plover 4.0.0.dev8+401.g819b997 - en to it_IT translation catalogue (174 entries)

en: Founded by stenographer Mirabai Knight.
    
    Developers:
    
    Joshua Lifton
    Hesky Fisher
    Ted Morin
    Benoit Pierre
    
    and many more on GitHub:
    <https://github.com/openstenoproject/plover>
it_IT: Fondato dalla stenografa Mirabai Knight.
    
    Sviluppatori:
    
    Joshua Lifton
    Hesky Fisher
    Ted Morin
    Benoit Pierre
    
    e molti altri su GitHub:
    <https://github.com/openstenoproject/plover>

note: Short description for Plover, currently not used in the interface.
en: Open Source Stenography Software
it_IT: Software Open Source per la Stenografia a macchina

en: Plover is a free open source program intended to bring realtime
    stenographic technology not just to stenographers, but also to
    hackers, hobbyists, accessibility mavens, and all-around speed demons.
it_IT: Plover è un programma gratuito open source creato con l'intento di portare la tecnologia
    della stenografia a macchina in tempo reale non solo agli stenografi, ma anche ad hackers,
    hobbisti, esperti dell'accessibilità e campioni di velocità a tutto tondo.

note: Widget: “AboutDialog”, windowtitle.
en: Plover: About
it_IT: Plover: Informazioni su

note: Widget: “AddTranslationDialog”, tooltip. Widget: “AddTranslationWidget”, tooltip.
en: Add a new translation to the dictionary.
it_IT: Aggiungi definizione al dizionario.

en: Add Translation
it_IT: Aggiungi definizione

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: {dictionary} (disabled)
it_IT: {dictionary} (disabilitato)

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: {strokes} maps to
it_IT: {strokes} definizione

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: Overwritten entries:
it_IT: Definizioni sovrascritte:

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: {strokes} is not mapped in any dictionary
it_IT: {strokes} non assegnata ad alcun dizionario

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: {translation} is mapped to: {strokes}
it_IT: {translation} assegnata a {strokes}

note: Widget: “AddTranslationWidget”.
en: {translation} is not in the dictionary
it_IT: {translation} non presente nel dizionario

note: Widget: “AddTranslationWidget”, text.
en: Strokes:
it_IT: Note steno:

note: Widget: “AddTranslationWidget”, text.
en: Translation:
it_IT: Traduzione:

note: Widget: “AddTranslationWidget”, text.
en: Dictionary:
it_IT: Dizionario:

note: Widget: “FileWidget”, text.
en: Browse
it_IT: Naviga

note: Widget: “KeyboardWidget”, text.
en: Arpeggiate
it_IT: Arpeggiare

note: Widget: “SerialWidget”, title.
en: Connection
it_IT: Connessione

note: Widget: “SerialWidget”, text.
en: Port
it_IT: Porta

note: Widget: “SerialWidget”, text.
en: Scan
it_IT: Scannerizza

note: Widget: “SerialWidget”, text.
en: Baudrate
it_IT: Velocità Baud

note: Widget: “SerialWidget”, title.
en: Data format
it_IT: Formato Dati

note: Widget: “SerialWidget”, text.
en: Data bits
it_IT: Bits dati

note: Widget: “SerialWidget”, text.
en: Stop bits
it_IT: Bits di stop

note: Widget: “SerialWidget”, text.
en: Parity
it_IT: Parità

note: Widget: “SerialWidget”, text.
en: seconds
it_IT: secondi

note: Widget: “SerialWidget”, text.
en: Use timeout
it_IT: Usa timeout

note: Widget: “SerialWidget”, title.
en: Flow control
it_IT: Controllo di flusso

note: Widget: “NopeOption” (empty config option message, e.g. the machine option when selecting the Treal machine).
en: Nothing to see here!
it_IT: Niente da visualizzare!

note: Widget: “KeymapOption”.
en: Key
it_IT: Tasto

note: Widget: “KeymapOption”.
en: Action
it_IT: Azione

note: Widget: “MultipleChoicesOption”.
en: Choice
it_IT: Scelta

note: Widget: “MultipleChoicesOption”.
en: Selected
it_IT: Selezionato

note: Widget: “ConfigWindow”.
en: Interface
it_IT: Interfaccia

en: Start minimized:
it_IT: Avvia minimizzato:

en: Minimize the main window to systray on startup.
it_IT: Minimizza finestra principale nella barra sistema.

en: Show paper tape:
it_IT: Mostra note steno:

en: Open the paper tape on startup.
it_IT: Apri note steno all'avvio.

en: Show suggestions:
it_IT: Mostra i suggerimenti:

en: Open the suggestions dialog on startup.
it_IT: Mostra finestra suggerimenti all'avvio.

