plasma-workspace - en to vi translation catalogue (807 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
vi: trong

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
vi: đôi lúc trong

[ctx: weather condition]
en: clear sky
vi: trời trong

[ctx: weather condition]
en: cloudy
vi: có mây

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
vi: có mây với mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
vi: có mây với tuyết lớn

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
vi: có mây với tuyết nhỏ

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
vi: có mây với mưa đá

[ctx: weather condition]
en: drizzle
vi: mưa bụi

[ctx: weather condition]
en: fog
vi: sương mù

[ctx: weather condition]
en: foggy
vi: có sương mù

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
vi: xám xịt

[ctx: weather condition]
en: hail
vi: mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: hail shower
vi: mưa tuyết rào

[ctx: weather condition]
en: hail showers
vi: mưa tuyết rào

[ctx: weather condition]
en: hazy
vi: mờ khói

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
vi: mưa lớn

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
vi: mưa rào lớn

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
vi: mưa rào lớn

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
vi: mưa rào lớn

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
vi: mưa rào lớn

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
vi: tuyết lớn

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
vi: tuyết rào lớn

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
vi: tuyết rào lớn

[ctx: weather condition]
en: light cloud
vi: ít mây

[ctx: weather condition]
en: light rain
vi: mưa nhỏ

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
vi: mưa rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
vi: mưa rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: light shower
vi: mưa rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: light showers
vi: mưa rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: light snow
vi: tuyết nhỏ

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
vi: tuyết rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
vi: tuyết rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: mist
vi: sương

[ctx: weather condition]
en: misty
vi: có sương

[ctx: weather condition]
en: N/A
vi: Không có

[ctx: weather condition]
en: na
vi: không có

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
vi: có nơi có mây

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
vi: bão cát

[ctx: weather condition]
en: sleet
vi: mưa đá

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
vi: mưa đá rào

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
vi: mưa đá rào

[ctx: weather condition]
en: sunny
vi: nắng

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
vi: đôi lúc nắng

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
vi: nhiều mây

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
vi: dông

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
vi: mưa rào dông

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
vi: mưa rào dông

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
vi: bão nhiệt đới

[ctx: weather condition]
en: white cloud
vi: mây trắng

[ctx: weather forecast]
en: clear
vi: trong

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
vi: đôi lúc trong

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
vi: trời trong

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
vi: có mây

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
vi: có mây với mưa tuyết

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
vi: có mây với tuyết lớn

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
vi: có mây với tuyết nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
vi: có mây với mưa đá

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
vi: mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: fog
vi: sương mù

[ctx: weather forecast]
en: foggy
vi: có sương mù

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
vi: xám xịt

[ctx: weather forecast]
en: hail
vi: mưa tuyết

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
vi: mưa tuyết rào

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
vi: mưa tuyết rào

[ctx: weather forecast]
en: hazy
vi: mờ khói

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
vi: mưa lớn

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
vi: mưa rào lớn

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
vi: mưa rào lớn

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
vi: mưa rào lớn

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
vi: mưa rào lớn

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
vi: tuyết lớn

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
vi: tuyết rào lớn

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
vi: tuyết rào lớn

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
vi: ít mây

[ctx: weather forecast]
en: light rain
vi: mưa nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
vi: mưa rào nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
vi: mưa rào nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: light shower
vi: mưa rào nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: light showers
vi: mưa rào nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: light snow
vi: tuyết nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
vi: tuyết rào nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
vi: tuyết rào nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: mist
vi: sương

[ctx: weather forecast]
en: misty
vi: có sương

[ctx: weather forecast]
en: na
vi: không có

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
vi: có nơi có mây

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
vi: bão cát

[ctx: weather forecast]
en: sleet
vi: mưa đá

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
vi: mưa đá rào

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
vi: mưa đá rào

[ctx: weather forecast]
en: sunny
vi: nắng

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
vi: đôi lúc nắng

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
vi: nhiều mây

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
vi: dông

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
vi: mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
vi: mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
vi: bão nhiệt đới

