plasma-workspace - en to vi translation catalogue (54 entries)

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
vi: Sức chứa của cục pin này chỉ còn %1%, nó nên được thay. Hãy liên hệ với nhà sản xuất.

en: Time To Full:
vi: Thời gian đến khi đầy:

en: Remaining Time:
vi: Thời gian còn lại

[ctx: @info]
en: Estimating…
vi: Đang ước tính...

en: Battery Health:
vi: Sức chứa của pin:

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
vi: Pin được cấu hình để sạc đến khoảng %1%.

en: Fully Charged
vi: Đã sạc đầy

en: Discharging
vi: Đang xả

en: Charging
vi: Đang sạc

en: Not Charging
vi: Đang không sạc

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
vi: Không có

en: Battery and Brightness
vi: Pin và độ sáng

en: Brightness
vi: Độ sáng

en: Battery
vi: Pin

en: Power Management
vi: Quản lí nguồn điện

en: Battery at %1%, not Charging
vi: Pin ở mức %1%, đang không sạc

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
vi: Pin ở mức %1%, cắm nhưng vẫn đang xả

en: Battery at %1%, Charging
vi: Pin ở mức %1%, đang sạc

en: Battery at %1%
vi: Pin ở mức %1%

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
vi: Nguồn điện không đủ mạnh để sạc được pin này

en: No Batteries Available
vi: Hiện không có pin nào

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
vi: Còn %1 đến khi sạc đầy

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
vi: Còn được %1

en: Not charging
vi: Đang không sạc

en: Automatic sleep and screen locking are disabled
vi: Việc tự động ngủ và khoá màn hình đã bị tắt

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
vi[0]: %1 ứng dụng đã yêu cầu kích hoạt chế độ "Ưu tiên hiệu năng"

en: System is in Performance mode
vi: Hệ thống đang trong chế độ "Ưu tiên hiệu năng"

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
vi[0]: %1 ứng dụng đã yêu cầu kích hoạt chế độ "Tiết kiệm điện"

en: System is in Power Save mode
vi: Hệ thống đang trong chế độ "Tiết kiệm điện"

en: Scroll to adjust screen brightness
vi: Cuộn để chỉnh độ sáng màn hình

en: The battery applet has enabled system-wide inhibition
vi: Tiểu ứng dụng pin đã bật điều khiển ức chế toàn hệ thống

en: Failed to activate %1 mode
vi: Kích hoạt chế độ %1 thất bại

en: &Show Energy Information…
vi: &Hiện thông tin năng lượng…

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
vi: Hiện phần trăm pin trên biểu tượng khi chưa sạc đầy

en: &Configure Energy Saving…
vi: &Cấu hình việc tiết kiệm năng lượng…

en: Display Brightness
vi: Độ sáng màn hình

en: Keyboard Brightness
vi: Độ sáng bàn phím

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Manually block sleep and screen locking
vi: Ngăn cản thủ công việc ngủ và khoá màn hình

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
vi: Máy của bạn được cấu hình để không ngủ khi đóng nắp trong khi đang kết nối với một màn hình ngoài.

en: %1 application is currently blocking sleep and screen locking: | %1 applications are currently blocking sleep and screen locking:
vi[0]: %1 ứng dụng đang ngăn cản việc ngủ và khoá màn hình:

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (%2)
vi: %1 đang ngăn cản việc ngủ và khoá màn hình (%2)

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
vi: %1 đang ngăn cản việc ngủ và khoá màn hình (không rõ lí do)

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: %1: unknown reason
vi: %1: không rõ lí do

en: Power Save
vi: Tiết kiệm điện

en: Balanced
vi: Cân bằng

en: Performance
vi: Hiệu năng

en: Power Profile
vi: Hồ sơ nguồn điện

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
vi: Chế độ hiệu năng đã bị tắt để giảm việc sinh nhiệt vì máy tính nhận thấy rằng nó có thể đang ở trên đùi bạn.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
vi: Chế độ hiệu năng không khả dụng vì máy tính đang chạy quá nóng.

en: Performance mode is unavailable.
vi: Chế độ hiệu năng không khả dụng.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
vi: Hiệu năng có thể bị hạ thấp để giảm việc sinh nhiệt vì máy tính nhận thấy rằng nó có thể đang ở trên đùi bạn.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
vi: Hiệu năng có thể bị suy giảm vì máy tính đang chạy quá nóng.

en: Performance may be reduced.
vi: Hiệu năng có thể bị suy giảm.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
vi[0]: %1 ứng dụng đã yêu cầu kích hoạt %2:
