gnome-menus - en to pl translation catalogue (380 entries)

en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Automatically adds closing brackets.
pl: Aŭtamatyčna dadaje kancavyja dužki.

en: Insert special characters just by clicking on them.
pl: Ustaŭlaj specyjalnyja znaki, klikajučy ich.

en: Comment out or uncomment a selected block of code.
pl: Zakamentuj ci adkamentuj zaznačany blok kodu.

en: U_ncomment Code
pl: _Adkamentuj kod

note: ex:ts=4:et:
en: Color Picker
pl: Vybar koleru

en: Pick a color from a dialog and insert its hexadecimal representation.
pl: Abiraj koler u dyjalohavym aknie dy ŭstaŭlaj jahonaje šasnaccatkovaje vyjaŭleńnie.

en: Pick _Color...
pl: Abiary _koler...

en: Pick a color from a dialog
pl: Abiary koler u dyjalohavym aknie

en: _Insert
pl: _Ustaŭ

en: Draw Spaces and Tabs
pl: Pakazvaj prabieły j taby

en: Draw tabs
pl: Pakazvaj taby

en: Enabled
pl: Uklučany

en: Join several lines or split long ones
pl: Jadnaj ci raźjadnoŭvaj radki

en: Join/Split Lines
pl: Jadnaj/Raźjadnoŭvaj radki

en: _Split Lines
pl: _Raźjadnaj radki

en: Sa_ved sessions
pl: _Zachavanyja sesii

en: _Manage saved sessions...
pl: _Kiruj zachavanymi sesijami...

en: Recover '%s' session
pl: Adnavi sesiju "%s"

en: Session Name
pl: Nazva sesii

note: ex:ts=4:et:
en: Save and restore your working sessions
pl: Zachoŭvaj dy adnaŭlaj rabočyja sesii

en: Session Saver
pl: Zachavańnie sesijaŭ

en: Save session
pl: Zachavaj sesiju

en: Saved Sessions
pl: Zachavanyja sesii

en: Session name:
pl: Nazva sesii:

en: Forget you're not using tabulations.
pl: Zabudźsia, što ja nie vykarystoŭvaju tabulacyju.

en: Terminal
pl: Terminał

en: Tags
pl: Značniki

en: Select the group of tags you want to use
pl: Abiary hrupy značnikaŭ, jakimi ty chočaš karystacca

en: _Preview
pl: _Pieradahlad

en: Available Tag Lists
pl: Dastupnyja śpisy značnikaŭ

note: ex:ts=8:noet:
en: Abbreviated form
pl: Skaročanaja forma

en: Abbreviation
pl: Skarot

en: Above
pl: Nad

en: Accessibility key character
pl: Znak klavišy dastupnaści

en: Acronym
pl: Akronim

en: Align
pl: Raŭnańnie

en: Alignment character
pl: Znak raŭnańnia

en: Alternative
pl: Alternatyva

en: Anchor
pl: Jakar

en: Anchor URI
pl: Jakar URI

en: Applet class file code
pl: Kod fajłu klasu apletu

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Applet class file code (deprecated)
pl: Kod fajłu klasu apletu (sastarełaje)

en: Array
pl: Masiŭ

en: Associated information
pl: Asacyjavanaja infarmacyja

en: Author info
pl: Źviestki ab aŭtary

en: Axis related headers
pl: Zahałoŭki vosiaŭ

en: Background color
pl: Fonavy koler

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background color (deprecated)
pl: Fonavy koler (sastarełaje)

en: Background texture tile
pl: Fonavy teksturny ŭzor

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background texture tile (deprecated)
pl: Fonavy teksturny ŭzor (sastarełaje)

en: Base URI
pl: Asnoŭny URI

en: Base font
pl: Asnoŭny šryft

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Base font (deprecated)
pl: Asnoŭny šryft (sastarełaje)

en: Bold
pl: Tłusty

en: Border
pl: Abrys

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Border (deprecated)
pl: Abrys (sastarełaje)

en: Border color
pl: Koler abrysu

en: Cell rowspan
pl: Adlehłaść pamiž radkami ź jačejami

en: Center
pl: Centravańnie

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Center (deprecated)
pl: Centravańnie (sastarełaje)

en: Character encoding of linked resource
pl: Kadavańnie znakaŭ resursu, da jakoha viadzie spasyłka

en: Checked (state)
pl: Zaznačany (stan)

