pluma-plugins 1.25.0 - en to cmn translation catalogue (18 entries)

en: Bookmarks
cmn: 書籤

en: Whether to silence terminal bell
cmn: 終端機鈴聲是否不發出聲音

en: Number of lines to keep in scrollback
cmn: 終端機保留的列數

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
cmn: 是否不限制終端機保留的列數

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
cmn: 如果設為 true，回捲的行將永遠不會被丟棄。回捲的歷史紀錄會暫時儲存在磁碟機上，因此當終端機有大量輸出內容時有可能會造成系统用盡磁碟機空間。

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
cmn: 按下任何鍵後，是否將終端機內容捲至底部

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
cmn: 如設定為「true」，按任何一個鍵都會自動將終端機內容捲動至底部

en: Default color of text in the terminal
cmn: 終端機的預設文字顏色

en: Default color of terminal background
cmn: 終端機的預設背景顏色

en: Palette for terminal applications
cmn: 終端機的色盤

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
cmn: 終端機可以使用一個 16 色的色盤，即是本設定中指定的色盤，格式是將一系列的顏色以冒號分隔起來。個別顏色是以 16 進制格式表示，例如“#FF00FF”

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
cmn: 在終端機元件是否使用布景主題提供的色彩

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
cmn: 如設定為「true」，終端機會使用布景主題提供的色彩，而不是使用者自選的色彩。

en: Whether to blink the cursor
cmn: 游標可否閃爍

en: The cursor appearance
cmn: 游標外觀

en: Whether to use the system font
cmn: 是否使用系統提供的字型設定

en: Font
cmn: 字型

en: Terminal
cmn: 終端機
