plasma-workspace - en to vi translation catalogue (193 entries)

en: Unable to create a temporary file.
vi: Không thể tạo một tệp tạm.

en: Unable to download the color scheme: %1
vi: Không thể tải về quy hoạch màu: %1

en: This file is not a color scheme file.
vi: Tệp này không phải là một tệp quy hoạch màu.

en: Failed to create 'color-scheme' data folder.
vi: Tạo thư mục dữ liệu 'color-scheme' thất bại.

en: Failed to copy color scheme into 'color-scheme' data folder.
vi: Chép quy hoạch màu vào thư mục dữ liệu 'color-scheme' thất bại.

en: Color scheme installed successfully.
vi: Cài đặt quy hoạch màu thành công.

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
vi: Tên quy hoạch màu

note: i18n: ectx: label, entry (accentColor), group (General)
en: Accent color
vi: Màu chủ đạo

note: i18n: ectx: label, entry (lastUsedCustomAccentColor), group (General)
en: The last used custom accent color before user switched to wallpaper generated color or default color
vi: Màu chủ đạo riêng cuối cùng được dùng trước khi người dùng chuyển sang màu tạo bởi phông nền hoặc màu mặc định

note: i18n: ectx: label, entry (accentColorFromWallpaper), group (General)
en: Whether accent color from wallpaper should be applied
vi: Có áp dụng màu chủ đạo lấy từ phông nền hay không

en: Utility to edit and create color schemes
vi: Tiện ích sửa và tạo quy hoạch màu

en: Utility creation
vi: Tạo tiện ích

en: KCM code (reused in here)
vi: Mã KCM (được dùng lại ở đây)

en: Scheme to edit or to use as a base.
vi: Quy hoạch để sửa hoặc để dùng làm cơ sở.

en: Show 'Apply' button that saves changes without asking (unlike 'Save As' button)
vi: Hiện nút 'Áp dụng' lưu thay đổi không cần hỏi (không như nút 'Lưu thành')

en: Makes the dialog transient for another application window specified by handle
vi: Làm hộp thoại tạm thời cho một cửa sổ ứng dụng khác được xác định bởi handle

en: Scheme not found, falling back to current one.
vi: Không tìm thấy quy hoạch, trở lại quy hoạch hiện tại.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
vi: Chữ trong cửa sổ trên nền cửa sổ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
vi: Chữ trong cửa sổ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
vi: Chữ trong nút trên nền nút

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
vi: Nút nhấn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
vi: Chữ thường trong phần bôi đen trên nền thường phần bôi đen

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
vi: Chữ bôi đen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
vi: Chữ liên kết trong phần bôi đen trên nền thường phần bôi đen

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView3)
en: link
vi: liên kết

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
vi: Chữ đã mở trong phần bôi đen trên nền thường phần bôi đen

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
vi: đã mở

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
vi: Chữ hoạt động trong phần bôi đen trên nền thường phần bôi đen

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView2)
en: a
vi: h

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
vi: Chữ bất hoạt trong phần bôi đen trên nền thường phần bôi đen

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView1)
en: i
vi: b

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
vi: Chữ âm tính trong phần bôi đen trên nền thường phần bôi đen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
vi: Chữ trung tính trong phần bôi đen trên nền thường phần bôi đen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
vi: Chữ dương tính trong phần bôi đen trên nền thường phần bôi đen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
vi: Chữ thường trong mục xem trên nền thường trong mục xem

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView0)
en: Normal text
vi: Chữ thường

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
vi: Chữ liên kết trong mục xem trên nền thường trong mục xem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
vi: Chữ đã mở trong mục xem trên nền thường trong mục xem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
vi: Chữ hoạt động trong mục xem trên nền thường trong mục xem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
vi: Chữ bất hoạt trong mục xem trên nền thường trong mục xem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
vi: Chữ âm tính trong mục xem trên nền thường trong mục xem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
vi: Chữ trung tính trong mục xem trên nền thường trong mục xem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
vi: Chữ dương tính trong mục xem trên nền thường trong mục xem

en: Varies
vi: Thay đổi

en: Normal Background
vi: Nền thường

en: Alternate Background
vi: Nền khác

en: Normal Text
vi: Chữ thường

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
vi: Chữ bất hoạt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
vi: Chữ hoạt động

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
vi: Chữ liên kết

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
vi: Chữ đã mở

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
vi: Chữ âm tính

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
vi: Chữ trung tính

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
vi: Chữ dương tính

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
vi: Trang trí khi nhắm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
vi: Trang trí khi đảo chuột

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
vi: Bộ màu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
vi: Bộ màu để xem/chỉnh sửa