en: Checked state
pl: Zaznačany stan

en: Citation
pl: Cytatа

en: Cite reason for change
pl: Pryčyna źmieny

en: Class implementation ID
pl: ID implementacyi klasy

en: Class list
pl: Śpis klasaŭ

en: Clear text flow control
pl: Ačystka parametraŭ kiravańnia tekstavaj płyńniu

en: Code content type
pl: Typ źmieściva kodu

en: Color of selected links
pl: Koler zaznačanych spasyłak

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Color of selected links (deprecated)
pl: Koler zaznačanych spasyłak (sastarełaje)

en: Column span
pl: Adlehłaść pamiž kalonkami

en: Columns
pl: Kalonki

en: Comment
pl: Kamentar

en: Computer code fragment
pl: Frahment kamputarnaha kodu

en: Content scheme
pl: Schiema źmieściva

en: Content type
pl: Typ źmieściva

note: The "type" attribute is deprecated for the "ol" tag only, since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Content type (deprecated)
pl: Typ źmieściva (sastarełaje)

en: Coordinates
pl: Kaardynaty

en: DIV Style container
pl: Kantejner stylu DIV

en: DIV container
pl: Kantejner DIV

en: Date and time of change
pl: Data j čas źmienaŭ

note: NOTE: used in "object" tag
en: Declare flag
pl: Deklaravany ściažok

note: Translators: DEFER is an optional attribute of the <script> tag. It indicates that the script is not going to generate any document content. The browser can continue parsing and drawing the page.
en: Defer attribute
pl: Atrybut defer

en: Definition description
pl: Apisańnie aznačeńnia

en: Definition list
pl: Śpis aznačeńniaŭ

en: Definition term
pl: Term aznačeńnia

en: Deleted text
pl: Vydaleny tekst

en: Direction
pl: Napramak

en: Directionality
pl: Napramkavaść

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Directionality (deprecated)
pl: Napramkavaść (sastarełaje)

en: Directory list
pl: Śpis katalohaŭ

en: Disabled
pl: Vyklučana

en: Document base
pl: Baza dakumentu

en: Document body
pl: Cieła dakumentu

en: Document head
pl: Zahałovak dakumentu

en: Document title
pl: Nazva dakumentu

en: Document type
pl: Typ dakumentu

en: Element ID
pl: ID elementu

en: Embedded object
pl: Ubudavany abjekt

en: Emphasis
pl: Akcent

en: Encode type
pl: Typ kadavańnia

en: Figure
pl: Fihura

en: Font face
pl: Šryft

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Font face (deprecated)
pl: Šryft (stastarełaje)

en: For label
pl: Etykieta for

en: Forced line break
pl: Vymušany pieranos radka

en: Form
pl: Forma

en: Form action handler
pl: Vykanaŭca dziejańnia formy

en: Form control group
pl: Kiroŭnaja hrupa formy

en: Form field label text
pl: Tekst etykiety pola formy

en: Form input
pl: Uvod u formu

en: Form input type
pl: Typ uvodu ŭ formu

en: Form method
pl: Metad formy

en: Forward link
pl: Pierasylnaja spasyłka

en: Frame
pl: Frejm

en: Frame render parts
pl: Častki vyjaŭleńnia frejmu

en: Frame source
pl: Krynica frejmu

en: Frame target
pl: Meta pryznačeńnia frejmu

en: Frameborder
pl: Abrys frejmu

en: Frameset
pl: Nabor frejmaŭ

en: Frameset columns
pl: Kalony naboru frejmaŭ

en: Frameset rows
pl: Radki naboru frejmaŭ

en: Framespacing
pl: Vodstup pamiž frejmami

en: Generic embedded object
pl: Zvyčajny ŭbudavany abjekt

en: Generic metainformation
pl: Zvyčajnyja metaźviestki

en: Generic span
pl: Zvyčajnaja adlehłaść

en: HREF URI
pl: Adras (URI) HREF

en: HTML root element
pl: Hałoŭny element HTML

en: HTML version
pl: Versija HTML

en: HTTP header name
pl: Nazva zahałoŭka HTML

en: Heading
pl: Zahałovak

en: Heading 1
pl: Zahałovak 1

en: Heading 2
pl: Zahałovak 2

en: Heading 3
pl: Zahałovak 3

en: Heading 4
pl: Zahałovak 4

en: Heading 5
pl: Zahałovak 5

en: Heading 6
pl: Zahałovak 6

en: Height
pl: Vyšynia

en: Horizontal rule
pl: Haryzantalnaje kiravańnie

en: Horizontal space
pl: Vodstup pa haryzantali

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Horizontal space (deprecated)
pl: Vodstup pa haryzantali (sastarełaje)