en: Add translation dialog opacity:
it_IT: Opacizza finestra di dialogo:

en: Set the translation dialog opacity:
    - 0 makes the dialog invisible
    - 100 is fully opaque
it_IT: Setta opacità finestra di traduzione:
    - 0 finestra invisibile
    - 100 finestra totalmente opaca

en: Dictionaries display order:
it_IT: Ordine visualizzazione dizionari:

en: top-down
it_IT: dall'alto al basso

en: bottom-up
it_IT: dal basso all'alto

en: Set the display order for dictionaries:
    - top-down: match the search order; highest priority first
    - bottom-up: reverse search order; lowest priority first
it_IT: Settare l'ordine di visualizzazione dei dizionari:
    - dall'alto al basso: corrispondenza con l'ordine di ricerca; priorità più alta al primo
    - dal basso all'alto: inversione dell'ordine di ricerca; priorità più bassa al primo

note: Widget: “ConfigWindow”.
en: Logging
it_IT: Registro log

en: Log file:
it_IT: File di registro:

en: Select a log file
it_IT: Selezionare un file di registro

en: Log files (*.log)
it_IT: Files del registro (*.log)

en: File to use for logging strokes/translations.
it_IT: File in uso per registro note steno/traduzioni.

en: Log strokes:
it_IT: Registra note steno:

en: Save strokes to the logfile.
it_IT: Salva note steno nel registro.

en: Log translations:
it_IT: Registra le traduzioni:

en: Save translations to the logfile.
it_IT: Salva le traduzioni nel file di registro.

note: Widget: “ConfigWindow”. Widget: “MainWindow”, title.
en: Machine
it_IT: Macchina

en: Machine:
it_IT: Macchina:

en: Options:
it_IT: Opzioni:

en: Keymap:
it_IT: Mappa dei tasti:

note: Widget: “ConfigWindow”. Widget: “MainWindow”, title.
en: Output
it_IT: Traduzione note steno

en: Enable at start:
it_IT: Attiva all'avvio:

en: Enable output on startup.
it_IT: Attiva traduzione steno all'avvio.

en: Start attached:
it_IT: Inizia senza spazio iniziale:

en: Disable preceding space on first output.
    
    This option is only applicable when spaces are placed before.
it_IT: Disabilita lo spazio anteriore per la prima parola.
    
    Questa opzione è applicabile solo nel caso in cui lo spazio sia prima della parola.

en: Start capitalized:
it_IT: Inizia in maiuscolo:

en: Capitalize the first word.
it_IT: Inizia in maiuscolo.

en: Space placement:
it_IT: Posizionamento dello spazio:

en: Before Output
it_IT: Prima della parola

en: After Output
it_IT: Dopo la parola

en: Set automatic space placement: before or after each word.
it_IT: Collocazione spazio: prima o dopo ogni parola parola.

en: Undo levels:
it_IT: Numero note steno annullabili:

en: Set how many preceding strokes can be undone.
    
    Note: the effective value will take into account the
    dictionaries entry with the maximum number of strokes.
it_IT: Settare il numero di note steno precedenti che è possibile annullare.
    
    Nota: il valore effettivo terrà conto dell'entrata
    con il maggior numero di note steno nei dizionari.

en: Extension:
it_IT: Estensione:

en: Name
it_IT: Nome

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: Enabled
it_IT: Abilita

en: Configure enabled plugin extensions.
it_IT: Configura estensioni abilitate del plugin.

note: Widget: “ConfigWindow”.
en: System
it_IT: Sistema

en: System:
it_IT: Sistema:

note: Widget: “ConfigWindow”, windowtitle.
en: Plover: Configuration
it_IT: Plover: Configurazione

note: Widget: “DictionariesWidget”, file picker.
en: Dictionaries ({extensions})
it_IT: Dizionari ({extensions})

note: Widget: “DictionariesWidget”, file picker.
en: {format} dictionaries ({extensions})
it_IT: {format} dizionari ({extensions})

note: Widget: “DictionariesWidget”, “add” menu.
en: Open dictionaries
it_IT: Aprire dizionari

note: Widget: “DictionariesWidget”, “add” menu. Widget: “DictionariesWidget”, “new” file picker.
en: New dictionary
it_IT: Nuovo dizionario

note: Widget: “DictionariesWidget”, “save” menu.
en: Create a copy of each dictionary
it_IT: Crea una copia di ogni dizionario

note: Widget: “DictionariesWidget”, “save” menu.
en: Merge dictionaries into a new one
it_IT: Unisci i dizionari in uno nuovo

note: Widget: “DictionariesWidget”, tooltip.
en: This dictionary is being loaded.
it_IT: Questo dizionario si sta caricando.

