plasma-workspace - en to vi translation catalogue (43 entries)

en: Keyboard Layout: %1
vi: Bố cục bàn phím: %1

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Log In
vi: Đăng nhập

en: Caps Lock is on
vi: Caps Lock đang bật

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
vi: Ngủ

en: Restart
vi: Khởi động lại

en: Shut Down
vi: Tắt

[ctx: For switching to a username and password prompt]
en: Other…
vi: Khác…

en: Type in Username and Password
vi: Gõ vào tên người dùng và mật khẩu

en: List Users
vi: Liệt kê người dùng

[ctx: Button to show/hide virtual keyboard]
en: Virtual Keyboard
vi: Bàn phím ảo

en: Login Failed
vi: Đăng nhập thất bại

en: Desktop Session: %1
vi: Phiên bàn làm việc: %1

en: Battery at %1%
vi: Pin ở mức %1%

[ctx: Nobody logged in on that session]
en: Unused
vi: Không dùng đến

[ctx: User logged in on console (X display number)]
en: on TTY %1 (Display %2)
vi: ở TTY %1 (bộ hiển thị %2)

[ctx: @title: group]
en: Clock:
vi: Đồng hồ:

[ctx: @option:check]
en: Keep visible when unlocking prompt disappears
vi: Giữ cho hiện cả khi lời nhắc mở khoá ẩn đi

[ctx: @title: group]
en: Media controls:
vi: Các điều khiển phương tiện:

[ctx: @option:check]
en: Show under unlocking prompt
vi: Hiện ở dưới lời nhắc mở khoá

en: Unlocking failed
vi: Mở khoá thất bại

en: Sleep
vi: Ngủ

en: Hibernate
vi: Ngủ đông

en: Switch User
vi: Chuyển người dùng

en: Switch to This Session
vi: Chuyển sang phiên này

en: Start New Session
vi: Bắt đầu phiên mới

en: Back
vi: Lùi

[ctx: Button to change keyboard layout]
en: Switch layout
vi: Chuyển bố cục

en: Unlock
vi: Mở khoá

en: No title
vi: Không tên

en: No media playing
vi: Không phát phương tiện nào

en: Previous track
vi: Bài trước

en: Play or Pause media
vi: Phát hoặc tạm dừng phương tiện

en: Next track
vi: Bài sau

en: One other user is currently logged in. If the computer is shut down or restarted, that user may lose work. | %1 other users are currently logged in. If the computer is shut down or restarted, those users may lose work.
vi[0]: %1 người dùng khác hiện đang đăng nhập. Nếu máy tính bị tắt hoặc khởi động lại, những người dùng đó có thể bị mất công việc đang làm.

en: When restarted, the computer will enter the firmware setup screen.
vi: Khi khởi động lại, máy tính sẽ đi vào màn hình cài đặt phần sụn.

en: Log Out
vi: Đăng xuất

en: Restarting in 1 second | Restarting in %1 seconds
vi[0]: Khởi động lại trong %1 giây

en: Shutting down in 1 second | Shutting down in %1 seconds
vi[0]: Tắt trong %1 giây

en: Logging out in 1 second | Logging out in %1 seconds
vi[0]: Đăng xuất trong %1 giây

en: Cancel
vi: Huỷ

[ctx: This is the first text the user sees while starting in the splash screen, should be translated as something short, is a form that can be seen on a product. Plasma is the project name so shouldn't be translated.]
en: Plasma made by KDE
vi: Plasma, do KDE