en: Image
pl: Vyjava

en: Image map
pl: Mapa vyjavy

en: Image map area
pl: Abšar mapy vyjavy

en: Image map name
pl: Nazva mapy vyjavy

en: Image source
pl: Krynica vyjavy

en: Inline frame
pl: Unutrany frejm

en: Inline layer
pl: Unutrany słoj

en: Inserted text
pl: Ustaŭleny tekst

en: Instance definition
pl: Aznačeńnie kopii

en: Italic text
pl: Kursiŭny tekst

en: Java applet
pl: Aplet Java

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Java applet (deprecated)
pl: Aplet Java (sastarełaje)

en: Label
pl: Etykieta

en: Language code
pl: Kod movy

en: Large text style
pl: Vialiki styl tekstu

en: Layer
pl: Słoj

en: Link color
pl: Koler spasyłki

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Link color (deprecated)
pl: Koler spasyłki (sastarełaje)

en: List item
pl: Element śpisu

en: List of MIME types for file upload
pl: Śpis typaŭ MIME dla zahruzki fajłaŭ

en: List of supported character sets
pl: Śpis padtrymanych kadavańniaŭ znakaŭ

en: Listing
pl: Śpis

en: Local change to font
pl: Lakalnaja źmiena šryftu

en: Long description link
pl: Spasyłka na doŭhaje apisańnie

en: Long quotation
pl: Doŭhaja cytata

en: Mail link
pl: Spasyłka na adras email

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel height
pl: Vyšynia paloŭ u pikselach

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel width
pl: Šyrynia paloŭ u pikselach

en: Marquee
pl: Markier

en: Maximum length of text field
pl: Maksymalnaja daŭžynia tekstavaha pola

note: Here I take some liberties: There's no mandatory attributes, but those are most common, and will likely be used.
en: Media-independent link
pl: Spasyłka, niezaležnaja ad źmieściva

en: Menu list
pl: Śpis menu

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Menu list (deprecated)
pl: Śpis menu (sastarełaje)

en: Multi-line text field
pl: Šmatradkovaje tekstavaje pole

en: Multicolumn
pl: Šmat kalonak

en: Multiple
pl: Šmatrazovy

en: Name
pl: Nazva

en: Named property value
pl: Vartaść nazvanaj ułaścivaści

en: Next ID
pl: Nastupny ID

en: No URI
pl: Biez URI

en: No embedded objects
pl: Biez ubudavanych abjektaŭ

en: No frames
pl: Biaz frejmaŭ

en: No layers
pl: Biez słajoŭ

en: No line break
pl: Biaz vymušanych pieranosaŭ radka

en: No resize
pl: Biaź źmienaŭ pamieraŭ

en: No script
pl: Biez skryptoŭ

en: No shade
pl: Biaź cieniu

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No shade (deprecated)
pl: Biaź cieniu (sastarełaje)

en: No word wrap
pl: Bieź pieranosu słovaŭ

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No word wrap (deprecated)
pl: Bieź pieranosu słovaŭ (sastarełaje)

en: Non-breaking space
pl: Prabieł bieź pieranosu

en: Note
pl: Zaciem

en: Object applet file
pl: Fajł apletu abjekta

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Object applet file (deprecated)
pl: Fajł apletu abjekta (sastarełaje)

