plasma-workspace - en to vi translation catalogue (68 entries)

en: Open with %1
vi: Mở bằng %1

en: Open with…
vi: Mở bằng…

en: Open Containing Folder
vi: Mở thư mục chứa

en: &Copy
vi: &Chép

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
vi: Chép địa điểm

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Toggle do not disturb
vi: Bật/tắt chế độ đừng làm phiền

[ctx: OSD popup, keep short]
en: Notifications Off
vi: Thông báo: Tắt

[ctx: OSD popup, keep short]
en: Notifications On
vi: Thông báo: Bật

en: Copy Link Address
vi: Chép địa chỉ liên kết

en: Copy
vi: Chép

en: Select All
vi: Chọn tất cả

en: Do not disturb
vi: Đừng làm phiền

en: For 1 hour
vi: Trong 1 tiếng

en: For 4 hours
vi: Trong 4 tiếng

en: Until this evening
vi: Đến tối nay

en: Until tomorrow morning
vi: Đến sáng mai

en: Until Monday
vi: Đến thứ Hai

en: Until manually disabled
vi: Đến khi bị tắt thủ công

[ctx: Do not disturb until date]
en: Automatically ends: %1
vi: Tự động kết thúc: %1

[ctx: Do not disturb until app has finished (reason)]
en: While %1 is active (%2)
vi: Khi %1 còn hoạt động (%2)

[ctx: Do not disturb until app has finished]
en: While %1 is active
vi: Khi %1 còn hoạt động

[ctx: Do not disturb because external mirrored screens connected]
en: Screens are mirrored
vi: Màn hình đang được phản chiếu

en: Close Group
vi: Đóng nhóm

en: Show Fewer
vi: Hiện ít hơn

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
vi: Hiện thêm %1

en: No unread notifications
vi: Không có thông báo nào chưa đọc

en: Notification service not available
vi: Dịch vụ thông báo không khả dụng

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
vi: Thông báo đang được cung cấp bởi '%2 của %1'

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
vi: %2 trong %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
vi[0]: %2 trong %1 tệp

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
vi[0]: %2 trong %1 thư mục

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
vi[0]: %2 trong %1 mục

en: %1 file | %1 files
vi[0]: %1 tệp

en: %1 folder | %1 folders
vi[0]: %1 thư mục

en: %1 item | %1 items
vi[0]: %1 mục

[ctx: Bytes per second]
en: %1/s
vi: %1/gy

[ctx: Pause running job]
en: Pause
vi: Tạm dừng

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
vi: Huỷ

[ctx: A button tooltip; hides item details]
en: Hide Details
vi: Ẩn chi tiết

[ctx: A button tooltip; expands the item to show details]
en: Show Details
vi: Hiện chi tiết

en: More Options…
vi: Lựa chọn thêm…

en: Open
vi: Mở

en: %1 running job | %1 running jobs
vi[0]: %1 công việc đang chạy

en: %1 running job (%2%) | %1 running jobs (%2%)
vi[0]: %1 công việc đang chạy (%2%)

en: %1 unread notification | %1 unread notifications
vi[0]: %1 thông báo chưa đọc

en: Do not disturb until %1; middle-click to exit now
vi: Đừng làm phiền đến %1; bấm giữa để thoát ngay

en: Do not disturb mode active; middle-click to exit
vi: Chế độ "Đừng làm phiền" đang hoạt động; bấm giữa để thoát

en: Middle-click to enter do not disturb mode
vi: Bấm giữa để đi vào chế độ "Đừng làm phiền"

en: Clear All Notifications
vi: Xoá hết các thông báo

en: &Configure Event Notifications and Actions…
vi: &Cấu hình thông báo và hành động cho sự kiện…

[ctx: Notification was added less than a minute ago, keep short]
en: Just now
vi: Vừa xong

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1 min ago | %1 min ago
vi[0]: %1 phút trước

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining | %1 s remaining
vi[0]: Còn %1 giây

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1 min remaining | %1 min remaining
vi[0]: Còn %1 phút

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1 h remaining | %1 h remaining
vi[0]: Còn %1 giờ

en: Configure
vi: Cấu hình

[ctx: Opposite of minimize]
en: Restore
vi: Mở lại

en: Minimize
vi: Thu nhỏ

en: Close
vi: Đóng

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
vi: %1 (tạm dừng)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
vi: %1 (Thất bại)

en: Job Failed
vi: Công việc thất bại

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
vi: %1 (Xong)

en: Job Finished
vi: Công việc xong

[ctx: Reply to message]
en: Reply
vi: Hồi đáp

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
vi: Viết lời hồi đáp…

[ctx: @action:button]
en: Send
vi: Gửi
