pluma-plugins 1.25.0 - en to ar translation catalogue (18 entries)

en: Bookmarks
ar: _العلامات

en: Whether to silence terminal bell
ar: فيما إذا سيقع إصمات لجرس الطرفيّة

en: Number of lines to keep in scrollback
ar: عدد السطور التي سيبقى عليها عند اللف إلى الخلف

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ar: ما إذا كان سيُبقى على عدد لا محدود من السطور في سجل الرجوع

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ar: إذا ضبط لصحيح، فلن تمحى أي سطور من سجل الرجوع. سيحفظ تاريخ الرجوع مؤقتا على القرص مما قد يتسبب في استنفاذ المساحة الخالية في حال كان خرج الطرفية كثيرا.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ar: فيما إذا سيقع اللف إلى الأسفل عند نقر مفتاح

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ar: إذا ضبط لصحيح فسيجعل شريط التمرير يقفز إلى الأسفل عند نقر المفتاح.

en: Default color of text in the terminal
ar: اللون المبدئي للنص في الطرفيّة

en: Default color of terminal background
ar: اللون المبدئي لخلفية الطرفيّة

en: Palette for terminal applications
ar: لوح ألوان تطبيقات الطرفيّة

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
ar: للطرفيّات لوح ألوان ذي 16 لونا ستستخدمه التطبيقات داخل الطرفيّة. هذه هي لوحة الألوان بهيئة قائمة أسماء ألوان منفصلة بفواصل. يجب أن تكون أسماء الألوان بتهيئة سداسية، مثلا "#FF00FF"

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ar: فيما إذا ستسعمل ألوان السِمة لقطع الطرفيّة

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
ar: إذا ضبط لصحيح، فسيستعمل مخطّط لون السِمة المستخدم لصناديق خانات النصوص للشاشة الطرفيّة عوض الألوان المستعملة من طرف المستخدم.

en: Whether to blink the cursor
ar: فيما إذا سيومض المؤشّر

en: The cursor appearance
ar: مظهر المؤشر

en: Whether to use the system font
ar: فيما إذا سيستعمل خط النظام

en: Font
ar: الخط

en: Terminal
ar: الطرفية