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
vi: mây trắng

[ctx: visibility]
en: Excellent
vi: Cực tốt

[ctx: visibility]
en: Very Good
vi: Rất tốt

[ctx: visibility]
en: Good
vi: Tốt

[ctx: visibility]
en: Moderate
vi: Trung bình

[ctx: visibility]
en: Poor
vi: Kém

[ctx: visibility]
en: Very Poor
vi: Rất kém

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
vi: Tuyết thổi

[ctx: weather condition]
en: Clear
vi: Trong

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
vi: Có mây

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
vi: Mây ít dần

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
vi: Viễn giáng thuỷ

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
vi: Tuyết trôi

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
vi: Mưa bụi

[ctx: weather condition]
en: Dust
vi: Bụi

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
vi: Quỷ bụi

[ctx: weather condition]
en: Fog
vi: Sương mù

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
vi: Dải sương mù gần trạm

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
vi: Sương muối

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
vi: Mảng sương mù

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
vi: Mưa bụi đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
vi: Mưa đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
vi: Mây hình phễu

[ctx: weather condition]
en: Hail
vi: Mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Haze
vi: Khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
vi: Tuyết thổi lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
vi: Tuyết trôi lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
vi: Mưa bụi lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
vi: Mưa tuyết lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
vi: Mưa và mưa bụi kết hợp lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
vi: Mưa và tuyết rào kết hợp lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
vi: Mưa lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
vi: Mưa và tuyết lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
vi: Mưa rào lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
vi: Tuyết lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
vi: Viên tuyết lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
vi: Tuyết rào lớn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
vi: Dông

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
vi: Dông lớn với mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
vi: Dông lớn với mưa

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
vi: Tinh thể băng

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
vi: Viên băng đá

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
vi: Mây nhiều dần

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
vi: Mưa bụi nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
vi: Mưa bụi đóng băng nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
vi: Mưa đóng băng nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
vi: Mưa nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
vi: Mưa rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
vi: Tuyết nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
vi: Viên tuyết nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
vi: Tuyết rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
vi: Sét thấy được

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
vi: Phần lớn là trong

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
vi: Phần lớn là nắng

[ctx: weather condition]
en: Mist
vi: Sương

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
vi: Mưa và mưa bụi kết hợp

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
vi: Mưa và tuyết rào kết hợp

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
vi: Hầu hết có mây

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
vi: Không được báo cáo

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
vi: Có nơi có mây

[ctx: weather condition]
en: Rain
vi: Mưa

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
vi: Mưa và tuyết

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
vi: Mưa rào

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
vi: Mới mưa bụi

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
vi: Mới có bão bụi hoặc cát

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
vi: Mới có sương mù

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
vi: Mới có giáng thuỷ đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
vi: Mới mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
vi: Mới mưa

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
vi: Mới mưa và tuyết

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
vi: Mới mưa rào

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
vi: Mới tuyết

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
vi: Mới tuyết rào

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
vi: Mới có dông

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
vi: Mới có dông với mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
vi: Mới có dông với mưa tuyết lớn

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
vi: Mới có dông với mưa lớn

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
vi: Mới có dông với mưa

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
vi: Bão cát hoặc bụi

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
vi: Bão cát hoặc bụi dữ dội

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
vi: Sương mù mỏng

[ctx: weather condition]
en: Smoke
vi: Khói

[ctx: weather condition]
en: Snow
vi: Tuyết

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
vi: Tinh thể tuyết

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
vi: Hạt tuyết

[ctx: weather condition]
en: Squalls
vi: Gió mạnh

[ctx: weather condition]
en: Sunny
vi: Nắng

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
vi: Dông với mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
vi: Dông với mưa

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
vi: Dông với mưa rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
vi: Dông với mưa rào lớn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
vi: Dông với bão cát hoặc bụi

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
vi: Dông không kèm giáng thuỷ

[ctx: weather condition]
en: Tornado
vi: Vòi rồng

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
vi: Ít mây

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
vi: Vài đợt gió tuyết

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
vi: Vài đợt gió tuyết kết hợp với viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
vi: Vài đợt gió tuyết hoặc mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
vi: Vài đợt gió tuyết hoặc mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
vi: Vài đợt mưa rào hoặc gió tuyết

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
vi: Vài đợt mưa rào hoặc gió tuyết ướt

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
vi: Vài đợt mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
vi: Vài đợt mưa rào hoặc mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
vi: Vài đợt mưa rào hoặc mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
vi: Vài đợt mưa rào hoặc dông

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
vi: Vài đợt mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
vi: Vài đợt dông

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
vi: Vài đợt gió tuyết ướt

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
vi: Vài đợt gió tuyết ướt hoặc mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
vi: Vừa nắng vừa mây

