pluma-plugins 1.25.0 - en to hi translation catalogue (16 entries)

en: Bookmarks
hi: पसंदीदा

en: Whether to silence terminal bell
hi: क्या टर्मिनल घंटी को चुप कराना है

en: Number of lines to keep in scrollback
hi: स्क्रॉलबैक में रखने हेतु पंक्तियों की संख्या

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
hi: जब एक कुंजी को दबाया जाए तो क्या तल पर स्क्रॉल करें

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
hi: यदि सही है, कोई कुंजी दबाने पर स्क्रॉल-पट्टी तल पर कूद जाएगा.

en: Default color of text in the terminal
hi: टर्मिनल में पाठ का तयशुदा रंग

en: Default color of terminal background
hi: टर्मिनल पृष्ठभूमि का तयशुदा रंग

en: Palette for terminal applications
hi: टर्मिनल अनुप्रयोगों हेतु पटल

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
hi: टर्मिनल में 16-रंग पैलेट है जो कि अनुप्रयोग टर्मिनल के अंदर प्रयोग करता है. यह वह पैलेट है, रंग नाम के कॉलन से अलग के रूप में. रंग का नाम हेक्स प्रारूप में रहना चाहिए उदा. "#FF00FF"

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
hi: क्या टर्मिनल विज़ेट हेतु प्रसंग से रंगों का उपयोग करना है

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
hi: अगर सही है, थीम रंग स्कीम पाठ प्रविष्टि बाक्स के लिए प्रयुक्त टर्मिनल के प्रयुक्त होगा, उपयोक्ता द्वारा दिये गये रंग के बजाय.

en: Whether to blink the cursor
hi: क्या संकेतक को टिमटिमाना करना है

en: The cursor appearance
hi: कर्सर रूपाकार

en: Whether to use the system font
hi: क्या तंत्र फ़ॉन्ट प्रयोग करना है

en: Font
hi: फ़ॉन्ट

en: Terminal
hi: टर्मिनल
