kcm_autostart - en to tr translation catalogue (41 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
tr: “%1” mutlak bir URL değil.

en: "%1" does not exist.
tr: “%1” yok.

en: "%1" is not a file.
tr: “%1” bir dosya değil.

en: "%1" is not readable.
tr: “%1” okunabilir değil.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
tr: Durdur

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
tr: Başlat

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
tr: Durum:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
tr: Son etkinleştirme:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
tr: Günlükler yüklenemiyor. Yenilemeyi deneyin.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
tr: Yenile

en: Make Executable
tr: Yürütülebilir Yap

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
tr: “%1” dosyası, oturum kapanışında çalıştırılabilmesi için yürütülebilir olmalıdır.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
tr: “%1” dosyası, oturum açılışında çalıştırılabilmesi için yürütülebilir olmalıdır.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
tr: Yeni Ekle

[ctx: @title:menu accessible menu button]
en: Add new application or script
tr: Yeni Uygulama veya Betik Ekle

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
tr: Uygulama…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add application
tr: Uygulama Ekle

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
tr: Oturum Açma Betiği…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add login script
tr: Oturum Açma Betiği Ekle

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
tr: Oturum Kapatma Betiği…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add logout script
tr: Oturum Kapatma Betiği Ekle

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
tr: %1 henüz kendiliğinden başlatılmadı. Ayrıntılar sistem yeniden başlatıldıktan sonra kullanılabilir olacak.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
tr: Henüz kendiliğinden başlatılmadı

[ctx: @action:button]
en: See properties
tr: Özellikleri Gör

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
tr: Girdiyi Kaldır

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Login Scripts
tr: Oturum Açma Betikleri

en: Pre-startup Scripts
tr: Başlangıç Öncesi Betikleri

en: Logout Scripts
tr: Oturum Kapatma Betikleri

en: No user-specified autostart items
tr: Kullanıcı tanımlı kendiliğinden başlat ögesi yok

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
tr: Birkaç tane eklemek için <interface>Yeni Ekle</interface> düğmesine tıklayın

en: Choose Login Script
tr: Oturum Açma Betiği Seç

en: Choose Logout Script
tr: Oturum Kapatma Betiği Seç

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
tr: Çalışıyor

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
tr: Çalışmıyor

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
tr: Başlatılıyor

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
tr: Durduruluyor

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
tr: Başarısız oldu

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
tr: %1 GetAll çağrısının yanıtı alınırken bir hata oluştu

en: Failed to open journal
tr: Günce açılamadı
