pluma-plugins 1.25.0 - en to id translation catalogue (75 entries)

en: Bookmarks
id: Markah

en: Easy document navigation with bookmarks
id: Navigasi dokumen mudah dengan markah

en: Toggle Bookmark
id: Jungkitkan Markah

en: Toggle bookmark status of the current line
id: Jungkitkan status markah dari baris saat ini

en: Go to Next Bookmark
id: Ke Markah Selanjutnya

en: Go to the next bookmark
id: Menuju markah selanjutnya

en: Go to Previous Bookmark
id: Ke Markah Sebelumnya

en: Go to the previous bookmark
id: Menuju markah sebelumnya

en: Bracket Completion
id: Pelengkapan Kurung

en: Automatically adds closing brackets.
id: Secara otomatis menambahkan kurung tutup.

en: Code Comment
id: Komentar Kode

en: Comment out or uncomment a selected block of code.
id: Jadikan komentar atau tidak jadikan komentar suatu blok kode yang dipilih.

en: Co_mment Code
id: Kode Dijadikan Ko_mentar

en: Comment the selected code
id: Jadikan komentar kode yang dipilih

en: U_ncomment Code
id: Kode Tidak Dijadika_n Komentar

en: Uncomment the selected code
id: Jadikan bukan komentar kode yang dipilih

en: Comment or uncomment blocks of code
id: Jadikan komentar atau tidak jadikan komentar blok kode

en: Smart Spaces
id: Spasi Cerdas

en: Forget you're not using tabulations.
id: Lupakan bahwa Anda tidak memakai tabulasi.

en: Source Code Browser
id: Peramban Kode Sumber

en: A source code class and function browser for Pluma.
id: Peramban kelas dan fungsi kode sumber bagi Pluma.

en: Show _line numbers in tree
id: Tampi_lkan nomor baris dalam pohon

en: Load symbols from _remote files
id: Muat simbol dari berkas ja_rak jauh

en: Start with rows _expanded
id: Mulai dengan baris-baris dik_embangkan

en: _Sort list alphabetically
id: Urutkan daftar _secara alfabetis

en: ctags executable
id: executable ctags

en: Show Line Numbers
id: Tampilkan Nomor Baris

en: Show the line number of each item in the source tree.
id: Tampilkan nomor baris untuk setiap butir dalam pohon sumber.

en: Load Remote Files
id: Muat Berkas Jauh

en: Download remote files into a temporary file for parsing the symbols.
id: Unduh berkas jarak jauh ke dalam berkas temporer untuk mengurai simbol.

en: Expand Rows
id: Kembangkan Baris

en: Expand the entire source tree when initially loaded.
id: Kembangkan seluruh pohon sumber saat awal mula dimuat.

en: Sort List
id: Urutkan Daftar

en: Sorts the list of symbols alphabetically rather than by where they occur in the source file.
id: Urutkan daftar simbol secara alfabetis bukan berdasarkan di mana mereka muncul dalam berkas sumber.

en: Ctags Executable
id: Executable Ctags

en: Specifies the executable path for Exuberant Ctags.
id: Tentukan path executable bagi Exuberant Ctags.

en: Synchronize between LaTeX and PDF with pluma and atril
id: Selaraskan antara LaTeX dan PDF dengan pluma dan atril

en: Synchronize between LaTeX and PDF with pluma and atril.
id: Menyelaraskan antara LaTeX dan PDF dengan pluma dan atril.

en: Forward Search
id: Pencarian Maju

en: Whether to silence terminal bell
id: Apabila mendiamkan bel terminal

en: If true, don’t make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
id: Apabila benar, jangan bunyikan suara saat aplikasi mengirim karakter escape untuk bel terminal.

en: Number of lines to keep in scrollback
id: Cacah baris yang disisakan pada saat menggulir layar ke belakang

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback-unlimited is true, this value is ignored.
id: Cacah baris gulir balik yang disisakan. Anda dapat menggulung balik dalam terminal sebanyak cacah baris ini; baris yang tidak cukup akan dibuang. Bila scrollback_unlimited benar, nilai ini diabaikan.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
id: Apakah jumlah baris gulir mundur yang tak terbatas mesti dipertahankan

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
id: Apabila benar, baris gulir mundur tidak akan pernah dibuang. Riwayat gulir mundur disimpan sementara di cakram, sehingga ini bisa menyebabkan sistem kehabisan ruang cakram bila ada banyak keluaran ke terminal.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
id: Apakah menggulir sampai dasar ketika sebuah tombol ditekan

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
id: Bila berisi true, menekan tombol akan mengembalikan bilah gulir ke dasar.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
id: Apakah menggulir ke dasar ketika ada keluaran baru

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
id: Bila berisi true, ketika ada keluaran baru maka terminal akan menggulir ke dasar.

en: Default color of text in the terminal
id: Warna default teks pada terminal

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
id: Warna baku teks pada terminal, sebagai spesifikai warna (bisa gaya HTML digit heksadesimal, atau nama warna seperti "red").

en: Default color of terminal background
id: Warna background default pada terminal

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
id: Warna latar baku terminal, sebagai spesifikai warna (bisa gaya HTML digit heksadesimal, atau nama warna seperti "red").

en: Palette for terminal applications
id: Palet untuk aplikasi terminal

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
id: Terminal memiliki palet 16 warna yang dapat digunakan oleh aplikasi dalam terminal. Palet ini ditulis dalam bentuk daftar warna yang dibatasi oleh titik dua. Nama warna harus dalam bentuk heksa, mis. "#FF00FF"

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
id: Apakah menggunakan warna dari tema untuk widget terminal

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
id: Bila berisi true, terminal akan menggunakan skema warna tema untuk kotak isian teks alih-alih warna yang ditentukan oleh pemakai.

en: Whether to blink the cursor
id: Apakah kursor berkedip

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
id: Nilai yang mungkin adalah "system" untuk memakai pengaturan kedipan kursor global, atau "on" atau "off" untuk menata mode secara eksplisit.

en: The cursor appearance
id: Penampilan kursor

en: The possible values are “block” to use a block cursor, “ibeam” to use a vertical line cursor, or “underline” to use an underline cursor.
id: Nilai yang mungkin adalah "block" untuk memakai kursor kotak, "ibeam" untuk memakai kursor garis tegak, atau "underline" untuk kursor garis bawah.

en: Whether to use the system font
id: Apakah menggunakan fonta sistem

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
id: Bila berisi true, terminal akan menggunakan fonta standar desktop-global apabila itu monospace (dan fonta paling mirip yang bisa diperoleh bila bukan).

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
id: Sebuah nama fonta Pango. Contohnya "Sans 12" atau "Monospace Bold 14".

en: A simple terminal widget accessible from the bottom panel
id: Widget terminal sederhana yang dapat diakses dari panel di dasar

en: Embedded Terminal
id: Terminal Tertanam

en: Embed a terminal in the bottom pane.
id: Tanamkan suatu terminal pada panel dasar.

en: C_hange Directory
id: Uba_h Direktori

en: Interactive Completion
id: Pelengkapan Interaktif

en: Whether to enable interactive completion.
id: Apakah memfungsikan pelengkapan interaktif.

en: Minimum Word Size
id: Ukuran Kata Minimum

en: The minimum word size to complete.
id: Ukuran kata minimum yang akan dilengkapkan.

en: Document Words
id: Kata Dokumen

en: Word Completion
id: Pelengkapan Kata

en: Word completion using the completion framework
id: Pelengkapan kata memakai framework pelengkapan
