pluma-plugins 1.25.0 - en to be translation catalogue (17 entries)

en: Bookmarks
be: Закладкі

en: Whether to silence terminal bell
be: Ці сцішваць званок тэрмінала

en: Number of lines to keep in scrollback
be: Колькасць радкоў у буферы пракруткі

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
be: Памятаць усе папярэднія радкі

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
be: Ці пракручваць долу пры націсканні любой кнопкі

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
be: Калі true, націсканне кнопкі пасуне паласу пракруткі долу.

en: Default color of text in the terminal
be: Стандартны колер тэксту ў тэрмінале

en: Default color of terminal background
be: Стандартны колер фону тэрмінала

en: Palette for terminal applications
be: Палітра для тэрмінальных праграм

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
be: Тэрмінал мае палітру з 16 колераў, якую дастасаваньні могуць ужываць. Гэтая палітра складаецца зь сьпіса колераў, падзеленых двукроп'ямі. Назвы колераў мусяць быць у hex-фармаце (напр., "#FF00FF")

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
be: Ці выкарыстоўваць колеры тэмы для віджэта тэрмінала

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
be: true: тэрмінал будзе ўжываць тую самую схему колераў, што і палі ўводу тэксту, замест колераў карыстальніка.

en: Whether to blink the cursor
be: Ці мігцець курсорам

en: The cursor appearance
be: Выгляд курсора

en: Whether to use the system font
be: Ці ўжыць сістэмны шрыфт

en: Font
be: Шрыфт

en: Terminal
be: Тэрмінал
