plasma_engine_weather - en to ug translation catalogue (194 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
ug: سۈزۈك

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
ug: بەزىدە ھاۋا ئوچۇق

[ctx: weather condition]
en: clear sky
ug: سۈزۈك ئاسمان

[ctx: weather condition]
en: cloudy
ug: بۇلۇتلۇق

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
ug: مۆلدۈر ۋە بۇلۇتلۇق

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
ug: قاتتىق قار ۋە بۇلۇتلۇق

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
ug: بوش قار ۋە بۇلۇتلۇق

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
ug: بۇلۇتلۇق ۋە مۆلدۈر ئارىلاش يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: drizzle
ug: سىم-سىم يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: fog
ug: تۇمان

[ctx: weather condition]
en: foggy
ug: تۇمانلىق

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
ug: كۈلرەڭ بۇلۇت

[ctx: weather condition]
en: hail
ug: مۆلدۈر

[ctx: weather condition]
en: hail shower
ug: ئۆتكۈنچى مۆلدۈر

[ctx: weather condition]
en: hail showers
ug: ئۆتكۈنچى مۆلدۈر

[ctx: weather condition]
en: hazy
ug: تۇمانلىق

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
ug: قاتتىق يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
ug: شىدەتتلىك ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
ug: شىدەتتلىك ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
ug: شىدەتتلىك ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
ug: قاتتىق قار

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
ug: شىدەتتلىك ئۆتكۈنچى قار

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
ug: شىدەتتلىك ئۆتكۈنچى قار

[ctx: weather condition]
en: light rain
ug: ئاجىر يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
ug: ئاجىر ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: light shower
ug: ئاجىر ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: light showers
ug: ئاجىر ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: light snow
ug: ئاجىر قار

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
ug: ئاجىر ئۆتكۈنچى قار

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
ug: ئاجىر ئۆتكۈنچى قار

[ctx: weather condition]
en: mist
ug: تۇمان

[ctx: weather condition]
en: misty
ug: تۇمانلىق

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
ug: قىسمەن بۇلۇتلۇق

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
ug: قۇم بوران

[ctx: weather condition]
en: sleet
ug: مۆلدۈر ئارىلاش يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
ug: ئۆتكۈنچى مۆلدۈر ئارىلاش يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
ug: ئۆتكۈنچى مۆلدۈر ئارىلاش يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: sunny
ug: ئوچۇق كۈن

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
ug: بەزىدە كۈن چىقىدۇ

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
ug: گۈلدۈرماما

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
ug: تروپىك گۈلدۈرمامىسى

[ctx: weather condition]
en: white cloud
ug: ئاق بۇلۇت

[ctx: weather forecast]
en: clear
ug: سۈزۈك

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
ug: بەزىدە ھاۋا ئوچۇق

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
ug: سۈزۈك ئاسمان

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
ug: بۇلۇتلۇق

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
ug: مۆلدۈر ۋە بۇلۇتلۇق

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
ug: قاتتىق قار ۋە بۇلۇتلۇق

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
ug: بوش قار ۋە بۇلۇتلۇق

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
ug: بۇلۇتلۇق ۋە مۆلدۈر ئارىلاش يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
ug: سىم-سىم يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: fog
ug: تۇمان

[ctx: weather forecast]
en: foggy
ug: تۇمانلىق

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
ug: كۈلرەڭ بۇلۇت

[ctx: weather forecast]
en: hail
ug: مۆلدۈر

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
ug: ئۆتكۈنچى مۆلدۈر

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
ug: ئۆتكۈنچى مۆلدۈر

[ctx: weather forecast]
en: hazy
ug: تۇمانلىق

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
ug: قاتتىق يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
ug: شىدەتتلىك ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
ug: شىدەتتلىك ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
ug: شىدەتتلىك ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
ug: قاتتىق قار

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
ug: شىدەتتلىك ئۆتكۈنچى قار

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
ug: شىدەتتلىك ئۆتكۈنچى قار

[ctx: weather forecast]
en: light rain
ug: ئاجىر يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
ug: ئاجىر ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: light shower
ug: ئاجىر ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: light showers
ug: ئاجىر ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: light snow
ug: ئاجىر قار

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
ug: ئاجىر ئۆتكۈنچى قار

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
ug: ئاجىر ئۆتكۈنچى قار

[ctx: weather forecast]
en: mist
ug: تۇمان

[ctx: weather forecast]
en: misty
ug: تۇمانلىق

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
ug: قىسمەن بۇلۇتلۇق

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
ug: قۇم بوران

[ctx: weather forecast]
en: sleet
ug: مۆلدۈر ئارىلاش يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
ug: ئۆتكۈنچى مۆلدۈر ئارىلاش يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
ug: ئۆتكۈنچى مۆلدۈر ئارىلاش يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: sunny
ug: ئوچۇق كۈن

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
ug: بەزىدە كۈن چىقىدۇ

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
ug: تروپىك گۈلدۈرمامىسى

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
ug: ئاق بۇلۇت

[ctx: visibility]
en: Good
ug: ياخشى

[ctx: visibility]
en: Moderate
ug: لايىق

[ctx: visibility]
en: Poor
ug: ناچار

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
ug: قار ئۇچقۇنى

[ctx: weather condition]
en: Clear
ug: تازىلا

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
ug: بۇلۇتلۇق

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
ug: 地吹雪

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
ug: سىم-سىم يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: Dust
ug: چاڭ-توزان

