pluma-plugins 1.25.0 - en to fi translation catalogue (19 entries)

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Whether to silence terminal bell
fi: Vaiennetaanko päätteen äänimerkki

en: Number of lines to keep in scrollback
fi: Muistissa säilyvien rivien määrä

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
fi: Pidetäänkö takaisinkelauspuskurissa rajoittamaton määrä rivejä

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
fi: Jos tosi, takaisinvieritysrivejä ei koskaan hävitetä. Takaisinvierityshistoria tallennetaan tilapäisesti levylle, joten se voi johtaa järjestelmän levyn täyttymiseen jos päätteeseen tulee paljon tulostetta.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
fi: Vierittyykö päätteen teksti alas kun näppäintä painetaan

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
fi: Jos tosi, näppäimen painaminen vierittää tekstin alalaitaan.

en: Default color of text in the terminal
fi: Päätteen tekstin oletusarvoinen väri

en: Default color of terminal background
fi: Päätteen taustan oletusarvoinen väri

en: Palette for terminal applications
fi: Päätesovellusten väripaletti

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
fi: Päätteissä oleva 16-värinen paletti, jota niissä toimivat sovellukset voivat käyttää. Tässä se tulee antaa luettelona värien nimistä, kaksoispistein eroteltuina. Värien nimet tulee antaa heksamuodossa, esimerkiksi ”#FF00FF”.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
fi: Ovatko päätesäätimen teeman värit käytössä

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
fi: Jos tosi, teeman tekstilaatikkojen värivalikoimaa käytetään päätteessä käyttäjän antamien värien sijaan.

en: Whether to blink the cursor
fi: Vilkkuuko kohdistin

en: The cursor appearance
fi: Kohdistimen ulkonäkö

en: Whether to use the system font
fi: Onko järjestelmän kirjasin käytössä

en: Font
fi: Fontti

en: Terminal
fi: Pääte

en: Embedded Terminal
fi: Sulautettu pääte
