plasma-desktop - en to vi translation catalogue (30 entries)

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
vi: Vỗ để chọn địa điểm của bạn trên bản đồ.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
vi: Bấm để chọn địa điểm của bạn trên bản đồ.

en: Zoom in
vi: Phóng to

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
vi: Chỉnh sửa từ <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>Bản đồ địa điểm thế giới</link> của TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>

[ctx: @label: textbox]
en: Latitude:
vi: Vĩ độ:

[ctx: @label: textbox]
en: Longitude:
vi: Kinh độ:

en: The blue light filter makes the colors on the screen warmer.
vi: Bộ lọc ánh sáng lam khiến màu trên màn hình ấm hơn.

en: Switching times:
vi: Thời điểm chuyển:

en: Always off
vi: Luôn tắt

en: Sunset and sunrise at current location
vi: Hoàng hôn và bình minh ở địa điểm hiện tại

en: Sunset and sunrise at manual location
vi: Hoàng hôn và bình minh ở địa điểm tự chọn

en: Custom times
vi: Thời điểm tự chọn

en: Always on night color
vi: Luôn dùng màu buổi tối

[ctx: @info]
en: The device's location will be periodically updated using GPS (if available), or by sending network information to <link url='https://location.services.mozilla.com'>Mozilla Location Service</link>.
vi: Vị trí của thiết bị sẽ được cập nhật định kì bằng GPS (nếu có), hoặc bằng cách gửi thông tin mạng đến <link url="https://location.services.mozilla.com">Dịch vụ Vị trí Mozilla</link>.

en: Day color temperature:
vi: Nhiệt độ màu ban ngày:

[ctx: Night colour red-ish]
en: Warm
vi: Ấm

[ctx: No blue light filter activated]
en: Cool (no filter)
vi: Mát (không lọc)

[ctx: Night colour blue-ish]
en: Cool
vi: Mát

en: Night color temperature:
vi: Nhiệt độ màu buổi tối:

en: Latitude: %1°   Longitude: %2°
vi: Vĩ độ: %1°   Kinh độ: %2°

en: Begin night color at:
vi: Bắt đầu màu buổi tối vào:

en: Input format: HH:MM
vi: Định dạng nhập: GG:PP

en: Begin day color at:
vi: Bắt đầu màu ban ngày vào:

en: Transition duration:
vi: Thời gian chuyển tiếp:

en: %1 minute | %1 minutes
vi[0]: %1 phút

en: Input minutes - min. 1, max. 600
vi: Nhập số phút - tối thiểu 1, tối đa 600

en: Error: Transition time overlaps.
vi: Lỗi: Thời gian chuyển tiếp chồng chéo.

[ctx: @info:placeholder]
en: Locating…
vi: Đang định vị…

en: Color temperature begins changing to night time at %1 and is fully changed by %2
vi: Nhiệt độ màu bắt đầu thay đổi sang buổi tối lúc %1 và thay đổi hoàn toàn lúc %2

en: Color temperature begins changing to day time at %1 and is fully changed by %2
vi: Nhiệt độ màu bắt đầu thay đổi sang ban ngày lúc %1 và thay đổi hoàn toàn lúc %2
