kcmcolors - en to wa translation catalogue (87 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
wa: Scrijhaedje do purnea å fond d' on purnea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
wa: Tecse d' on boton sol fond d' on boton

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
wa: Boton a tchôkî

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
wa: Scrijhaedje tchoezi

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView2)
en: a
wa: ov.

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView1)
en: i
wa: ed.

en: Varies
wa: Variåve

en: Normal Background
wa: Fond normå

en: Alternate Background
wa: Fond alternatif

en: Normal Text
wa: Tecse normå

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
wa: Tecse essocté

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
wa: Tecse en alaedje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
wa: Tecse di loyén

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
wa: Tecse di loyén vizité

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
wa: Tecse negatif

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
wa: Tecse neute

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
wa: Tecse pôzitif

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
wa: Gåliotaedje pol focusse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
wa: Gåliotaedje cwand on passe å dzeu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
wa: Djeu d' coleur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
wa: Djeu d' coleur a vey/candjî

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
wa: Comonès coleurs

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
wa: Vuwe

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
wa: Purnea

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
wa: Tchoes

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
wa: Racsegne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
wa: Novele roye

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
wa: Vey fond

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
wa: Vet tecse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
wa: Fond d' on purnea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
wa: Tecse d' on purnea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
wa: Fond d' on boton

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
wa: Tecse d' on boton

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
wa: Fond d'on tchoes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
wa: Tecse tchoezi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
wa: Tecse essocté tchoezi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
wa: Fond d' ene bouye d' aidance

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
wa: Tecse d' ene bouye d' aidance

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
wa: Båre di tite en alaedje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
wa: Tecse del båre di tite en alaedje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
wa: Båre di tite essoctêye

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
wa: Tecse del båre di tite essoctêye

en: Options
wa: Tchuzes

en: Colors
wa: Coleurs

en: Save Color Scheme
wa: Schaper djeu d' coleurs

en: &Enter a name for the color scheme:
wa: &Dinez on no pol djeu d' coleurs:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
wa: I gn a ddja on djeu d' coleurs avou ç' no.
    El voloz vs sipotchî?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
wa: Aroke

en: Error
wa: Aroke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
wa: Coleur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
wa: Intinsité:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
wa: Sôre d' efets d' coleurs dismetowe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
wa: Sôre d' efet d' intinsité dismetowe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
wa: Contrasse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
wa: Nombe d' efets d' coleurs essocté

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
wa: Nombe d' efets d' intinsité dismetou

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
wa: Coleur dismetowe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
wa: Sôre di contrasse dismetou

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
wa: Nombe di contrasses dismetou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
wa: &Ombion pol colone di relijhaedje ezès djivêyes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
wa: Ombions des cådes eyet efets d' loumire ("3D")

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
wa: Ombion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
wa: Macsimom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
wa: Minimom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
wa: Contrasse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
wa: Tecse normå so fond normå

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
wa: normå

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
wa: Tecse d' ene hårdêye so fond normå

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
wa: hårdêye

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
wa: Tecse vizité so fond normå

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
wa: vizité

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
wa: Tecse ovrant so fond normå

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
wa: ovrant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
wa: Teces edoirmou so fond normå

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
wa: edoirmou

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
wa: Tecse negatif so fond normå

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
wa: negatif

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
wa: Tecse neute so fond normå

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
wa: neute

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
wa: Tecse pôzitif so fond normå

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
wa: pôzitif

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
wa: Tecse ki s' disrôle so fond normå

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
wa: disrôle cwand on passe dizeu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
wa: Tecse edoirmou so fond alternatif

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
wa: alternatif

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
wa: Focusse so fond normå

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
wa: focusse