note: Widget: “DictionariesWidget”, tooltip.
en: This dictionary is read-only.
it_IT: Questo dizionario è di sola lettura.

note: Widget: “DictionariesWidget”, tooltip.
en: This dictionary is marked as a favorite.
it_IT: Questo dizionario è selezionato come favorito.

note: Widget: “DictionariesWidget”, “save as copy” file picker.
en: Save a copy of {name} as...
it_IT: Salva una copia di {name} come...

note: Widget: “DictionariesWidget”, “save as copy” file picker.
en: {name} - Copy
it_IT: {name} - Copia

note: Widget: “DictionariesWidget”, “save as merge” file picker.
en: Merge {names} as...
it_IT: Unisci {names} as...

note: Widget: “DictionariesWidget”, “add” file picker. Widget: “DictionariesWidget”, tooltip.
en: Add dictionaries
it_IT: Aggiungi dizionari

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: Dictionaries
it_IT: Dizionari

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: &Edit dictionaries
it_IT: &Editare dizionari

note: Widget: “DictionariesWidget”, tooltip.
en: Edit selected dictionaries
it_IT: Editare dizionari selezionati

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: &Save dictionaries as...
it_IT: &Salva dizionari come.

note: Widget: “DictionariesWidget”, tooltip.
en: Save the selected dictionaries: create a new copy of each dictionary, or merge them into a new dictionary.
it_IT: Salva i dizionari selezionati: crea una nuova copia di ciascun dizionario, o uniscili in un nuovo dizionario.

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: &Remove dictionaries
it_IT: &Rimuovi dizionari

note: Widget: “DictionariesWidget”, tooltip.
en: Remove selected dictionaries
it_IT: Elimina dizionari selezionati

note: Widget: “DictionariesWidget”, shortcut. Widget: “DictionaryEditor”, shortcut.
en: Del
it_IT: Cancella

note: Widget: “DictionariesWidget”, text. Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: &Undo
it_IT: Annulla &operazione

note: Widget: “DictionariesWidget”, tooltip.
en: Undo last add/delete/reorder operation.
it_IT: Annulla ultima operazione di aggiunta/cancellazione/riordino.

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: &Add dictionaries
it_IT: &Aggiungere dizionari

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: Add &translation
it_IT: Aggiungere &traduzione

note: Widget: “DictionariesWidget”, tooltip. Widget: “DictionaryEditor”, tooltip.
en: Add a new translation
it_IT: Aggiungere traduzione

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: Move dictionaries &up
it_IT: S&posta dizionari sù

note: Widget: “DictionariesWidget”, tooltip.
en: Move selected dictionaries up.
it_IT: Sposta dizionari selezionati verso l'alto.

note: Widget: “DictionariesWidget”, text.
en: Move dictionaries &down
it_IT: Sposta dizionari &giù

note: Widget: “DictionariesWidget”, tooltip.
en: Move selected dictionaries down.
it_IT: Sposta dizionari selezionati verso il basso.

note: Widget: “DictionaryEditor”.
en: Strokes
it_IT: Note steno

note: Widget: “DictionaryEditor”.
en: Translation
it_IT: Traduzione

note: Widget: “DictionaryEditor”.
en: Dictionary
it_IT: Dizionario

note: Widget: “DictionaryEditor”, windowtitle.
en: Plover: Dictionary Editor
it_IT: Plover: Editor dizionario

note: Widget: “DictionaryEditor”, title.
en: Filter
it_IT: Filtra

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: By strokes:
it_IT: Per note steno:

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: Apply
it_IT: Applica

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: By translation:
it_IT: Per traduzione:

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: Clear
it_IT: Pulisci

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: &Delete
it_IT: &Cancella

note: Widget: “DictionaryEditor”, tooltip.
en: Delete selected entries.
it_IT: Cancella entrate selezionate.

note: Widget: “DictionaryEditor”, tooltip.
en: Undo last add/delete/edit operation.
it_IT: Cancellare l'ultima operazione di aggiunta/cancellazione/editazione.

note: Widget: “DictionaryEditor”, text.
en: &New translation
it_IT: &Nuova traduzione

note: Widget: “LookupDialog”, tooltip.
en: Search the dictionary for translations.
it_IT: Cerca il dizionario per le traduzioni.

en: Lookup
it_IT: Ricerca

note: Widget: “LookupDialog”, windowtitle.
en: Plover: Dictionary Lookup
it_IT: Plover: Ricerca nel dizionario

en: Arpeggiate allows using non-NKRO keyboards.
    
    Each key can be pressed separately and the
    space bar is pressed to send the stroke.
it_IT: Arpeggiando è possibile usare una tastiera non NKRO.
    