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
vi: Bão tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
vi: Có khả năng có mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
vi: Có khả năng có mưa bụi kết hợp với mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
vi: Có khả năng có mưa bụi kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
vi: Có khả năng có mưa bụi hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
vi: Có khả năng có gió tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
vi: Có khả năng có gió tuyết, có lúc lớn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
vi: Có khả năng có gió tuyết kết hợp với viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
vi: Có khả năng có gió tuyết hoặc viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
vi: Có khả năng có gió tuyết hoặc mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
vi: Có khả năng có gió tuyết hoặc mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
vi: Có khả năng có mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
vi: Có khả năng có mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
vi: Có khả năng có mưa đóng băng kết hợp với tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
vi: Có khả năng có mưa đóng băng hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
vi: Có khả năng có mưa đóng băng hoặc tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
vi: Có khả năng có tuyết nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
vi: Có khả năng có tuyết nhỏ và tuyết thổi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
vi: Có khả năng có tuyết nhỏ kết hợp với mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
vi: Có khả năng có tuyết nhỏ kết hợp với viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
vi: Có khả năng có tuyết nhỏ kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
vi: Có khả năng có tuyết nhỏ hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
vi: Có khả năng có tuyết nhỏ hoặc viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
vi: Có khả năng có tuyết nhỏ hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
vi: Có khả năng có tuyết ướt nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
vi: Có khả năng có mưa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
vi: Có khả năng có mưa, có lúc lớn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
vi: Có khả năng có mưa kết hợp với tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
vi: Có khả năng có mưa hoặc mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
vi: Có khả năng có mưa hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
vi: Có khả năng có mưa hoặc tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
vi: Có khả năng có mưa rào hoặc gió tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
vi: Có khả năng có mưa rào hoặc gió tuyết ướt

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
vi: Có khả năng có dông dữ dội

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
vi: Có khả năng có mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
vi: Có khả năng có mưa rào, có lúc lớn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
vi: Có khả năng có mưa rào, có lúc lớn, hoặc mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
vi: Có khả năng có mưa rào, có lúc lớn, hoặc dông

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
vi: Có khả năng có mưa rào hoặc mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
vi: Có khả năng có mưa rào hoặc mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
vi: Có khả năng có mưa rào hoặc dông

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
vi: Có khả năng có tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
vi: Có khả năng có tuyết và bão tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
vi: Có khả năng có tuyết kết hợp với mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
vi: Có khả năng có tuyết kết hợp với mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
vi: Có khả năng có tuyết kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
vi: Có khả năng có tuyết hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
vi: Có khả năng có gió tuyết mạnh

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
vi: Có khả năng có mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
vi: Có khả năng có dông

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
vi: Có khả năng có dông và có thể mưa tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
vi: Có khả năng có gió tuyết ướt

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
vi: Có khả năng có gió tuyết ướt, có lúc lớn

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
vi: Có khả năng có gió tuyết ướt hoặc mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
vi: Có khả năng có tuyết ướt

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
vi: Có khả năng có tuyết ướt kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
vi: Có khả năng có tuyết ướt hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Clear
vi: Trong

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
vi: Trong dần

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
vi: Có mây

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
vi: Có nơi có mây

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
vi: Phần lớn là có mây

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
vi: Đôi lúc có mây

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
vi: Có mây với đôi lúc nắng

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
vi: Mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
vi: Mưa bụi kết hợp với mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
vi: Mưa bụi kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
vi: Mưa bụi hoặc mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
vi: Mưa bụi hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
vi: Gió tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
vi: Gió tuyết, có lúc lớn

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
vi: Gió tuyết, có lúc lớn, hoặc mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
vi: Gió tuyết kết hợp với viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
vi: Gió tuyết hoặc viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
vi: Gió tuyết hoặc mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
vi: Gió tuyết hoặc mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: Fog
vi: Sương mù

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
vi: Sương mù dày dần

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
vi: Sương mù tan dần

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
vi: Mảng sương mù

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
vi: Mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
vi: Mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
vi: Mưa đóng băng kết hợp với viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
vi: Mưa đóng băng kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
vi: Mưa đóng băng kết hợp với tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
vi: Mưa đóng băng hoặc viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
vi: Mưa đóng băng hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
vi: Mưa đóng băng hoặc tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
vi: Sương mù băng

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
vi: Sương mù băng dày dần

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
vi: Sương mù băng tan dần

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
vi: Viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
vi: Viên băng đá kết hợp với mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
vi: Viên băng đá kết hợp với tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
vi: Viên băng đá hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
vi: Viên băng đá hoặc tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
vi: Mây nhiều dần