[ctx: weather condition]
en: Fog
ug: تۇمان

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
ug: سوغۇق سىم-سىم يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
ug: سوغۇق يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: Hail
ug: مۆلدۈر

[ctx: weather condition]
en: Haze
ug: سۇس تۇمان

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
ug: قاتتىق يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
ug: قاتتىق قار

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
ug: گۈلدۈرماما

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
ug: مۇز كرىستالى

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
ug: سىم-سىم يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
ug: بوشراق يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
ug: بوش قار

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
ug: ئاساسەن ھاۋا ئوچۇق

[ctx: weather condition]
en: Mist
ug: سۈزۈك تۇمان

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
ug: بۇلۇتلۇق بەزىدە ئوچۇق

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
ug: قىسمەن بۇلۇتلۇق

[ctx: weather condition]
en: Rain
ug: يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
ug: يامغۇر ۋە قار

[ctx: weather condition]
en: Smoke
ug: تۈتەك

[ctx: weather condition]
en: Snow
ug: قار

[ctx: weather condition]
en: Sunny
ug: ئوچۇق كۈن

[ctx: weather condition]
en: Tornado
ug: قارا قۇيۇن

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
ug: قار-شىۋىرغان

[ctx: weather forecast]
en: Clear
ug: تازىلا

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
ug: ئېچىلىۋاتىدۇ

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
ug: بۇلۇتلۇق

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
ug: سىم-سىم يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Fog
ug: تۇمان

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
ug: سوغۇق سىم-سىم يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
ug: سوغۇق يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
ug: بوش قار

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
ug: بۇلۇتلۇق

[ctx: weather forecast]
en: Rain
ug: يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Showers
ug: ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
ug: تۈتەك

[ctx: weather forecast]
en: Snow
ug: قار

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
ug: قار ئارىلاش سوغۇق يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
ug: قار ئارىلاش يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
ug: قار ياكى سوغۇق يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
ug: قار ياكى يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
ug: ئوچۇق كۈن

[ctx: weather forecast]
en: Windy
ug: شاماللىق

en: USA
ug: ئا ق ش

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
ug: ش

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
ug: ي

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
ug: د

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
ug: س

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
ug: چ

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
ug: پ

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
ug: ج

en: day
ug: كۈن

[ctx: Short for tonight]
en: nite
ug: كەچ

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
ug: ئىزلا

[ctx: weather condition]
en: few clouds
ug: ئاز بۇلۇت

[ctx: weather condition]
en: overcast
ug: بۇلۇتلۇق

[ctx: weather condition]
en: rain
ug: يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: snow
ug: قار

[ctx: weather condition]
en: showers
ug: ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: Geographical location: city, state, ISO-country-code]
en: %1, %2, %3
ug: %1، %2، %3

[ctx: Geographical location: quarter (city), state, ISO-country-code]
en: %1 (%2), %3, %4
ug: %1 (%2)، %3، %4

en: Day
ug: كۈن

en: Night
ug: كېچە

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
ug: چاڭ-توزان

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
ug: قۇم-توزان

[ctx: weather condition]
en: Breezy
ug: مەيىن شامال

[ctx: weather condition]
en: Fair
ug: ياخشىراق

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
ug: سوغۇق سىم-سىم يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
ug: سوغۇق تۇمان

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
ug: سوغۇق يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
ug: بۇلۇتلۇق بەزىدە ئوچۇق ۋە شاماللىق

[ctx: weather condition]
en: Overcast
ug: بۇلۇتلۇق

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
ug: دائىرىلىك تۇمانلىق

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
ug: بەزى يەرلەر بۇلۇتلۇق ۋە كۈچلۈك شامال

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
ug: ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: Sand
ug: قۇم

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
ug: قار يامغۇر

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
ug: ئۆتكۈنچى قار

[ctx: weather condition]
en: Windy
ug: شاماللىق

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
ug: مۇز كرىستالى

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
ug: ۋولقان كۇلى

[ctx: weather forecast]
en: Frost
ug: قىرو

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
ug: قىشتەك

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
ug: سوغۇق سىم-سىم يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
ug: سوغۇق يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
ug: قاتتىق قار

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
ug: ئۆتكۈنچى قار

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
ug: قاتتىق يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
ug: ئۆتكۈنچى يامغۇر

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
ug: سوغۇق تۇمان

[ctx: weather forecast]
en: Haze
ug: سۇس تۇمان

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
ug: قۇم-توزان

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
ug: چاڭ-توزان

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
ug: قار ئۇچقۇنى

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
ug: مەيىن شامال

[ctx: weather forecast]
en: Cold
ug: سوغۇق

[ctx: weather forecast]
en: Hot
ug: قىزىق

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
ug: بۇلۇتلۇق بەزىدە ئوچۇق

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
ug: قىسمەن بۇلۇتلۇق

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
ug: ئوچۇق بەزىدە بۇلۇتلۇق

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
ug: ئاستا-ئاستا بۇلۇتلۇق

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
ug: پەيدىن-پەي بۇلۇتلۇق

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
ug: ئوچۇق بەزىدە بۇلۇتلۇق
