plover 4.0.0.dev0 - en to fr translation catalogue (197 entries)

en: Founded by stenographer Mirabai Knight.
    
    Developers:
    
    Joshua Lifton
    Hesky Fisher
    Ted Morin
    Benoit Pierre
    
    and many more on GitHub:
    <https://github.com/openstenoproject/plover>
fr: Fondé par la sténographe Mirabai Knight.
    
    Développeurs:
    
    Joshua Lifton
    Hesky Fisher
    Ted Morin
    Benoit Pierre
    
    et bien d'autres sur GitHub:
    <https://github.com/openstenoproject/plover>

note: Short description for Plover, currently not used in the interface.
en: Open Source Stenography Software
fr: Logiciel libre de sténographie

note: Widget: “AboutDialog”, window title.
en: Plover: About
fr: Plover: À propos

note: Widget: “AddTranslationDialog”, tooltip. Widget: “AddTranslationWidget”, tooltip.
en: Add a new translation to the dictionary.
fr: Ajoute une nouvelle traduction au dictionnaire.

en: Add Translation
fr: Ajouter une traduction

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: {dictionary} (disabled)
fr: {dictionary} (désactivé)

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: {strokes} maps to
fr: {strokes} se traduit par

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: Overwritten entries:
fr: Entrées surchargées :

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: {strokes} is not mapped in any dictionary
fr: {strokes} n'est pas dans le dictionnaire

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: {translation} is mapped to: {strokes}
fr: "{translation}" est assigné à {strokes}

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: {translation} is not in the dictionary
fr: "{translation}" n'est pas dans le dictionnaire

note: Widget: “AddTranslationWidget”, text.
en: Dictionary:
fr: Dictionnaire :

note: Widget: “AddTranslationWidget”, text.
en: Strokes:
fr: Accords :

note: Widget: “AddTranslationWidget”, accessible name. Widget: “DictionaryEditor”.
en: Strokes
fr: Accords

note: Widget: “AddTranslationWidget”, text.
en: Translation:
fr: Traduction :

note: Widget: “AddTranslationWidget”, accessible name. Widget: “DictionaryEditor”.
en: Translation
fr: Traduction

note: Widget: “AddTranslationWidget”, accessible name. Widget: “DictionaryEditor”.
en: Dictionary
fr: Dictionnaire

note: Widget: “AddTranslationWidget”, accessible name.
en: Existing mappings (strokes)
fr: Traductions existantes (accords)

note: Widget: “FileWidget”, accessible name.
en: Log file path.
fr: Chemin du journal.

note: Widget: “FileWidget”, accessible description.
en: Path to the log file.
fr: Chemin du journal.

note: Widget: “FileWidget”, accessible name.
en: Browse.
fr: Parcourir.

note: Widget: “FileWidget”, accessible description.
en: Open a file picker to select the log file.
fr: Ouvre un sélecteur de fichiers pour sélectionner le journal.

note: Widget: “FileWidget”, text.
en: Browse
fr: Parcourir

note: Widget: “KeyboardWidget”, text.
en: Arpeggiate
fr: Arpéger

note: Widget: “SerialWidget”, title.
en: Connection
fr: Connexion

note: Widget: “SerialWidget”, text.
en: Scan
fr: Balayer

note: Widget: “SerialWidget”, text. Widget: “SerialWidget”, accessible name.
en: Baudrate
fr: Bauds

note: Widget: “SerialWidget”, title.
en: Data format
fr: Format des données

note: Widget: “SerialWidget”, text. Widget: “SerialWidget”, accessible name.
en: Data bits
fr: Bits de données

note: Widget: “SerialWidget”, text. Widget: “SerialWidget”, accessible name.
en: Stop bits
fr: Bits d'arrêt

note: Widget: “SerialWidget”, text. Widget: “SerialWidget”, accessible name.
en: Parity
fr: Parité

note: Widget: “SerialWidget”, title.
en: Timeout
fr: Délai de transmission

note: Widget: “SerialWidget”, text. Widget: “SerialWidget”, accessible name.
en: Duration
fr: Durée

note: Widget: “SerialWidget”, text.
en: Use timeout
fr: Utiliser

note: Widget: “SerialWidget”, title.
en: Flow control
fr: Contrôle de flux

note: Widget: “NopeOption” (empty config option message, e.g. the machine option when selecting the Treal machine).
en: Nothing to see here!
fr: Rien à voir ici !