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
vi: Mây nhiều dần

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
vi: Tuyết nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
vi: Tuyết nhỏ và bão tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
vi: Tuyết nhỏ và bão tuyết và tuyết thổi

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
vi: Tuyết nhỏ và tuyết thổi

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
vi: Tuyết nhỏ kết hợp với mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
vi: Tuyết nhỏ kết hợp với mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
vi: Tuyết nhỏ kết hợp với viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
vi: Tuyết nhỏ kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
vi: Tuyết nhỏ hoặc mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
vi: Tuyết nhỏ hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
vi: Tuyết nhỏ hoặc viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
vi: Tuyết nhỏ hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
vi: Tuyết ướt nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
vi: Tuyết ướt nhỏ hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
vi: Gió tuyết mạnh trong vùng

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
vi: Bão tuyết ở gần

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
vi: U ám

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
vi: Đôi lúc mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
vi: Đôi lúc mưa bụi kết hợp với mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
vi: Đôi lúc mưa bụi kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
vi: Đôi lúc mưa bụi hoặc mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
vi: Đôi lúc mưa bụi hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
vi: Đôi lúc mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
vi: Đôi lúc mưa bụi đóng băng hoặc mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
vi: Đôi lúc mưa bụi đóng băng hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
vi: Đôi lúc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
vi: Đôi lúc mưa đóng băng kết hợp với viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
vi: Đôi lúc mưa đóng băng kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
vi: Đôi lúc mưa đóng băng kết hợp với tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
vi: Đôi lúc mưa đóng băng hoặc viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
vi: Đôi lúc mưa đóng băng hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
vi: Đôi lúc mưa đóng băng hoặc tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
vi: Đôi lúc có viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
vi: Đôi lúc có viên băng đá kết hợp với mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
vi: Đôi lúc có viên băng đá kết hợp với tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
vi: Đôi lúc có viên băng đá hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
vi: Đôi lúc có viên băng đá hoặc tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ và bão tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ và bão tuyết và tuyết thổi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ và tuyết thổi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ kết hợp với mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ kết hợp với mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ kết hợp với viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ hoặc mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ hoặc viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
vi: Đôi lúc tuyết nhỏ hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
vi: Đôi lúc tuyết ướt nhỏ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
vi: Đôi lúc tuyết ướt nhỏ kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
vi: Đôi lúc tuyết ướt nhỏ hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
vi: Đôi lúc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
vi: Đôi lúc mưa kết hợp với mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
vi: Đôi lúc mưa kết hợp với tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
vi: Đôi lúc mưa hoặc mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
vi: Đôi lúc mưa hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
vi: Đôi lúc mưa hoặc tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
vi: Đôi lúc mưa hoặc mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
vi: Đôi lúc mưa hoặc dông

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
vi: Đôi lúc tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
vi: Đôi lúc tuyết và bão tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
vi: Đôi lúc tuyết và bão tuyết và tuyết thổi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
vi: Đôi lúc tuyết và tuyết thổi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
vi: Đôi lúc tuyết kết hợp với mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
vi: Đôi lúc tuyết kết hợp với mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
vi: Đôi lúc tuyết kết hợp với viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
vi: Đôi lúc tuyết kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
vi: Đôi lúc tuyết hoặc mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
vi: Đôi lúc tuyết hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
vi: Đôi lúc tuyết hoặc viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
vi: Đôi lúc tuyết hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
vi: Đôi lúc tuyết ướt

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
vi: Đôi lúc tuyết ướt kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
vi: Đôi lúc tuyết ướt hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Rain
vi: Mưa

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
vi: Mưa, có lúc lớn

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
vi: Mưa, có lúc lớn, kết hợp với mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
vi: Mưa, có lúc lớn, kết hợp với tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
vi: Mưa, có lúc lớn, hoặc mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
vi: Mưa, có lúc lớn, hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
vi: Mưa, có lúc lớn, hoặc tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
vi: Mưa, có lúc lớn, hoặc mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
vi: Mưa, có lúc lớn, hoặc dông

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
vi: Mưa kết hợp với mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
vi: Mưa kết hợp với tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
vi: Mưa hoặc mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
vi: Mưa hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
vi: Mưa hoặc tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
vi: Mưa hoặc mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
vi: Mưa hoặc dông

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
vi: Mưa rào hoặc gió tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
vi: Mưa rào hoặc gió tuyết ướt

[ctx: weather forecast]
en: Showers
vi: Mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
vi: Mưa rào, có lúc lớn