    Ogni tasto può essere premuto separatamente
    premere la barra spazio per inviare la battuta.

note: Widget: “MainWindow”, tooltip.
en: Disconnect and reconnect the machine.
it_IT: Disconnettere e riconnettere la macchina.

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: Disabled
it_IT: Disabilita

note: Widget: “MainWindow”, title.
en: &Tools
it_IT: Stru&menti

note: Widget: “MainWindow”, title.
en: &Help
it_IT: Ai&uto

note: Widget: “MainWindow”, title.
en: &Edit
it_IT: E&dita

note: Widget: “MainWindow”, windowtitle.
en: Plover: Toolbar
it_IT: Plover: Barra degli strumenti

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: &Quit Plover
it_IT: Uscire da P&lover

note: Widget: “MainWindow”, tooltip.
en: Quit the application.
it_IT: Uscire dall'applicazione.

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: &Configure
it_IT: Co&nfigura

note: Widget: “MainWindow”, tooltip.
en: Open the configuration dialog.
it_IT: Aprire la finestra di configurazione.

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: Open config &folder
it_IT: Aprire cartella di &configurazione

note: Widget: “MainWindow”, tooltip.
en: Open the configuration folder.
it_IT: Apre la cartella di configurazione.

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: &About
it_IT: Informazioni su

note: Widget: “MainWindow”, tooltip.
en: Open the about dialog.
it_IT: Aprire la finestra: Informazioni su.

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: &Reconnect machine
it_IT: &Riconnettere macchina

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: &Show
it_IT: M&ostra

note: Widget: “MainWindow”, tooltip.
en: Show the main window.
it_IT: Mostra la finestra principale.

note: Widget: “MainWindow”, text.
en: Toggle &output
it_IT: &Attiva/disattiva traduzione

note: Widget: “MainWindow”, tooltip.
en: Toggle the output.
it_IT: Cambia lo stato dell'output.

en: Paper Tape
it_IT: Note Steno

note: Paper tape style.
en: Paper
it_IT: Carta

note: Paper tape style.
en: Raw
it_IT: Senza formattazione

en: Do you want to clear the paper tape?
it_IT: Cancellare note steno?

en: Save Paper Tape
it_IT: Salva Note Steno

note: Paper tape, "save" file picker.
en: Text files (*.txt)
it_IT: Files di testo (*.txt)

note: Widget: “PaperTape”, text.
en: Mode
it_IT: Modalità

note: Widget: “PaperTape”, text. Widget: “SuggestionsDialog”, text.
en: &Clear
it_IT: &Pulisci

note: Widget: “PaperTape”, tooltip.
en: Clear paper tape.
it_IT: Cancella schermo.

note: Widget: “PaperTape”, text.
en: &Save
it_IT: &Salva

note: Widget: “PaperTape”, tooltip.
en: Save paper tape to file.
it_IT: Salva note steno su file.

note: Widget: “PaperTape”, text. Widget: “SuggestionsDialog”, text.
en: &Toggle "always on top"
it_IT: &Attiva/disattiva "sempre in primo piano"

note: Widget: “PaperTape”, tooltip. Widget: “SuggestionsDialog”, tooltip.
en: Toggle "always on top".
it_IT: Cambia lo stato "sempre in primo piano".

note: Widget: “PaperTape”, text. Widget: “SuggestionsDialog”, text.
en: Select &font
it_IT: Seleziona c&arattere

note: Widget: “PaperTape”, tooltip. Widget: “SuggestionsDialog”, tooltip.
en: Open font selection dialog.
it_IT: Apre finestra di selezione caratteri.

note: Widget: “SuggestionsDialog”, tooltip.
en: Suggest possible strokes for the last written words.
it_IT: Suggerisci possibili note steno per le ultime parole scritte.

en: Suggestions
it_IT: Suggerimenti

note: Widget: “SuggestionsDialog”, “font” menu.
en: &Text
it_IT: &Testo

note: Widget: “SuggestionsDialog”, “font” menu.
en: &Strokes
it_IT: &Note steno

note: Widget: “SuggestionsDialog”, tooltip.
en: Clear the history.
it_IT: Cancella schermo.

note: Widget: “SuggestionsWidget”.
en: no suggestions
it_IT: nessun suggerimento

en: {machine} is {state}
it_IT: {machine} è {state}

note: Tray icon tooltip.
en: output is enabled
it_IT: l'output è attivato

note: Tray icon tooltip.
en: output is disabled
it_IT: l'output è disattivato

note: Machine state.
en: stopped
it_IT: fermato

note: Machine state.
en: initializing
it_IT: inizializzazione

note: Machine state.
en: connected
it_IT: connessa

note: Machine state.
en: disconnected
it_IT: disconnessa

note: Machine name.
en: Keyboard
it_IT: Tastiera
