kcm_autostart - en to uk translation catalogue (37 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
uk: «%1» не є абсолютною адресою.

en: "%1" does not exist.
uk: «%1» не існує.

en: "%1" is not a file.
uk: «%1» не є файлом.

en: "%1" is not readable.
uk: Не вдалося прочитати «%1».

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
uk: Зупинити

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
uk: Запустити

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
uk: Назва:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
uk: Стан:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
uk: Востаннє активовано:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
uk: Не вдалося завантажити журнал. Спробуйте освіження.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
uk: Освіжити

en: Make Executable
uk: Зробити виконуваним

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
uk: Файл «%1» має бути виконуваним для запуску при виході із системи.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
uk: Файл «%1» має бути виконуваним для запуску при вході до системи.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
uk: Додати нове

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
uk: Програма…

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
uk: Скрипт входу…

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
uk: Скрипт виходу…

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
uk: %1 ще не було автоматично запущено. Докладні дані стануть доступними після перезапуску системи.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
uk: Ще не запущено автоматично

[ctx: @action:button]
en: See properties
uk: Переглянути властивості

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
uk: Вилучити запис

en: Applications
uk: Програми

en: Login Scripts
uk: Скрипти входу

en: Pre-startup Scripts
uk: Скрипти до запуску

en: Logout Scripts
uk: Скрипти виходу

en: No user-specified autostart items
uk: Немає вказаних користувачем записів автозапуску

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
uk: Натисніть кнопку <interface>Додати нове</interface>, щоб додати записи

en: Choose Login Script
uk: Виберіть скрипт входу

en: Choose Logout Script
uk: Виберіть скрипти виходу

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
uk: Запущено

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
uk: Не запущено

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
uk: Запуск

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
uk: Зупинення

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
uk: Помилка

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
uk: Сталася помилка під час отримання відповіді на виклик GetAll %1

en: Failed to open journal
uk: Не вдалося відкрити журнал