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
vi: Mưa rào, có lúc lớn, hoặc mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
vi: Mưa rào, có lúc lớn, hoặc dông

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
vi: Mưa rào hoặc mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
vi: Mưa rào hoặc mưa rào dông

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
vi: Mưa rào hoặc dông

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
vi: Khói

[ctx: weather forecast]
en: Snow
vi: Tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
vi: Tuyết và bão tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
vi: Tuyết và bão tuyết và tuyết thổi

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
vi: Tuyết và tuyết thổi

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
vi: Tuyết, có lúc lớn

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
vi: Tuyết, có lúc lớn, và bão tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
vi: Tuyết, có lúc lớn, và tuyết thổi

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
vi: Tuyết, có lúc lớn, kết hợp với mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
vi: Tuyết, có lúc lớn, kết hợp với mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
vi: Tuyết, có lúc lớn, kết hợp với viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
vi: Tuyết, có lúc lớn, kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
vi: Tuyết, có lúc lớn, hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
vi: Tuyết, có lúc lớn, hoặc viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
vi: Tuyết, có lúc lớn, hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
vi: Tuyết kết hợp với mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
vi: Tuyết kết hợp với mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
vi: Tuyết kết hợp với viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
vi: Tuyết kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
vi: Tuyết hoặc mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
vi: Tuyết hoặc mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
vi: Tuyết hoặc viên băng đá

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
vi: Tuyết hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
vi: Gió tuyết mạnh

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
vi: Nắng

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
vi: Phần lớn là nắng

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
vi: Nắng với đôi lúc có mây

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
vi: Dông

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
vi: Dông và có thể mưa tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
vi: Gió tuyết ướt

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
vi: Gió tuyết ướt, có lúc lớn

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
vi: Gió tuyết ướt, có lúc lớn, hoặc mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
vi: Gió tuyết ướt hoặc mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
vi: Tuyết ướt

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
vi: Tuyết ướt, có lúc lớn

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
vi: Tuyết ướt, có lúc lớn, kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
vi: Tuyết ướt kết hợp với mưa

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
vi: Tuyết ướt hoặc mưa

[ctx: weather forecast]
en: Windy
vi: Gió

en: UK
vi: Liên hiệp Anh

en: USA
vi: Hoa Kì

[ctx: Short for Today]
en: Today
vi: Hôm nay

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
vi: Tối nay

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
vi: T7

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
vi: CN

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
vi: T2

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
vi: T3

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
vi: T4

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
vi: T5

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
vi: T6

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
vi: Dữ liệu của Ban Thời tiết BBC

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
vi: Nguồn: Deutscher Wetterdienst

en: N/A
vi: Không có

en: day
vi: ngày

[ctx: Short for tonight]
en: nite
vi: đêm nay

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
vi: đêm

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
vi: Vết

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
vi: Dữ liệu của Bộ Môi trường và Biến đổi khí hậu Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
vi: Dữ liệu của Dịch vụ Thời tiết Quốc gia NOAA

[ctx: weather condition]
en: few clouds
vi: ít mây

[ctx: weather condition]
en: overcast
vi: u ám

[ctx: weather condition]
en: haze
vi: khói mờ

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
vi: sương mù với băng

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
vi: mưa bụi nhỏ

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
vi: mưa bụi lớn

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
vi: mưa bụi đóng băng

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
vi: mưa bụi đóng băng lớn

[ctx: weather condition]
en: rain
vi: mưa

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
vi: mưa vừa

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
vi: mưa đóng băng nhỏ

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
vi: mưa đóng băng

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
vi: tuyết mưa nhỏ

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
vi: tuyết mưa lớn

[ctx: weather condition]
en: snow
vi: tuyết

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
vi: tuyết vừa

[ctx: weather condition]
en: showers
vi: mưa rào

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
vi: mưa rào tuyết nhỏ

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
vi: mưa rào tuyết lớn

[ctx: weather condition]
en: snow showers
vi: tuyết rào

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
vi: dông nhỏ

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
vi: dông lớn

[ctx: weather condition]
en: n/a
vi: không có

en: Day
vi: Ngày

en: Night
vi: Đêm

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
vi: Ít mây

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
vi: Ít mây và gió nhẹ

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
vi: Ít mây và gió

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
vi: Ít mây với khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
vi: Bụi thổi

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
vi: Cát thổi

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
vi: Tuyết thổi trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Breezy
vi: Gió nhẹ

