tr[0]: %1 dakika
tr[1]: %1 dakika

en: Input minutes - min. 1, max. 600
tr: Dakika gir — en az 1, en fazla 600

[ctx: @info:placeholder]
en: Locating…
tr: Konum bulunuyor…

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: hour
tr: saat

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: minute
tr: dakika