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
vi: Màu phổ biến

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
vi: Mục Xem

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
vi: Cửa sổ

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
vi: Nút

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
vi: Phần bôi đen

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
vi: Chú giải

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
vi: Bổ sung

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Header
vi: Đầu cột

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
vi: Dòng mới

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
vi: Nền trong mục xem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
vi: Chữ trong mục xem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
vi: Nền cửa sổ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
vi: Chữ trong cửa sổ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
vi: Nền nút

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
vi: Chữ trong nút

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
vi: Nền phần bôi đen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
vi: Chữ trong phần bôi đen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
vi: Chữ bất hoạt trong phần bôi đen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
vi: Nền chú giải

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
vi: Chữ chú giải

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
vi: Thanh tiêu đề hoạt động

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
vi: Chữ trong thanh tiêu đề hoạt động

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
vi: Phần phụ trong thanh tiêu đề hoạt động

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
vi: Thanh tiêu đề bất hoạt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
vi: Chữ trong thanh tiêu đề bất hoạt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
vi: Phần phụ trong thanh tiêu đề bất hoạt

en: Options
vi: Lựa chọn

en: Colors
vi: Màu

en: Disabled
vi: Vô hiệu

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
vi: Bạn có các thay đổi chưa lưu. Bạn có thật sự muốn thoát?

en: Unsaved changes
vi: Các thay đổi chưa lưu

en: Save Color Scheme
vi: Lưu quy hoạch màu

en: &Enter a name for the color scheme:
vi: &Nhập tên cho quy hoạch màu:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
vi: Một quy hoạch màu với tên đó đã tồn tại.
    Bạn có muốn ghi đè lên nó?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
vi: Bạn không có quyền ghi đè lên quy hoạch đó

en: Error
vi: Lỗi

en: Inactive
vi: Bất hoạt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
vi: Màu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
vi: Cường độ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
vi: Kiểu hiệu ứng màu vô hiệu

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
vi: Không

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
vi: Khử bão hoà

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
vi: Phai

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
vi: Phủ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
vi: Kiểu hiệu ứng cường độ vô hiệu

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
vi: Không

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
vi: Đổ bóng

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
vi: Làm tối

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
vi: Làm sáng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
vi: Tương phản:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
vi: Mức hiệu ứng màu vô hiệu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
vi: Mức hiệu ứng cường độ vô hiệu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
vi: Màu vô hiệu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
vi: Kiểu tương phản vô hiệu

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
vi: Không

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
vi: Phai

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
vi: Phủ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
vi: Mức tương phản vô hiệu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useInactiveEffects)
en: Apply &effects to inactive windows
vi: Áp dụng &hiệu ứng cho các cửa sổ bất hoạt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inactiveSelectionEffect)
en: Use different colors for in&active selections
vi: Dùng các màu khác cho các phần bôi đen &bất hoạt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
vi: Đổ bóng lên cột đã sắp xếp &trong danh sách

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tintColors)
en: Tint all colors with accent color
vi: Phủ màu chủ đạo lên tất cả các màu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accentTitlebar)
en: Make window titlebars a&ccent-colored
vi: Đặt màu các thanh tiêu đề cửa sổ theo màu &chủ đạo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tint strength:
vi: Cường độ phủ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
vi: Việc đổ bóng của các khung và các hiệu ứng ("3D") chiếu sáng

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
vi: Việc đổ bóng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
vi: Lớn nhất

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
vi: Nhỏ nhất

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
vi: Tương phản

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
vi: Chữ thường trên nền thường

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
vi: thường

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
vi: Chữ liên kết trên nền thường

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
vi: liên kết

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
vi: Chữ đã mở trên nền thường

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
vi: đã mở

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
vi: Chữ hoạt động trên nền thường

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
vi: hoạt động

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
vi: Chữ bất hoạt trên nền thường

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
vi: bất hoạt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
vi: Chữ âm tính trên nền thường

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
vi: âm tính

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
vi: Chữ trung tính trên nền thường

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
vi: trung tính

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
vi: Chữ dương tính trên nền thường

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
vi: dương tính

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
vi: Đảo chuột trên nền thường

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
vi: đảo chuột

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
vi: Chữ liên kết trên nền liên kết
    (Lưu ý: Nền liên kết được suy ra từ "Chữ liên kết" và hiện tại không thể cấu hình riêng)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
vi: Chữ đã mở trên nền đã mở
    (Lưu ý: Nền đã mở được suy ra từ "Chữ đã mở" và hiện tại không thể cấu hình riêng)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
vi: Chữ hoạt động trên nền hoạt động
    (Lưu ý: Nền hoạt động được suy ra từ "Chữ hoạt động" và hiện tại không thể cấu hình riêng)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
vi: Chữ bất hoạt trên nền khác