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
vi: Trong và gió nhẹ

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
vi: Trong với khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
vi: Mưa bụi, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
vi: Mưa bụi, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
vi: Mưa bụi, viên băng đá

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
vi: Mưa bụi, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
vi: Lốc bụi/cát

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
vi: Lốc bụi/cát trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
vi: Bão bụi

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
vi: Bão bụi trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Fair
vi: Dễ chịu

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
vi: Dễ chịu và gió nhẹ

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
vi: Dễ chịu và gió

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
vi: Dễ chịu với khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
vi: Sương mù trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
vi: Sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
vi: Mưa bụi đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
vi: Mưa bụi đóng băng trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
vi: Mưa bụi đóng băng, mưa

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
vi: Mưa bụi đóng băng, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
vi: Sương mù đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
vi: Sương mù đóng băng trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
vi: Mưa đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
vi: Mưa đóng băng trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
vi: Mưa đóng băng, mưa

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
vi: Mưa đóng băng, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
vi: Mây hình phễu trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
vi: Mưa tuyết rào

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
vi: Mưa bụi lớn, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
vi: Mưa bụi lớn, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
vi: Mưa bụi lớn, viên băng đá

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
vi: Mưa bụi lớn, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
vi: Bão bụi lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
vi: Mưa bụi đóng băng lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
vi: Mưa bụi đóng băng lớn, mưa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
vi: Mưa bụi đóng băng lớn, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
vi: Sương mù đóng băng lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
vi: Mưa đóng băng lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
vi: Mưa đóng băng lớn, mưa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
vi: Mưa đóng băng lớn, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
vi: Viên băng đá lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
vi: Viên băng đá lớn, mưa bụi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
vi: Viên băng đá lớn, mưa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
vi: Mưa lớn, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
vi: Mưa lớn, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
vi: Mưa lớn, mưa bụi đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
vi: Mưa lớn, mưa đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
vi: Mưa lớn, viên băng đá

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
vi: Mưa rào lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
vi: Mưa rào lớn, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
vi: Tuyết mưa lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
vi: Bão cát lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
vi: Mưa rào lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
vi: Mưa rào lớn, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
vi: Tuyết rào lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
vi: Tuyết rào lớn, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
vi: Tuyết rào lớn, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
vi: Mưa tuyết / viên tuyết bé, đợt lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
vi: Tuyết lớn, tuyết thổi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
vi: Tuyết lớn, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
vi: Tuyết lớn, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
vi: Tuyết lớn, mưa bụi đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
vi: Tuyết lớn, mưa đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
vi: Hạt tuyết lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
vi: Tuyết lớn, tuyết trôi thấp

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
vi: Tuyết lớn, mưa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
vi: Tuyết rào lớn

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
vi: Tuyết rào lớn, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
vi: Tuyết rào lớn, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
vi: Dông lớn, mưa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
vi: Dông lớn, mưa, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
vi: Dông lớn, mưa, sương mù, và gió

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
vi: Dông lớn, mưa, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
vi: Dông lớn, mưa, mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
vi: Dông lớn, mưa, mưa tuyết, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
vi: Dông lớn, mưa, mưa tuyết, sương mù/mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
vi: Dông lớn, mưa, mưa tuyết, khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
vi: Dông lớn, mưa, khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
vi: Dông lớn, mưa, mưa tuyết / viên tuyết bé

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
vi: Dông lớn, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
vi: Viên băng đá, mưa bụi

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
vi: Viên băng đá trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
vi: Viên băng đá, mưa

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
vi: Mưa bụi nhỏ, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
vi: Mưa bụi nhỏ, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
vi: Mưa bụi nhỏ, viên băng đá

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
vi: Mưa bụi nhỏ, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
vi: Mưa bụi đóng băng nhỏ, mưa

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
vi: Mưa bụi đóng băng nhỏ, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
vi: Sương mù đóng băng nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
vi: Mưa đóng băng nhỏ, mưa

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
vi: Mưa đóng băng nhỏ, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
vi: Viên băng đá nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
vi: Viên băng đá nhỏ, mưa bụi

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
vi: Viên băng đá nhỏ, mưa

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
vi: Mưa nhỏ và gió nhẹ

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
vi: Mưa nhỏ, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
vi: Mưa nhỏ, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
vi: Mưa nhỏ, mưa bụi đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
vi: Mưa nhỏ, mưa đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
vi: Mưa nhỏ, viên băng đá

