klipper - en to tr translation catalogue (142 entries)

en: Clipboard history:
tr: Pano geçmişi:

[ctx: Number of entries]
en: %v entry | %v entries
tr[0]: %v girdi
tr[1]: %v girdi

en: Selection and Clipboard:
tr: Seçim ve Pano

[ctx: @info:tooltip]
en: When text or an area of the screen is highlighted with the mouse or keyboard, this is the <emphasis>selection</emphasis>. It can be pasted using the middle mouse button.<nl/><nl/>If the selection is explicitly copied using a <interface>Copy</interface> or <interface>Cut</interface> action, it is saved to the <emphasis>clipboard</emphasis>. It can be pasted using a <interface>Paste</interface> action. <nl/><nl/>When turned on this option keeps the selection and the clipboard the same, so that any selection is immediately available to paste by any means. If it is turned off, the selection may still be saved in the clipboard history (subject to the options below), but it can only be pasted using the middle mouse button.
tr: Metin veya ekranın bir kısmı fare veya klavye ile vurgulandığında bu bir <emphasis>seçim</emphasis>dir. Orta fare düğmesi ile yapıştırılabilir.<nl/><nl/>Eğer seçim <interface>Kopyala</interface> veya <interface>Kes</interface> eylemiyle açıkça kopyalanmışsa <emphasis>pano</emphasis>ya kopyalanır. <interface>Yapıştır</interface> eylemi kullanarak yapıştırılabilir. <nl/><nl/>Açıksa bu seçenek seçimi ve panoyu aynı tutar, böylece herhangi bir seçim yapıştırma için anında hazırdır. Kapalıysa seçim pano geçmişine kaydedilebilir (aşağıdaki seçeneğe göre); ancak yalnızca farenin orta düğmesi ile yapıştırılabilir.

en: Always save in history
tr: Her zaman geçmişe kaydet

en: Text selection:
tr: Metin seçimi:

en: Only when explicitly copied
tr: Yalnızca açıkça kopyalandığında

en: Whether text selections are saved in the clipboard history.
tr: Metin seçimlerinin pano geçmişinde kaydedilip kaydedilmeyeceği.

en: Non-text selection:
tr: Metin olmayan seçim:

en: Never save in history
tr: Asla geçmişe kaydetme

en: Whether non-text selections (such as images) are saved in the clipboard history.
tr: Metin olmayan seçimlerin (görseller gibi) pano geçmişine kaydedilip kaydedilmeyeceği.

en: Show action popup menu:
tr: Eylem açılır menüsünü göster:

[ctx: @info]
en: When text that matches an action pattern is selected or is chosen from the clipboard history, automatically show the popup menu with applicable actions. If the automatic menu is turned off here, or it is not shown for an excluded window, then it can be shown by using the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
tr: Bir eylem dizgisiyle eşleşen metin seçildiğinde veya pano geçmişinden seçildiğinde, uygun eylemlerle birlikte açılır menüyü kendiliğinden gösterin. Burada otomatik menü kapalıysa veya dışlanan bir pencere için gösterilmiyorsa <shortcut>%1</shortcut> düğme kısayolu kullanılarak görüntülenebilir.

[ctx: Unit of time]
en: %v second | %v seconds
tr[0]: %v saniye
tr[1]: %v saniye

[ctx: No timeout]
en: None
tr: Yok

en: Options:
tr: Seçenekler:

[ctx: @info]
en: When a <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents, its <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu and can be executed.
tr: Bir <interface>eşleşme dizgisi</interface> pano içeriğiyle eşleşirse onun <interface>komutları</interface> Klipper açılır menüsünde belirir ve yürütülebilir.

[ctx: @title:column]
en: Match pattern and commands
tr: Dizgilerle ve komutlarla eşleş

[ctx: @title:column]
en: Description
tr: Açıklama

en: Add Action...
tr: Eylem Ekle…

en: Edit Action...
tr: Eylemi Düzenle…

en: Delete Action
tr: Eylemi Sil

[ctx: @info]
en: These actions appear in the popup menu which can be configured on the <interface>Action Menu</interface> page.
tr: Açılır menüde gösterilen eylemler, <interface>Eylem Menüsü</interface> sayfasında yapılandırılabilir.