note: Widget: “KeymapOption”.
en: Key
fr: Touche

note: Widget: “MultipleChoicesOption”.
en: Choice
fr: Choix

note: Widget: “MultipleChoicesOption”.
en: Selected
fr: Sélectionné

en: Start minimized:
fr: Démarrer minimisé :

en: Minimize the main window to systray on startup.
fr: Minimise la fenêtre principale au démarrage.

en: Show paper tape:
fr: Afficher la bande papier :

en: Open the paper tape on startup.
fr: Ouvre la bande papier au démarrage.

en: Show suggestions:
fr: Afficher les suggestions :

en: Open the suggestions dialog on startup.
fr: Ouvre la fenêtre des suggestions au démarrage.

en: Add translation dialog opacity:
fr: Opacité de la fenêtre
    "Ajouter une traduction" :

en: Set the translation dialog opacity:
    - 0 makes the dialog invisible
    - 100 is fully opaque
fr: Change l'opacité de la fenêtre "Ajouter une traduction":
    - 0 pour la rendre invisible
    - 100 pour une fenêtre complètement opaque

en: Dictionaries display order:
fr: Sens d'affichage des dictionnaires :

en: top-down
fr: haut-en-bas

en: bottom-up
fr: bas-en-haut

en: Set the display order for dictionaries:
    - top-down: match the search order; highest priority first
    - bottom-up: reverse search order; lowest priority first
fr: Défini le sens d'affichage des dictionnaires :
    - haut-en-bas : correspond à l'ordre de recherche; par priorité décroissante
    - bas-en-haut : dans l'ordre inverse de recherche; par priorité croissante

note: Widget: “ConfigWindow”.
en: Logging
fr: Journal

en: Log file:
fr: Fichier :

en: Select a log file
fr: Sélectionner un fichier de journal

en: Log files (*.log)
fr: Fichiers de journal (*.log)

en: File to use for logging strokes/translations.
fr: Fichier à utiliser pour la journalisation des accords/traductions.

en: Log strokes:
fr: Enregistrer les accords :

en: Save strokes to the logfile.
fr: Enregistre les accords dans le journal.

en: Log translations:
fr: Enregistrer les traductions :

en: Save translations to the logfile.
fr: Enregistre les traductions dans le journal.

en: Machine:
fr: Machine :

en: Options:
fr: Paramètres :

en: Keymap:
fr: Disposition :

note: Widget: “ConfigWindow”. Widget: “MainWindow”, title.
en: Output
fr: Sortie

en: Enable at start:
fr: Activer au démarrage :

en: Enable output on startup.
fr: Active la sortie au démarrage.

en: Start attached:
fr: Supprimer l'espace initial :

en: Disable preceding space on first output.
    
    This option is only applicable when spaces are placed before.
fr: Supprime l'espace initial avant le premier mot.
    
    Cette option n'a de sens que lorsque le placement
    des espaces s'effectue avant chaque mot.

en: Start capitalized:
fr: Capitaliser le premier mot :

en: Capitalize the first word.
fr: Capitalise le premier mot.

en: Space placement:
fr: Placement de l'espace :

en: Before Output
fr: Avant la traduction

en: After Output
fr: Après la traduction

en: Set automatic space placement: before or after each word.
fr: Définie le placement automatique des espaces: avant ou après chaque mot.

en: Undo levels:
fr: Niveaux d'annulation :

en: Set how many preceding strokes can be undone.
    
    Note: the effective value will take into account the
    dictionaries entry with the maximum number of strokes.
fr: Nombre d'accords précédents pouvant être annulés.
    