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
vi: Mưa rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
vi: Mưa rào nhỏ, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
vi: Tuyết mưa nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
vi: Mưa rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
vi: Mưa rào nhỏ, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
vi: Tuyết rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
vi: Tuyết rào nhỏ, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
vi: Tuyết rào nhỏ, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
vi: Mưa tuyết / viên tuyết bé, đợt nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
vi: Tuyết nhỏ, tuyết thổi

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
vi: Tuyết nhỏ, tuyết thổi, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
vi: Tuyết nhỏ, mưa bụi

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
vi: Tuyết nhỏ, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
vi: Tuyết nhỏ, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
vi: Tuyết nhỏ, mưa bụi đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
vi: Tuyết nhỏ, mưa đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
vi: Hạt tuyết nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
vi: Tuyết nhỏ, tuyết trôi thấp

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
vi: Tuyết nhỏ, mưa

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
vi: Tuyết rào nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
vi: Tuyết rào nhỏ, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
vi: Tuyết rào nhỏ, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
vi: Dông nhỏ, mưa

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
vi: Dông nhỏ, mưa, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
vi: Dông nhỏ, mưa, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
vi: Dông nhỏ, mưa, mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
vi: Dông nhỏ, mưa, mưa tuyết, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
vi: Dông nhỏ, mưa, mưa tuyết, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
vi: Dông nhỏ, mưa, mưa tuyết, khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
vi: Dông nhỏ, mưa, khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
vi: Dông nhỏ, mưa, mưa tuyết / viên tuyết bé

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
vi: Dông nhỏ, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
vi: Bụi trôi thấp

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
vi: Cát trôi thấp

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
vi: Tuyết trôi thấp

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
vi: Hầu hết có mây và gió nhẹ

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
vi: Hầu hết có mây và gió

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
vi: Hầu hết có mây với khói mờmờ

[ctx: weather condition]
en: Overcast
vi: U ám

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
vi: U ám và gió nhẹ

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
vi: U ám và gió

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
vi: U ám với khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
vi: Có nơi có sương mù

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
vi: Có nơi có sương mù trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
vi: Có nơi có mây và gió nhẹ

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
vi: Có nơi có mây và gió

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
vi: Có nơi có mây với khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
vi: Sương mù đóng băng thành mảng

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
vi: Mảng sương mù

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
vi: Mảng sương mù trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
vi: Mưa, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
vi: Mưa, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
vi: Mưa, mưa bụi đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
vi: Mưa, mưa đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
vi: Mưa, viên băng đá

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
vi: Mưa rào

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
vi: Mưa rào, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
vi: Mưa rào trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
vi: Mưa rào trong vùng lân cận, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
vi: Tuyết mưa

[ctx: weather condition]
en: Sand
vi: Cát

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
vi: Bão cát

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
vi: Bão cát trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
vi: Sương mù mỏng trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
vi: Mưa tuyết rào

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
vi: Mưa rào, viên băng đá

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
vi: Mưa rào trong vùng lân cận, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
vi: Mưa rào trong vùng lân cận, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
vi: Mưa rào

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
vi: Mưa rào, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
vi: Mưa rào trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
vi: Mưa rào trong vùng lân cận, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
vi: Tuyết rào

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
vi: Tuyết rào, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
vi: Tuyết rào, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
vi: Mưa tuyết / viên tuyết bé

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
vi: Tuyết, tuyết thổi

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
vi: Tuyết, mưa bụi

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
vi: Tuyết, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
vi: Tuyết, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
vi: Tuyết, mưa bụi đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
vi: Tuyết, mưa đóng băng

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
vi: Tuyết, tuyết trôi thấp

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
vi: Tuyết, mưa

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
vi: Tuyết rào

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
vi: Tuyết rào, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
vi: Tuyết rào, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
vi: Tuyết rào trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
vi: Tuyết rào trong vùng lân cận, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
vi: Tuyết rào trong vùng lân cận, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
vi: Dông, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
vi: Dông, mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
vi: Dông, mưa tuyết, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
vi: Dông, khói mờ trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
vi: Dông, khói mờ trong vùng lân cận, mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
vi: Dông, mưa lớn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
vi: Dông, mưa lớn, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
vi: Dông, mưa lớn, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
vi: Dông, mưa lớn, mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
vi: Dông, mưa lớn, mưa tuyết, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
vi: Dông, mưa lớn, mưa tuyết, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
vi: Dông, mưa lớn, mưa tuyết, khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
vi: Dông, mưa lớn, khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
vi: Dông, viên băng đá