en: Object data reference
pl: Spasyłka na źviestki abjekta

en: Offset for alignment character
pl: Vodstup dla znaku raŭnańnia

en: OnBlur event
pl: Padzieja onBlur

en: OnChange event
pl: Padzieja onChange

en: OnClick event
pl: Padzieja onClick

en: OnDblClick event
pl: Padzieja onDblClick

en: OnFocus event
pl: Padzieja onFocus

en: OnKeyDown event
pl: Padzieja onKeyDown

en: OnKeyPress event
pl: Padzieja onKeyPress

en: OnKeyUp event
pl: Padzieja onKeyUp

en: OnLoad event
pl: Padzieja onLoad

en: OnMouseDown event
pl: Padzieja onMouseDown

en: OnMouseMove event
pl: Padzieja onMouseMove

en: OnMouseOut event
pl: Padzieja onMouseOut

en: OnMouseOver event
pl: Padzieja OnMouseOver

en: OnMouseUp event
pl: Padzieja onMouseUp

en: OnReset event
pl: Padzieja onReset

en: OnSelect event
pl: Padzieja onSelect

en: OnSubmit event
pl: Padzieja onSubmit

en: OnUnload event
pl: Padzieja onUnload

en: Option group
pl: Hrupa opcyjaŭ

en: Option selector
pl: Vybar opcyjaŭ

en: Ordered list
pl: Uparadkavany śpis

en: Output media
pl: Nośbit vyjścia

en: Paragraph
pl: Abzac

en: Paragraph class
pl: Klasa abzacu

en: Paragraph style
pl: Styl abzacu

en: Preformatted listing
pl: Zahadzia sfarmatavany śpis

en: Preformatted text
pl: Zahadzia sfarmatavany tekst

en: Profile metainfo dictionary
pl: Słoŭnik metaźviestak profilu

en: Prompt message
pl: Paviedamleńnie zapytu

en: Push button
pl: Knopka

en: Quote
pl: Dvukośsie

en: Range
pl: Dyjapazon

en: ReadOnly text and password
pl: Tekst i parol ReadOnly

en: Reduced spacing
pl: Abmiežavany vodstup

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Reduced spacing (deprecated)
pl: Abmiežavany vodstup (sastarełaje)

en: Reverse link
pl: Zvarotnaja spasyłka

en: Root
pl: Korań

en: Rows
pl: Radki

en: Rulings between rows and columns
pl: Vodstupy pamiž radkami j kalonami

en: Sample program output, scripts
pl: Prykłady vyjścia prahramaŭ, skrypty

en: Scope covered by header cells
pl: Dyjapazon jačejaŭ zahałoŭkaŭ

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Script language name
pl: Nazva skryptavaj movy

en: Script statements
pl: Skryptavyja vykazvańni

en: Scrollbar
pl: Panel prakrutki

en: Selectable option
pl: Abiralnaja opcyja

en: Selected
pl: Zaznačanaja

en: Server-side image map
pl: Mapa vyjavy na baku servera

en: Shape
pl: Kštałt

en: Short inline quotation
pl: Karotkaja ŭnutranaja cytata

en: Single line prompt
pl: Adnaradkovy zapyt

en: Size
pl: Pamier

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Size (deprecated)
pl: Pamier (sastarełaje)

en: Small text style
pl: Mały styl tekstu

en: Soft line break
pl: Miakki pieranos radka

en: Sound
pl: Huk

en: Source
pl: Krynica

en: Spacer
pl: Vodstup

en: Spacing between cells
pl: Vodstup pamiž jačejami

en: Spacing within cells
pl: Vodstup u jačejach

en: Span
pl: Adlehłaść

en: Square root
pl: Kvadratny korań

en: Starting sequence number
pl: Numar pieršaj pazycyi

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Starting sequence number (deprecated)
pl: Numar pieršaj pazycyi (sastarełaje)

en: Strike-through text
pl: Pierakreśleny tekst

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text (deprecated)
pl: Pierakreśleny tekst (sastarełaje)

en: Strike-through text style
pl: Pierakreśleny styl tekstu

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text style (deprecated)
pl: Pierakreśleny styl tekstu (sastarełaje)

en: Strong emphasis
pl: Mocny akcent

en: Style info
pl: Źviestki ab styli

en: Subscript
pl: Nižni indeks

en: Superscript
pl: Vierchni indeks

en: Tab order position
pl: Pazycyja ŭ čarzie kartak

en: Table
pl: Tablica

en: Table body
pl: Cieła tablicy

en: Table caption
pl: Podpis tablicy

en: Table column group properties
pl: Ułaścivaści hrupy kalon tablicy

en: Table column properties
pl: Ułaścivaści kalony tablicy

en: Table data cell
pl: Jačeja sa źviestkami tablicy

en: Table footer
pl: Padvał tablicy

en: Table header
pl: Šapka tablicy

en: Table header cell
pl: Jačejka šapki tablicy

en: Table row
pl: Radok tablicy

en: Table summary
pl: Apisańnie tablicy

en: Teletype or monospace text style
pl: Tekst stałaj šyryni ci teletajpu

en: Text
pl: Tekst

en: Text color
pl: Koler tekstu

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Text color (deprecated)
pl: Koler tekstu (sastarełaje)

en: Text entered by user
pl: Tekst, uviedzieny karystalnikam

en: Title
pl: Zahałovak

en: Underlined text style
pl: Padkreśleny styl tekstu

en: Unordered list
pl: Nieŭparadkavany śpis

en: Use image map
pl: Užyj mapu vyjavy

en: Value
pl: Vartaść

en: Value interpretation
pl: Interpretacyja vartaści

en: Variable or program argument
pl: Źmiennaja ci arhument prahramy

en: Vertical cell alignment
pl: Vertykalnaje raŭnańnie jačejaŭ

en: Vertical space
pl: Vertykalny vodstup

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Vertical space (deprecated)
pl: Vertykalny vodstup (sastarełaje)

en: Visited link color
pl: Koler naviedanaj spasyłki

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Visited link color (deprecated)
pl: Koler naviedanaj spasyłki (sastarełaje)