    
    N.B.: le nombre effectif prend en compte l'entrée des dictionnaires nécessitant le plus d'accords.

note: Widget: “ConfigWindow”.
en: Plugins
fr: Greffons

en: Extension:
fr: Extension :

en: Name
fr: Nom

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: Enabled
fr: Activée

en: Configure enabled plugin extensions.
fr: Configure les extensions activées.

note: Widget: “ConfigWindow”.
en: System
fr: Système

en: System:
fr: Système :

note: Widget: “ConfigWindow”, window title.
en: Plover: Configuration
fr: Plover : Configuration

note: Widget: “DictionariesWidget”, file picker.
en: Dictionaries ({extensions})
fr: Dictionnaires ({extensions})

note: Widget: “DictionariesWidget”, file picker.
en: {format} dictionaries ({extensions})
fr: Dictionnaires {format} ({extensions})

note: Widget: “DictionariesWidget”, accessible text.
en: disabled
fr: désactivé

note: Widget: “DictionariesWidget”, accessible text.
en: favorite
fr: favori

note: Widget: “DictionariesWidget”, accessible text.
en: errored: {exception}.
fr: erreur : {exception}

note: Widget: “DictionariesWidget”, accessible text.
en: loading
fr: chargement

note: Widget: “DictionariesWidget”, accessible text.
en: read-only
fr: lecture seule

note: Widget: “DictionariesWidget”, tooltip.
en: Full path: {path}.
fr: Chemin complet : {path}.

note: Widget: “DictionariesWidget”, tool tip.
en: This dictionary is being loaded.
fr: Ce dictionnaire est en cours de chargement.

note: Widget: “DictionariesWidget”, tool tip.
en: Loading this dictionary failed: {exception}.
fr: Erreur lors du chargement du dictionnaire : {exception}.

note: Widget: “DictionariesWidget”, tool tip.
en: This dictionary is read-only.
fr: Ce dictionnaire est en lecture-seule.

note: Widget: “DictionariesWidget”, “save as copy” file picker.
en: Save a copy of {name} as...
fr: Enregistrez une copie de {name} sous...

note: Widget: “DictionariesWidget”, “save as copy” file picker.
en: {name} - Copy
fr: {name} - Copie

note: Widget: “DictionariesWidget”, “save as merge” file picker.
en: Merge {names} as...
fr: Fusionner {names} sous...

note: Widget: “DictionariesWidget”, “add” file picker. Widget: “DictionariesWidget”, tool tip.
en: Add dictionaries
fr: Ajoute des dictionnaires

note: Widget: “DictionariesWidget”, “new” file picker. Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: New dictionary
fr: Nouveau dictionnaire

note: Widget: “DictionariesWidget”, title. Widget: “DictionariesWidget”, accessible name.
en: Dictionaries
fr: Dictionnaires

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: &Edit dictionaries
fr: &Éditer les dictionnaires

note: Widget: “DictionariesWidget”, tool tip.
en: Edit selected dictionaries
fr: Édite les dictionnaires sélectionnés

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: &Save dictionaries as...
fr: &Enregistrer les dictionnaires sous...

note: Widget: “DictionariesWidget”, tool tip.
en: Save the selected dictionaries: create a new copy of each dictionary, or merge them into a new dictionary.
fr: Enregistre les dictionnaires sélectionnés : crée une copie de chaque dictionnaire, ou les fusionne en un nouveau dictionnaire.

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: &Remove dictionaries
fr: Supprimer les dictionnaires

note: Widget: “DictionariesWidget”, tool tip.
en: Remove selected dictionaries
fr: Supprime les dictionnaires sélectionnés

note: Widget: “DictionariesWidget”, shortcut. Widget: “DictionaryEditor”, shortcut.
en: Del
fr: Supprimer

note: Widget: “DictionariesWidget”, text. Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: &Undo
fr: Annuler

note: Widget: “DictionariesWidget”, tool tip.
en: Undo last add/delete/reorder operation.
fr: Annule la dernière opération.

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: &Add dictionaries
fr: &Ajouter des dictionnaires

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: Add &translation
fr: Ajouter une traduction

note: Widget: “DictionariesWidget”, tool tip. Widget: “DictionaryEditor”, tool tip.
en: Add a new translation
fr: Ajoute une nouvelle traduction

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: Move dictionaries &up
fr: Déplacer les dictionnaires vers le haut

note: Widget: “DictionariesWidget”, tool tip.
en: Move selected dictionaries up.
fr: Déplace les dictionnaires sélectionnés vers le haut.

