plasma-workspace - en to vi translation catalogue (66 entries)

en: Appearance
vi: Diện mạo

en: Calendar
vi: Lịch

en: Time Zones
vi: Múi giờ

en: Events
vi: Sự kiện

[ctx: @action:button Add event]
en: Add…
vi: Thêm…

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new event
vi: Thêm sự kiện mới

en: No events for today
vi: Hôm nay không có sự kiện nào

en: No events for this day
vi: Ngày này không có sự kiện nào

en: Switch…
vi: Chuyển…

en: Switch to another timezone
vi: Chuyển sang một múi giờ khác

en: Information:
vi: Thông tin:

en: Show date
vi: Hiện ngày

en: Adaptive location
vi: Vị trí thích ứng

en: Always beside time
vi: Luôn ở cạnh thời gian

en: Always below time
vi: Luôn ở dưới thời gian

en: Show seconds
vi: Hiện giây

en: Show time zone:
vi: Hiện múi giờ:

en: Only when different from local time zone
vi: Chỉ khi nào khác với múi giờ địa phương

en: Always
vi: Luôn luôn

en: Display time zone as:
vi: Cách hiện múi giờ:

en: Code
vi: Mã

en: City
vi: Thành phố

en: Offset from UTC time
vi: Chênh lệch so với giờ UTC

en: Time display:
vi: Hiển thị giờ:

en: 12-Hour
vi: 12 tiếng

en: Use Region Defaults
vi: Dùng thiết lập mặc định của vùng

en: 24-Hour
vi: 24 tiếng

en: Change Regional Settings…
vi: Thay đổi thiết lập vùng…

en: Date format:
vi: Định dạng ngày:

en: Long Date
vi: Dạng dài

en: Short Date
vi: Dạng ngắn

en: ISO Date
vi: Dạng ISO

[ctx: custom date format]
en: Custom
vi: Dạng riêng

en: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qml-qtqml-qt.html#formatDateTime-method">Time Format Documentation</a>
vi: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qml-qtqml-qt.html#formatDateTime-method">Tài liệu về định dạng thời gian</a>

[ctx: @label:group]
en: Text display:
vi: Hiển thị chữ:

[ctx: @option:radio]
en: Automatic
vi: Tự động

[ctx: @label]
en: Text will follow the system font and expand to fill the available space.
vi: Văn bản sẽ sử dụng phông chữ hệ thống và giãn rộng ra để lấp đầy chỗ trống.

[ctx: @option:radio setting for manually configuring the font settings]
en: Manual
vi: Thủ công

[ctx: @action:button]
en: Choose Style…
vi: Chọn kiểu cách…

[ctx: @title:window]
en: Choose a Font
vi: Chọn phông chữ

en: General:
vi: Chung:

en: Show week numbers
vi: Hiện số tuần

en: First day of week:
vi: Ngày đầu tuần:

en: Available Plugins:
vi: Phần cài cắm khả dụng:

en: Tip: if you travel frequently, add another entry for your home time zone to this list. It will only appear when you change the systemwide time zone to something else.
vi: Mẹo: nếu bạn hay di chuyển, hãy thêm một mục cho múi giờ ở nhà vào danh sách này. Nó sẽ chỉ hiện ra khi bạn thay đổi múi giờ toàn hệ thống thành một múi giờ khác.

en: Clock is currently using this time zone
vi: Đồng hồ hiện đang dùng múi giờ này

[ctx: @label This list item shows a time zone city name that is identical to the local time zone's city, and will be hidden in the timezone display in the plasmoid's popup]
en: Hidden while this is the local time zone's city
vi: Ẩn trong khi đây là thành phố của múi giờ địa phương

en: Switch Systemwide Time Zone…
vi: Chuyển múi giờ toàn hệ thống…

en: Remove this time zone
vi: Bỏ múi giờ này

en: Systemwide Time Zone
vi: Múi giờ toàn hệ thống

en: Additional Time Zones
vi: Múi giờ bổ sung

en: Add more time zones to display all of them in the applet's pop-up, or use one of them for the clock itself
vi: Thêm các múi giờ khác để hiển thị tất cả ở ô bật lên của tiểu ứng dụng, hoặc dùng một trong số chúng cho cái đồng hồ

en: Add Time Zones…
vi: Thêm múi giờ…

en: Switch displayed time zone by scrolling over clock applet
vi: Chuyển múi giờ hiển thị bằng cách cuộn chuột ở trên tiểu ứng dụng đồng hồ

en: Using this feature does not change the systemwide time zone. When you travel, switch the systemwide time zone instead.
vi: Việc dùng tính năng này sẽ không thay đổi múi giờ toàn hệ thống. Khi bạn đi đến nơi khác, hãy thay đổi múi giờ toàn hệ thống.

en: Add More Timezones
vi: Thêm các múi giờ khác

en: At least one time zone needs to be enabled. Your local timezone was enabled automatically.
vi: Ít nhất một múi giờ cần được bật. Múi giờ địa phương của bạn được bật tự động.

en: Copy to Clipboard
vi: Chép vào bảng nháp

en: Adjust Date and Time…
vi: Điều chỉnh ngày và giờ…

en: Set Time Format…
vi: Đặt định dạng thời gian…

[ctx: @info:tooltip %1 is a localized long date]
en: Today is %1
vi: Hôm nay là %1

en: Other Calendars
vi: Lịch khác

[ctx: unix timestamp (seconds since 1.1.1970)]
en: %1 (UNIX Time)
vi: %1 (Thời gian UNIX)

[ctx: for astronomers (days and decimals since ~7000 years ago)]
en: %1 (Julian Date)
vi: %1 (Ngày Julius)

[ctx: This means "Local Timezone"]
en: Local
vi: Địa phương

en: System's local time zone
vi: Múi giờ địa phương của hệ thống