[ctx: @info]
en: Delete the selected action <resource>%1</resource><nl/>and all of its commands?
tr: Seçili <resource>%1</resource> eylemini ve onun<nl/>tüm komutlarını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Confirm Delete Action
tr: Silme Eylemini Onayla

[ctx: General Config]
en: General
tr: Genel

en: General Configuration
tr: Genel Yapılandırma

[ctx: Popup Menu Config]
en: Action Menu
tr: Eylem Menüsü

en: Action Menu
tr: Eylem Menüsü

[ctx: Actions Config]
en: Actions Configuration
tr: Eylemler Yapılandırması

en: Actions Configuration
tr: Eylemler Yapılandırması

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Shortcuts Configuration
tr: Kısayol Yapılandırmaları

en: QR Code
tr: Kare Kod

en: Data Matrix
tr: Veri Matrisi

[ctx: Aztec barcode]
en: Aztec
tr: Aztek

en: Code 39
tr: Kod 39

en: Code 93
tr: Kod 93

en: Code 128
tr: Kod 128

en: Return to Clipboard
tr: Panoya Dön

[ctx: @action:button Copy to clipboard]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: @info:status]
en: An image of the QR code has been copied to clipboard
tr: Kare kodun bir görseli panoya kopyalandı

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy QR code image to clipboard
tr: Kare kod görselini panoya kopyala

en: Change the QR code type
tr: Kare Kod türünü değiştirin

en: There is not enough space to display the QR code. Try resizing this applet.
tr: Kare Kodu görüntülemek için yeterli boşluk yok. Bu uygulamacığı yeniden boyutlandırmayı deneyin.

en: Creating QR code failed
tr: Kare Kod oluşturma başarısız

[ctx: @action:button]
en: Collapse
tr: Daralt

[ctx: @action:button]
en: Expand
tr: Genişlet

en: Clear History
tr: Geçmişi Temizle

en: All History
tr: Tüm Geçmiş

en: Starred Only
tr: Yalnızca yıldızlılar

en: No matches
tr: Eşleşme yok

en: Clipboard is empty
tr: Pano boş

en: Invoke action
tr: Eylemi Çağır

en: Show QR code
tr: Kare Kodu Göster

en: Edit contents
tr: İçeriği Düzenle

en: Remove from history
tr: Geçmişten Kaldır

en: Remove Star
tr: Yıldızı Kaldır

en: Star
tr: Yıldız Koy

[ctx: @info:whatsthis]
en: Text edit area
tr: Metin düzenleme alanı

[ctx: @action:button]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

en: Ignore
tr: Yok Say

en: Replace Clipboard
tr: Panoyu Değiştir

en: Add to Clipboard
tr: Panoya Ekle

en: Command
tr: Komut

en: Output
tr: Çıktı

en: Description
tr: Açıklama

en: Action Properties
tr: Eylem Özellikleri

[ctx: @info]
en: An action takes effect when its <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents. When this happens, the action's <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu; if one of them is chosen, the command is executed.
tr: <interface>Eşleşme dizgisi</interface> pano içeriğiyle eşleştiğinde bir eylem gerçekleşir. Bu gerçekleştiğinde, <interface>komutlar</interface> Klipper açılır menüsünde belirir; biri seçilirse komut yürütülür.

en: Enter a pattern to match against the clipboard
tr: Panoya karşı eşleştirmek için bir dizgi girin

en: Match pattern:
tr: Eşleşme dizgisi:

[ctx: @info]
en: The match pattern is a regular expression. For more information see the <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Wikipedia entry</link> for this topic.
tr: Eşleşme dizgisi, düzenli bir ifadedir. Daha fazla bilgi için bu konu ile ilgili <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Vikipedi girdisine</link> bakın.

en: Enter a description for the action
tr: Eylem için bir açıklama girin

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Include in automatic popup
tr: Otomatik açılır pencerede içer

[ctx: @info]
en: The commands for this match will be included in the automatic action popup, if it is enabled in the <interface>Action Menu</interface> page. If this option is turned off, the commands for this match will not be included in the automatic popup but they will be included if the popup is activated manually with the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
tr: Bu eşleşme için olan komutlar, <interface>Eylem Menüsü</interface>’nde etkinleştirilmişlerse kendiliğinden açılır pencerede içerilecektir. Bu seçenek kapalıysa otomatik açılır pencerede içerilmez; ancak <shortcut>%1</shortcut> düğme kısayolu ile el ile etkinleştirilen menüde bulunurlar.

en: Add Command...
tr: Komut Ekle…

en: Edit Command...
tr: Komutu Düzenle…

en: Delete Command
tr: Komut Sil

[ctx: @info]
en: Delete the selected command <resource>%1</resource>?
tr: Seçili <resource>%1</resource> komutu silinsin mi?

en: Confirm Delete Command
tr: Silme Komutunu Onayla

en: Command Properties
tr: Komut Özellikleri

en: Enter the command and arguments
tr: Komutu ve argümanlarını girin

en: Command:
tr: Komut:

[ctx: @info]
en: A <placeholder>&#37;s</placeholder> in the command will be replaced by the complete clipboard contents. <placeholder>&#37;0</placeholder> through <placeholder>&#37;9</placeholder> will be replaced by the corresponding captured texts from the match pattern.
tr: Komuttaki yer tutucu <placeholder>&#37;s</placeholder>, tüm pano içeriği ile değiştirilecektir. <placeholder>&#37;0</placeholder>–<placeholder>&#37;9</placeholder> arası komutlarsa eşleşme dizgisindeki karşılık gelen yakalanmış metinle değiştirilir.

en: Enter a description for the command
tr: Komut için bir açıklama girin

en: Output from command:
tr: Komut çıktısı:

en: Replace current clipboard
tr: Geçerli panoyu değiştir

en: Append to clipboard
tr: Panoya iliştir

en: What happens to the standard output of the command executed.
tr: Yürütülen komutun standart çıktısına ne olacağı.

en: Reset the icon to the default for the command
tr: Komutun simgesini öntanımlıya sıfırla

en: Icon:
tr: Simge:

en: The clipboard history contains starred items. Clear them too?
tr: Pano geçmişi yıldızlı ögeler içeriyor. Onlar da temizlensin mi?

en: Clear Clipboard History
tr: Pano Geçmişini Temizle

en: Clear Everything
tr: Tümünü Temizle

en: Keep Starred Items
tr: Yıldızlı Ögeleri Tut

en: Do you really want to clear and delete the entire clipboard history?
tr: Tüm pano geçmişini temizleyip silmeyi gerçekten istiyor musunuz?

[ctx: @info:tooltip width x height]
en: %1x%2
tr: %1 × %2

en: This item is starred. Do you really want to remove it from history?
tr: Bu ögeye yıldız konulmuş. Geçmişten kaldırmayı gerçekten istiyor musunuz?

en: Remove Starred Item
tr: Yıldızlı Ögeyi Kaldır

[ctx: @action:inmenu Toggle automatic action]
en: Automatic Action Popup Menu
tr: Otomatik Eylem Açılır Menüsü

[ctx: @action:inmenu]
en: C&lear Clipboard History
tr: Pano Geçmişini &Temizle

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually Invoke Action on Current Clipboard
tr: Geçerli Panoda Elle İşlem Yap

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit Contents…
tr: İçeriği Dü&zenle…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show Barcode…
tr: &Barkodu Göster…

[ctx: @action:inmenu]
en: Next History Item
tr: Sonraki Geçmiş Ögesi

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous History Item
tr: Önceki Geçmiş Ögesi

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Clipboard Items at Mouse Position
tr: Fare Konumunda Pano Ögelerini Göster

en: Clipboard history
tr: Pano geçmişi

en: up
tr: üstteki

en: current
tr: geçerli

en: down
tr: alttaki

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Klipper version
tr: Klipper sürümü

note: i18n: ectx: label, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Save history across desktop sessions
tr: Geçmişi masaüstü oturumları arasında kaydet

note: i18n: ectx: tooltip, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Retain the clipboard history, so it will be available the next time you log in.
tr: Pano geçmişini koru, böylece bir sonraki oturum açışınızda kullanılabilir.