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: Move dictionaries &down
fr: Déplacer les dictionnaires vers le bas

note: Widget: “DictionariesWidget”, tool tip.
en: Move selected dictionaries down.
fr: Déplace les dictionnaires sélectionnés vers le bas.

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: Create a copy of each dictionary
fr: Créer une copie de chaque dictionnaire

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: Merge dictionaries into a new one
fr: Fusionner les dictionnaires en un nouveau

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: Open dictionaries
fr: Ouvrir des dictionnaires

note: Widget: “DictionaryEditor”, window title.
en: Plover: Dictionary Editor
fr: Plover: Éditeur de dictionnaire

note: Widget: “DictionaryEditor”, accessible name. Widget: “DictionaryEditor”, title.
en: Filter
fr: Filtre

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: By strokes:
fr: Par accords :

note: Widget: “DictionaryEditor”, accessible name.
en: Strokes filter
fr: Filtre d'accords

note: Widget: “DictionaryEditor”, accessible name.
en: Apply filter
fr: Appliquer le filtre

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: Apply
fr: Appliquer

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: By translation:
fr: Par traduction :

note: Widget: “DictionaryEditor”, accessible name.
en: Translation filter
fr: Filtre de traduction

note: Widget: “DictionaryEditor”, accessible name.
en: Clear filter
fr: Effacer le filtre

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: Clear
fr: Effacer

note: Widget: “DictionaryEditor”, accessible name.
en: Mappings
fr: Traductions

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: &Delete
fr: Supprimer

note: Widget: “DictionaryEditor”, tool tip.
en: Delete selected entries.
fr: Supprime les entrées sélectionnées.

note: Widget: “DictionaryEditor”, tool tip.
en: Undo last add/delete/edit operation.
fr: Annule la dernière opération.

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: &New translation
fr: &Nouvelle traduction

note: Widget: “LookupDialog”, tooltip.
en: Search the dictionary for translations.
fr: Cherche les traductions du dictionnaire.

en: Lookup
fr: Recherche

note: Widget: “LookupDialog”, window title.
en: Plover: Dictionary Lookup
fr: Plover: Recherche

note: Widget: “LookupDialog”, accessible name.
en: Pattern
fr: Motif

note: Widget: “LookupDialog”, accessible name.
en: Results
fr: Résultats

en: Arpeggiate allows using non-NKRO keyboards.
    
    Each key can be pressed separately and the
    space bar is pressed to send the stroke.
fr: Arpéger permet l'utilisation de claviers non-NKRO.
    
    Chaque touche peut alors être frappée individuellement,
    et la barre d'espace utilisée pour terminer l'accord.

note: Widget: “MainWindow”, accessible name.
en: State
fr: État

note: Widget: “MainWindow”, accessible description.
en: Connection state for the current machine.
fr: État de connexion de la machine.

note: Widget: “MainWindow”, tool tip. Widget: “MainWindow”, accessible description.
en: Disconnect and reconnect the machine.
fr: Déconnecte puis reconnecte la machine.

note: Widget: “MainWindow”, accessible name.
en: Reconnect
fr: Reconnecter

note: Widget: “MainWindow”, accessible name.
en: Type
fr: Modèle

note: Widget: “MainWindow”, accessible description.
en: Change the current machine type.
fr: Modifie le type de machine.

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: Disabled
fr: Désactivée

note: Widget: “MainWindow”, title.
en: &File
fr: &Fichier

note: Widget: “MainWindow”, title.
en: &Tools
fr: Outils

note: Widget: “MainWindow”, title.
en: &Help
fr: Aide

note: Widget: “MainWindow”, title.
en: &Edit
fr: &Éditer

note: Widget: “MainWindow”, window title.
en: Plover: Toolbar
fr: Plover: Bar d'outils

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: &Quit Plover
fr: &Quitter Plover

note: Widget: “MainWindow”, tool tip.
en: Quit the application.
fr: Quitte l'application.

