plasma-workspace - en to vi translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
vi: logout;log out;dang xuat

en: Logs out, exiting the current desktop session
vi: Đăng xuất, thoát khỏi phiên bàn làm việc hiện tại

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down
vi: shutdown;shut down;tat

en: Turns off the computer
vi: Tắt máy tính

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
vi: restart;reboot;khoi dong lai

en: Reboots the computer
vi: Khởi động lại máy tính

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
vi: lock;lock screen;khoa;khoa man hinh

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
vi: Khoá các phiên hiện tại và khởi động trình bảo vệ màn hình

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
vi: save;save session;luu;luu phien

en: Saves the current session for session restoration
vi: Lưu phiên hiện tại để khôi phục về sau

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
vi: switch user;new session;chuyen nguoi dung;phien moi

en: Starts a new session as a different user
vi: Bắt đầu một phiên mới với vai trò một người dùng khác

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
vi: sessions;phien

en: Lists all sessions
vi: Liệt kê tất cả các phiên

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
vi: switch;chuyen

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
vi: Chuyển sang phiên hoạt động cho người dùng :q:, hoặc liệt kê tất cả các phiên hoạt động nếu không có :q:

[ctx: log out command]
en: Log Out
vi: Đăng xuất

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
vi: Tắt

[ctx: restart computer command]
en: Restart
vi: Khởi động lại

[ctx: lock screen command]
en: Lock
vi: Khoá

en: Save Session
vi: Lưu phiên

en: Switch User
vi: Chuyển người dùng

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
vi: <p>Bạn sắp bắt đầu một phiên bàn làm việc mới.</p><p>Một màn hình đăng nhập sẽ được hiển thị và phiên hiện tại sẽ bị ẩn đi.</p><p>Bạn có thể chuyển giữa các phiên bàn làm việc bằng:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{chỉ số phiên}</li><li>Công cụ tìm kiếm Plasma (gõ '%1')</li><li>Các phụ kiện Plasma (chẳng hạn như trình khởi chạy ứng dụng)</li></ul>

en: New Desktop Session
vi: Phiên bàn làm việc mới