note: i18n: ectx: label, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Prevent the clipboard from being cleared
tr: Panonun temizlenmesini engelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Do not allow the clipboard to be cleared, for example when an application exits.
tr: Panonun temizlenmesini engelle; örneğin bir uygulama çıkış yaparken panoyu temizleyemez.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Keep the selection and clipboard the same
tr: Seçimi ve panoyu aynı tut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Content selected with the cursor is automatically copied to the clipboard so that it can be pasted with either a Paste action or a middle-click.<br/><a href="1">More about the selection and clipboard</a>.
tr: İmleçle seçilen içerik kendiliğinden panoya kopyalanır, böylece bir Yapıştır eylemi veya orta tık ile yapıştırılabilir.<br/><a href="1">Seçim ve pano hakkında daha fazla bilgi</a>.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Ignore the selection
tr: Seçimi yok say

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Content selected with the cursor but not explicitly copied to the clipboard is not automatically stored in the clipboard history, and can only be pasted using a middle-click.
tr: İmleçle seçilen içerik panoya açıkça kopyalanmaz, pano geçmişinde depolanmaz ve yalnızca orta tık ile yapıştırılabilir.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Text selection only
tr: Yalnızca metin seçimi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Only store text selections in the clipboard history, not images or any other type of data.
tr: Pano geçmişinde yalnızca metin seçimini tutar, görselleri veya diğer veri türlerini değil.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Always ignore images
tr: Görselleri her zaman yok say

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Do not store images in the clipboard history, even if explicitly copied.
tr: Açıkça kopyalanmış olsa bile görselleri pano geçmişinde depolama.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGUIRegExpEditor), group (General)
en: Use graphical regexp editor
tr: Görsel düzenli ifade düzenleyiciyi kullan

note: i18n: ectx: label, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: Immediately on selection
tr: Seçimde anında

note: i18n: ectx: tooltip, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: Show the popup menu of applicable actions as soon as a selection is made.
tr: Seçim yapıldığı anda uygulanabilir eylemlerin olduğu bir açılır menü gösterin.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Automatic action menu time:
tr: Otomatik eylem menüsi zamanı:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Display the automatic action popup menu for this time.
tr: Otomatik eylem açılır menüsünü bu kez göster.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxClipItems), group (General)
en: History size:
tr: Geçmiş boyutu:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MaxClipItems), group (General)
en: The clipboard history will store up to this many items.
tr: Pano geçmişi bu sayıda ögeye kadar depolayacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (ActionList), group (General)
en: Dummy entry for indicating changes in an action's tree widget
tr: Bir eylemin ağaç araç takımındaki değişiklikleri göstermek için bir sahte girdi

note: i18n: ectx: label, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Trim whitespace from selection
tr: Seçimden boşlukları kırp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Remove any whitespace from the start and end of selected text, before performing an action. For example, this ensures that a URL pasted in a browser is interpreted as expected. The text saved on the clipboard is not affected.
tr: Bir eylem gerçekleştirmeden önce pano metninin başından ve sonundan boşlukları kaldır. Örneğin, bu bir tarayıcıya kopyalanan URL’nin beklenildiği gibi davranmasını garanti eder. Panoya kopyalanan metin bundan etkilenmez.

note: i18n: ectx: label, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: For an item chosen from history
tr: Geçmişten seçilen bir öge için

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: Show the popup menu of applicable actions if an entry is chosen from the clipboard history.
tr: Pano geçmişinden bir öge seçildiğinde uygulanabilir eylemlerin olduğu açılır menüyü göster.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: Include MIME actions
tr: MIME eylemlerini içer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: If a file name or URL is selected, include applications that can accept its MIME type in the popup menu.
tr: Bir dosya adı veya URL seçiliyse açılır menüde onun MIME türünü kabul edebilen uygulamaları içer.

en: Clipboard Popup
tr: Pano Açılır Penceresi

en: &Cancel
tr: İ&ptal