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: &Configure
fr: &Configurer

note: Widget: “MainWindow”, tool tip.
en: Open the configuration dialog.
fr: Ouvre la fenêtre de configuration.

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: Open config &folder
fr: &Ouvrir le dossier contenant la configuration

note: Widget: “MainWindow”, tool tip.
en: Open the configuration folder.
fr: Ouvre le dossier contenant la configuration.

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: &About
fr: À propos

note: Widget: “MainWindow”, tool tip.
en: Open the about dialog.
fr: Ouvre la fenêtre "À propos".

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: &Reconnect machine
fr: &Reconnecter la machine

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: &Show
fr: Afficher

note: Widget: “MainWindow”, tool tip.
en: Show the main window.
fr: Affiche la fenêtre principale.

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: Toggle &output
fr: Activer/désactiver la sortie

note: Widget: “MainWindow”, tool tip.
en: Toggle the output.
fr: Active/désactive la sortie.

note: Paper tape style.
en: Paper
fr: Papier

note: Paper tape style.
en: Raw
fr: Brut

note: Widget: “PaperTape”, tooltip.
en: Paper tape display of strokes.
fr: Affichage des entrées du ruban.

en: Paper Tape
fr: Ruban

en: Do you want to clear the paper tape?
fr: Voulez vous effacer l'historique de la bande papier?

en: Save Paper Tape
fr: Enregistrer la bande papier

note: Paper tape, "save" file picker.
en: Text files (*.txt)
fr: Fichiers texte (*.txt)

note: Widget: “PaperTape”, text.
en: Mode:
fr: Mode :

note: Widget: “PaperTape”, accessible description.
en: Select paper tape display mode.
fr: Choisit le mode d'affichage du ruban.

note: Widget: “PaperTape”, accessible name.
en: Tape
fr: Ruban

note: Widget: “PaperTape”, text. Widget: “SuggestionsDialog”, text.
en: &Clear
fr: &Effacer

note: Widget: “PaperTape”, tool tip.
en: Clear paper tape.
fr: Efface le ruban.

note: Widget: “PaperTape”, text.
en: &Save
fr: &Sauvegarder

note: Widget: “PaperTape”, tool tip.
en: Save paper tape to file.
fr: Enregistre la bande papier.

note: Widget: “PaperTape”, text. Widget: “SuggestionsDialog”, text.
en: &Toggle "always on top"
fr: &Basculer "toujours visible"

note: Widget: “PaperTape”, tool tip. Widget: “SuggestionsDialog”, tool tip.
en: Toggle "always on top".
fr: Bascule "toujours visible".

note: Widget: “PaperTape”, text. Widget: “SuggestionsDialog”, text.
en: Select &font
fr: Sélectionner la &fonte de caractères

note: Widget: “PaperTape”, tool tip. Widget: “SuggestionsDialog”, tool tip.
en: Open font selection dialog.
fr: Ouvre la fenêtre de sélection de la fonte de caractères.

note: Widget: “SuggestionsDialog”, tooltip.
en: Suggest possible strokes for the last written words.
fr: Suggère des accords possibles pour les derniers mots écris.

note: Widget: “SuggestionsDialog”, “font” menu.
en: &Text
fr: &Texte

note: Widget: “SuggestionsDialog”, “font” menu.
en: &Strokes
fr: &Accords

note: Widget: “SuggestionsDialog”, tool tip.
en: Clear the history.
fr: Efface l'historique.

note: Widget: “SuggestionsWidget”.
en: no suggestions
fr: pas de suggestions

en: {machine} is {state}
fr: la machine "{machine}" est {state}

note: Tray icon tooltip.
en: output is enabled
fr: la sortie est activée

note: Tray icon tooltip.
en: output is disabled
fr: la sortie est désactivée

note: Machine state.
en: stopped
fr: arrêtée

note: Machine state.
en: initializing
fr: en cours d'initialisation

note: Machine state.
en: connected
fr: connectée

note: Machine state.
en: disconnected
fr: déconnectée

note: Machine name.
en: Keyboard
fr: Clavier
