pluma-plugins 1.25.0 - en to am translation catalogue (15 entries)

en: Bookmarks
am: ምልክት ማድረጊያ

en: Whether to silence terminal bell
am: የ ተርሚናል ደወል ይጥፋ ወይንስ ይኑር

en: Number of lines to keep in scrollback
am: በ መሸብለያ መደርደሪያ ውስጥ የሚኖረው የ መስመር ቁጥር

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
am: ያልተወሰነ ቁጥር መስመርበ መሸብለያ ውስጥ መቀመጥ አለበት

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
am: ቁልፍ ሲጫኑ የ መሸብለያ መደርደሪያ እስከ ታች ድረስ ይሄድ እንደሆን መወሰኛ

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
am: እውነት ከሆነ ቁልፍ ሲጫኑ የ መሸብለያ መደርደሪያ እስከ ታች ድረስ ይዘላል

en: Default color of text in the terminal
am: ነባር ቀለም ለ ጽሁፍ በ ተርሚናል ውስጥ

en: Default color of terminal background
am: ነባር ቀለም ለ ተርሚናል መደብ

en: Palette for terminal applications
am: ለ ተርሚናል መተግበሪያ ማስቀመጫ

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
am: የ ተርሚናል ዊጄት የ ቀለም ገጽታ ይጠቀም ወይንስ ይተወው

en: Whether to blink the cursor
am: መጠቆሚያውን ብልጭ ድርግም ማድረጊያ

en: The cursor appearance
am: የ መጠቆሚያው አቀራረብ

en: Whether to use the system font
am: የ ስርአቱን ፊደል ይጠቀሙ እንደሆን መወሰኛ

en: Font
am: ፊደል

en: Terminal
am: ተርሚናል