en: Width
pl: Šyrynia

en: Bibliography (cite)
pl: Biblijahrafija (cytata)

en: Bibliography (item)
pl: Biblijahrafija (element)

en: Bibliography (shortcite)
pl: Biblijahrafija (karotkaja cytata)

en: Bibliography (thebibliography)
pl: Biblijahrafija (thebibliography)

en: Brackets ()
pl: Dužki ()

en: Brackets <>
pl: Dužki <>

en: Brackets []
pl: Dužki []

en: Brackets {}
pl: Dužki {}

en: File input
pl: Uvachodny fajł

en: Footnote
pl: Znoska

en: Function e^
pl: Funkcyja e^

en: Function exp
pl: Funkcyja exp

en: Function log
pl: Funkcyja log

en: Function log10
pl: Funkcyja log10

en: Function sine
pl: Funkcyja sine

en: Greek alpha
pl: Hreckaja alfa

en: Greek beta
pl: Hreckaja beta

en: Greek epsilon
pl: Hrecki epsilon

en: Greek gamma
pl: Hreckaja gamma

en: Greek lambda
pl: Hreckaja lambda

en: Greek rho
pl: Hreckaje rho

en: Greek tau
pl: Hreckaje tau

en: Header 0 (chapter)
pl: Zahałovak 0 (raździeł)

en: Header 0 (chapter*)
pl: Zahałovak 0 (raździeł*)

en: Header 1 (section)
pl: Zahałovak 1 (padraździeł)

en: Header 1 (section*)
pl: Zahałovak 1 (padraździeł*)

en: Header 2 (subsection)
pl: Zahałovak 2 (padraździeł)

en: Header 2 (subsection*)
pl: Zahałovak 2 (padraździeł)

en: Header 3 (subsubsection)
pl: Zahałovak 3 (padpadraździeł)

en: Header 3 (subsubsection*)
pl: Zahałovak 3 (padpadraździeł)

en: Header 4 (paragraph)
pl: Zahałovak 4 (abzac)

en: Header appendix
pl: Dadatak da zahałoŭka

en: Item
pl: Element

en: Item with label
pl: Element z etykietkaj

en: List description
pl: Apisańnie śpisu

en: List enumerate
pl: Pieraličany śpis

en: List itemize
pl: Prosty śpis

en: Maths (display)
pl: Matematyka (asobny)

en: Maths (inline)
pl: Matematyka (u radku)

en: Operator fraction
pl: Znak dzialeńnia

en: Operator integral (display)
pl: Aperatar intehrału (asobny)

en: Operator integral (inline)
pl: Aperatar intehrału (u radku)

en: Operator sum (display)
pl: Aperatar sumavańnia (asobny)

en: Operator sum (inline)
pl: Aperatar sumavańnia (u radku)

en: Reference label
pl: Etykieta spasyłki

en: Reference ref
pl: Spasyłka ref

en: Symbol <<
pl: Znak <<

en: Symbol <=
pl: Znak <=

en: Symbol >=
pl: Znak >=

en: Symbol >>
pl: Znak >>

en: Symbol and
pl: Znak and

en: Symbol const
pl: Znak const

en: Symbol d-by-dt
pl: Znak d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
pl: Znak d-by-dt-partial

en: Symbol d2-by-dt2-partial
pl: Znak d2-by-dt2-partial

en: Symbol dagger
pl: Znak dagger

en: Symbol equiv
pl: Znak equiv

en: Symbol infinity
pl: Znak biaskoncaści

en: Symbol mathspace ,
pl: Matematyčny prabieł ,

en: Symbol mathspace .
pl: Matematyčny prabieł .

en: Symbol mathspace _
pl: Matematyčny prabieł _

en: Symbol mathspace __
pl: Matematyčny prabieł __

en: Symbol simeq
pl: Znak simeq

en: Symbol star
pl: Znak star

en: Typeface bold
pl: Vytłuščany šryft

en: Typeface italic
pl: Kursiŭny šryft

en: Typeface slanted
pl: Nachileny šryft

en: Typeface type
pl: Typ šryftu

en: Unbreakable text
pl: Tekst bieź pieranosaŭ

en: Tag list
pl: Śpis značnikaŭ

en: ancestor
pl: prodak

en: attribute
pl: atrybut

en: child
pl: dzicia

en: descendant
pl: naščadak

en: descendant-or-self
pl: naščadak

en: following
pl: nastupny

en: namespace
pl: abšar nazvaŭ

en: parent
pl: baćka

en: preceding
pl: papiaredni

en: self
pl: sam