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
vi: khác

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
vi: Chữ âm tính trên nền âm tính
    (Lưu ý: Nền âm tính được suy ra từ "Chữ âm tính" và hiện tại không thể cấu hình riêng)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
vi: Chữ trung tính trên nền trung tính
    (Lưu ý: Nền trung tính được suy ra từ "Chữ trung tính" và hiện tại không thể cấu hình riêng)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
vi: Chữ dương tính trên nền dương tính
    (Lưu ý: Nền dương tính được suy ra từ "Chữ dương tính" và hiện tại không thể cấu hình riêng)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
vi: Nhắm trên nền thường

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
vi: nhắm

en: This module lets you choose the color scheme.
vi: Khối này cho phép bạn chọn quy hoạch màu.

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
vi: Quy hoạch màu '%1' chưa được cài. Đang chọn chủ đề mặc định để thay thế.

en: All Schemes
vi: Tất cả các quy hoạch

en: Light Schemes
vi: Các quy hoạch sáng

en: Dark Schemes
vi: Các quy hoạch tối

en: Use accent color:
vi: Dùng màu chủ đạo:

en: From current color scheme
vi: Từ quy hoạch màu hiện tại

[ctx: @option:radio wallpaper accent color option]
en: From current wallpaper
vi: Từ phông nền hiện tại

en: Custom:
vi: Tự chọn:

en: Choose custom accent color
vi: Chọn màu chủ đạo riêng:

en: Window Title
vi: Tiêu đề cửa sổ

en: Window text
vi: Chữ trong cửa sổ

en: Button
vi: Nút

[ctx: Hyperlink]
en: link
vi: liên kết

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
vi: đã mở

en: Normal text
vi: Chữ thường

en: Highlighted text
vi: Chữ được tô sáng

en: Disabled text
vi: Chữ vô hiệu

en: Edit Color Scheme…
vi: Sửa quy hoạch màu…

en: Remove Color Scheme
vi: Xoá quy hoạch màu

en: Restore Color Scheme
vi: Khôi phục quy hoạch màu

en: Install from File…
vi: Cài từ tệp…

en: Get New Color Schemes…
vi: Lấy quy hoạch màu mới…

en: Open Color Scheme
vi: Mở quy hoạch màu

en: Color Scheme Files (*.colors)
vi: Tệp quy hoạch màu (*.colors)

en: This tool allows you to set the color scheme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
vi: Công cụ này cho phép bạn đặt quy hoạch màu cho phiên Plasma hiện tại, mà không bị lỡ đặt nó thành một cái hiện không có hoặc đã được đặt rồi.

en: The name of the color scheme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
vi: Tên của quy hoạch màu mà bạn muốn đặt cho phiên Plasma hiện tại (truyền vào một đường dẫn đầy đủ sẽ chỉ dùng phần cuối của đường dẫn)

en: Show all the color schemes available on the system (and which is the current theme)
vi: Hiện tất cả các quy hoạch màu đang có trong hệ thống (và cái nào là chủ đề hiện tại)

en: The name of the accent color you want to set. SVG color names (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) and hex color codes are supported. Quote the hex code if there is possibility of shell expansion
vi: Tên của màu chủ đạo bạn muốn đặt. Các tên màu SVG (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) và các mã màu hex đều được hỗ trợ. Đặt dấu nháy quanh mã hex nếu cần mở rộng hệ vỏ

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
vi: Chủ đề được yêu cầu "%1" đã được đặt làm chủ đề cho phiên Plasma hiện tại rồi.

en: Successfully applied the color scheme %1 to your current Plasma session
vi: Áp dụng quy hoạch màu %1 cho phiên Plasma hiện tại thành công

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
vi: Không tìm được chủ đề "%1". Chủ đề nên là một trong các lựa chọn sau: %2

en: You have managed to pass an empty color scheme name, which isn't supported behavior.
vi: Bạn đã truyền vào một tên quy hoạch màu rỗng, hành vi này không được hỗ trợ.

en: The file you attempted to set as your scheme, %1, could not be identified as a color scheme.
vi: Không nhận diện được tệp mà bạn đang muốn đặt làm quy hoạch, %1, là một quy hoạch màu.

en: Successfully applied the accent color %1
vi: Áp dụng màu chủ đạo %1 thành công

en: Invalid accent color
vi: Màu chủ đạo không hợp lệ

en: You have the following color schemes on your system:
vi: Bạn có các quy hoạch màu sau trong hệ thống:

en:  * %1 (current color scheme)
vi:  * %1 (quy hoạch màu hiện tại)
