kcmfonts - en to ug translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
ug: X11 دا خەت نۇسخىسىنىڭ DPI نى مەجبۇرلايدۇ

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
ug: ئادەتتىكى خەت نۇسخا

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
ug: تەڭ كەڭلىكتىكى خەت نۇسخا

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
ug: كىچىك خەت نۇسخا

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
ug: قورال بالداق خەت نۇسخىسى

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
ug: تىزىملىك خەت نۇسخىسى

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
ug: كۆزنەك ماۋزۇ خەت نۇسخىسى

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
ug: تەمىنلىگۈچى كۆڭۈلدىكى قىممىتى

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
ug: يوق

en: Vertical RGB
ug: بويىغا RGB

en: Vertical BGR
ug: توغرىسىغا BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
ug: تەمىنلىگۈچى كۆڭۈلدىكى قىممىتى

[ctx: medium hinting]
en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

[ctx: no hinting]
en: None
ug: يوق

[ctx: slight hinting]
en: Slight
ug: ئاز

[ctx: full hinting]
en: Full
ug: تامامەن

[ctx: Sub-string in a font name; 'Display' as in display font — a type of font inappropriate for computer screens]
en: Display
ug: كۆرسەتكۈچ

en: Adjust Global Scale…
ug: ئومۇمىيەت كۆرسىتىش نىسبىتىنى تەڭشە…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
ug: ھەرە چىشقا قارشى ياكى DPI غا ئوخشاش بەزى ئۆزگىرىش يېڭىدىن قوزغىتىلغان ئەپكىلا تەسىر كۆرسىتىدۇ.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
ug: بەك چوڭ خەت نۇسخىسى غەلىتە كۆرسىتىش نەتىجىسىنى پەيدا قىلىشى مۇمكىن. بەك چوڭ خەت نۇسخىسى ئىشلىتىشنىڭ ئورنىغا ئومۇمىيەت ئېكران نىسبىتىنى تەڭشەشنى ئويلىشىڭ.

[ctx: @info]
en: “Display” fonts are <link url='https://wikipedia.org/wiki/Display_typeface'>not intended for use on computer displays</link>, and may produce odd results. Consider using a different font.
ug: «كۆرسىتىش» خەت نۇسخىسى<link url='https://wikipedia.org/wiki/Display_typeface'>كومپيۇتېر ئېكرانىدا كۆرسىتىشكە لايىھەلەنمىگەن</link>، غەلىتە كۆرسىتىش نەتىجىسى پەيدا قىلىشى مۇمكىن. باشقا خەت نۇسخىسى ئىشلىتىشنى ئويلىشىڭ.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
ug: ئىشلەتكۈچى ئارا يۈزىنى نىسبىتىنى ئۆلچەشتە تەۋسىيە قىلىنىدىغىنى ئومۇمىيەت ئېكران نىسبىتى ئىقتىدارىنى ئىشلىتىش.

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is not designed to be usable with fonts smaller than 4pt. Size has been reset to 4pt.
ug: Plasma چوڭلۇقى 4pt دىن كىچىك خەت نۇسخىسىنى ئىشلىتىشكە لايىھەلەنمىگەن. خەت نۇسخىسىنىڭ چوڭلۇقى 4pt گە ئەسلىگە قايتۇرۇلىدۇ.

[ctx: @info:usagetip]
en: Very small fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very small font size, consider adjusting the global screen scale.
ug: بەك كىچىك خەت نۇسخىسى غەلىتە كۆرسىتىش نەتىجىسىنى پەيدا قىلىشى مۇمكىن. بەك كىچىك خەت نۇسخىسى ئىشلىتىشنىڭ ئورنىغا ئومۇمىيەت ئېكران نىسبىتىنى تەڭشەشنى ئويلىشىڭ.

en: &Adjust All Fonts…
ug: بارلىق خەت نۇسخىسىنى تەڭشە(&A)…

en: General:
ug: ئادەتتىكى:

en: Select general font
ug: ئادەتتىكى خەت نۇسخىسى تاللىنىدۇ

en: Fixed width:
ug: مۇقىم كەڭلىك:

en: Select fixed width font
ug: مۇقىم كەڭلىكتىكى خەت نۇسخىسىنى تاللايدۇ

en: Small:
ug: كىچىك:

en: Select small font
ug: كىچىك خەت نۇسخىسى تاللىنىدۇ

en: Toolbar:
ug: قورال بالداق:

en: Select toolbar font
ug: قورال بالداق خەت نۇسخىسى تاللىنىدۇ

en: Menu:
ug: تىزىملىك:

en: Select menu font
ug: تىزىملىك خەت نۇسخىسى تاللىنىدۇ

en: Window title:
ug: كۆزنەك ماۋزۇسى:

en: Select window title font
ug: كۆزنەك ماۋزۇ خەت نۇسخىسى تاللىنىدۇ

en: Anti-Aliasing:
ug: خەت سىلىقلاش:

en: Enable
ug: قوزغات

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
ug: ئېكراندىكى پىكسېل ئادەتتە شادىغا توغرىلىنىدۇ. شۇڭلاشقا بۇ شادىغا ماس كەلمەيدىغان خەت نۇسخىسىنىڭ شەكلى <emphasis>سىلىقلاش</emphasis> تېخنىكىسىنى ئىشلەتمىگۈچە ئوڭغۇل دوڭغۇل ۋە خاتا كۆرۈنىدۇ. ئادەتتە تاللانمىدا مەسىلە كۆرۈلمىسىلا بۇ تاللانمىنى قوزغىتىشنى خالايسىز.

en: Exclude range from anti-aliasing
ug: سىلىقلاش دائىرىسىنىڭ سىرتىدا

en: to
ug: غا

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
ug: تارماق پىكسېل ھاسىللاش:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
ug: <para>TFT ياكى LCD ئېكراننىڭ ھەر بىر پىكسېلى 3 تىن 4 كىچە تېخىمۇ كىچىك يەككە رەڭلىك يورۇق نۇقتىدىن تەركىب تاپىدۇ، ئۇلار <emphasis>تارماق پىكسېل</emphasis> دەپ ئاتىلىدۇ. خەت نۇسخىسىنىڭ كۆرۈنۈش سۈپىتىنى ياخشىلاش ئۈچۈن ھەر بىر پىكسېلنىڭ يورۇقلۇقىنى ئايرىم تىزگىنلىگىلى بولىدۇ.</para> <para>بۇ تۈرنى ئېكراننىڭ فىزىكىلىق قۇرۇلمىسى بىلەن بىردەك تەڭشەڭ. كۆپ ساندىكى كۆرسىتىش ئېكرانىنىڭ تارماق پىكسېلى <emphasis>RGB</emphasis> تەرتىپىدە تىزىلىدۇ، يەنە بەزى ئاز ساندىكىلىرى <emphasis>BGR</emphasis> تەرتىپتە تىزىلىدۇ. بۇ ئىقتىدار بەزى ئۆزگىچە تەرتىپنى قوللىمايدۇ.</para>بۇ ئىقتىدار CRT ئېكراننى قوللىمايدۇ.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
ug: مىكرو تەڭشەك:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
ug: بۇ ئىقتىدار خەت نۇسخىسىنىڭ ئىچىگە سىڭدۈرۈلگەن مىكرو تەڭشەك ئۇچۇرىغا ئاساسەن خەت نۇسخىسىنىڭ غولىنى ئېكراندىكى پىكسېل شادىسىغا توغرىلايدۇ. مىكرو تەڭشەش دەرىجىسى قانچە كۈچلۈك بولسا خەت نۇسخىسىنىڭ قىرى شۇنچە ئېنىق بولىدۇ ئەمما شەكلىنىڭ توغرىلىقى تۆۋەنلەيدۇ، كىچىك خەت نۇسخىسى بىلەن چوڭ خەت نۇسخىسىنىڭ شەكلىدە قارىماققا پەرق باردەك تۇيۇلىدۇ.

en: Force font DPI:
ug: خەت نۇسخىسىنىڭ DPI غا مەجبۇرلايدۇ:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
ug: <para>بۇ جايغا ئېكرانىڭىزنىڭ DPI قىممىتىنى تولدۇرۇڭ، ئۇ ئېكراندا كۆرسىتىلگەن خەت نۇسخىسى بىلەن بېسىپ چىقىرىلغان خەت نۇسخىسىنىڭ فىزىكىلىق چوڭ كىچىكلىكىنىڭ بىردەكلىكىنى ساقلايدۇ. بۇ قىممەتنى كۆڭۈلدىكى قىممەتتىن باشقىسىغا ئۆزگەرتكەندە نۇرغۇن پىروگرامما بىلەن توقۇنۇشۇپ قالىدۇ؛ بەزى سىنبەلگە ۋە سۈرەتنىڭ چوڭلۇقى ئۈمىد قىلغاندىكىدەك تەڭشەلمەسلىكى مۇمكىن.</para><para>ئەگەر پەقەت خەت نۇسخىسىنىڭ چوڭلۇقىنى زورايتماقچى بولغاندا، خەت نۇسخىسىنىڭ چوڭلۇقىنى ئۆزگەرتىڭ. ئەگەر بارلىق مەزمۇننىڭ چوڭلۇقىنى تەڭشىمەكچى بولسىڭىز، <interface>كۆرسىتىش ۋە كۆرسەتكۈچ</interface> بېتىدىكى سىيرىلما نىسبىتىنى ئىشلىتىڭ.</para>
