pluma-plugins 1.25.0 - en to el translation catalogue (18 entries)

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Whether to silence terminal bell
el: Αν θα απενεργοποιείται το κουδούνι τερματικού

en: Number of lines to keep in scrollback
el: Αριθμός γραμμών που εμφανίζονται κατά την κύλιση προς τα πάνω

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
el: Αν θα διατηρείται απεριόριστος αριθμός γραμμών που εμφανίζονται κατά την κύλιση προς τα πάνω

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
el: Αν είναι αληθές, οι γραμμές που εμφανίζονται κατά την κύλιση προς τα πάνω δεν θα απορρίπτονται ποτέ. Το ιστορικό της κύλισης προς τα πίσω θα αποθηκεύεται προσωρινά στον δίσκο. Αυτό ίσως να κάνει το σύστημα να ξεμείνει από ελεύθερο χώρο στο δίσκο, αν υπάρχουν πολλά αποτελέσματα στο τερματικό.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
el: Αν θα γίνεται κύλιση μέχρι το τέλος όταν πατιέται ένα οποιοδήποτε πλήκτρο

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
el: Αν είναι αληθές, το πάτημα οποιουδήποτε πλήκτρου αναγκάζει τη γραμμή κύλισης να μεταβεί στο τέλος.

en: Default color of text in the terminal
el: Προεπιλεγμένο χρώμα κειμένου για το τερματικό

en: Default color of terminal background
el: Προεπιλεγμένο χρώμα παρασκηνίου τερματικού

en: Palette for terminal applications
el: Παλέτα για τις εφαρμογές τερματικού

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
el: Τα τερματικά διαθέτουν παλέτα 16 χρωμάτων, που μπορούν να χρησιμοποιούν οι εφαρμογές μέσα στο τερματικό. Ακολουθεί αυτή η παλέτα, με τη μορφή ονομάτων χρωμάτων χωρισμένων με ερωτηματικά (;). Τα ονόματα χρωμάτων θα πρέπει να είναι σε μορφή hex, π.χ. "#FF00FF"

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
el: Αν θα γίνεται χρήση των χρωμάτων του θέματος στο γραφικό συστατικό του τερματικού

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
el: Αν είναι αληθές, αντί για τα χρώματα που έχει ορίσει ο χρήστης, θα χρησιμοποιούνται τα χρώματα του θέματος που χρησιμοποιούνται και για τα πεδία εισαγωγής κειμένου.

en: Whether to blink the cursor
el: Αν θα αναβοσβήνει ο δρομέας

en: The cursor appearance
el: Η εμφάνιση του δρομέα

en: Whether to use the system font
el: Αν θα χρησιμοποιείται η γραμματοσειρά συστήματος

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Terminal
el: Τερματικό