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
vi: Dông trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
vi: Dông trong vùng lân cận, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
vi: Dông trong vùng lân cận, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
vi: Dông trong vùng lân cận, mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
vi: Dông trong vùng lân cận, mưa tuyết, khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
vi: Dông trong vùng lân cận, khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
vi: Dông, mưa nhỏ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
vi: Dông, mưa nhỏ, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
vi: Dông, mưa nhỏ, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
vi: Dông, mưa nhỏ, mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
vi: Dông, mưa nhỏ, mưa tuyết, sương mù

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
vi: Dông, mưa nhỏ, mưa tuyết, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
vi: Dông, mưa nhỏ, mưa tuyết, khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
vi: Dông, mưa nhỏ, khói mờ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
vi: Dông, mưa

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
vi: Dông, mưa, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
vi: Dông, mưa, mưa tuyết, sương mù/sương

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
vi: Dông, mưa, mưa tuyết / viên tuyết bé

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
vi: Dông, mưa rào trong vùng lân cận

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
vi: Dông, mưa rào trong vùng lân cận, mưa tuyết

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
vi: Dông, mưa tuyết / viên tuyết bé

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
vi: Dông, tuyết

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
vi: Vòi rồng / vòi rồng nước

[ctx: weather condition]
en: Windy
vi: Gió

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
vi: Tinh thể băng

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
vi: Tro núi lửa

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
vi: Vòi rồng nước

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
vi: Bụi nước đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Frost
vi: Sương muối

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
vi: Ít khả năng dông

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
vi: Khả năng dông

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
vi: Có thể dông

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
vi: Dông dữ dội

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
vi: Ít khả năng tuyết/mưa đá

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
vi: Khả năng tuyết/mưa đá

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
vi: Có thể tuyết/mưa đá

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
vi: Tuyết/mưa đá

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
vi: Ít khả năng mưa/mưa đá

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
vi: Khả năng mưa/mưa đá

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
vi: Có thể mưa/mưa đá

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
vi: Mưa/mưa đá

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
vi: Ít khả năng mưa/mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
vi: Khả năng mưa/mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
vi: Có thể mưa/mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
vi: Mưa/mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
vi: Có thể hỗn hợp đông lạnh

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
vi: Hỗn hợp đông lạnh

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
vi: Ít khả năng mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
vi: Khả năng mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
vi: Có thể mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
vi: Mưa bụi đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
vi: Ít khả năng mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
vi: Khả năng mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
vi: Có thể mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
vi: Mưa đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
vi: Ít khả năng mưa/tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
vi: Khả năng mưa/tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
vi: Có thể mưa/tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
vi: Mưa/tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
vi: Ít khả năng tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
vi: Khả năng tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
vi: Có thể tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
vi: Tuyết lớn

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
vi: Ít khả năng gió tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
vi: Khả năng gió tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
vi: Có thể gió tuyết

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
vi: Ít khả năng tuyết rào

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
vi: Khả năng tuyết rào

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
vi: Có thể tuyết rào

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
vi: Tuyết rào

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
vi: Ít khả năng mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
vi: Khả năng mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
vi: Có thể mưa bụi

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
vi: Ít khả năng mưa

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
vi: Khả năng mưa

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
vi: Có thể mưa

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
vi: Mưa lớn

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
vi: Ít khả năng mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
vi: Khả năng mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
vi: Có thể mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
vi: Mưa rào

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
vi: Mưa đá

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
vi: Sương mù đóng băng

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
vi: Sương mù băng

[ctx: weather forecast]
en: Haze
vi: Khói mờ

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
vi: Cát thổi

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
vi: Bụi thổi

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
vi: Tuyết thổi

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
vi: Sương mù dày đặc

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
vi: GIó dữ dội

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
vi: Gió nhẹ

[ctx: weather forecast]
en: Cold
vi: Lạnh

[ctx: weather forecast]
en: Hot
vi: Nóng

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
vi: Hầu hết có mây

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
vi: Có nơi có mây

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
vi: Hầu hết là nắng

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
vi: Có nơi nắng

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
vi: Mây nhiều dần

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
vi: Dần có mây

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
vi: Trong từ từ

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
vi: Trong dần lúc muộn

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
vi: Mây ít dần

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
vi: Dần nắng

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
vi: Hầu hết là trong
